- Maturzyści odliczają dni do egzaminu dojrzałości.
- Obowiązkowym przedmiotem, który będą musieli zdawać, jest matematyka.
- Miłosz Głowacki w swojej książce "Jak zdać maturę z matmy?" podpowiada, jak powtarzać materiał, żeby go przyswoić.
- Książka Miłosza Głowackiego została wydana pod patronatem Czwórki.
- Tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczną się 7 maja.
Jak przyznaje Miłosz Głowacki, zanim stał się matematycznym wyjadaczem i napisał poradnik "Jak zdać maturę z matmy?", miewał problemy z królową nauk. - Moim zdaniem najtrudniejszym działem, nie tylko kiedyś dla mnie, ale obecnie dla wielu moich uczniów, jest stereometria - opowiada. - To jest dział związany z graniastosłupami, ostrosłupami, sześcianami, to także walce, stożki itd. Tych ostatnich na maturze, według informacji, w tym roku nie będzie.
Gość Czwórki tłumaczy, że ten dział stwarza problemy, ponieważ kumuluje w sobie matematyczną wiedzę. - Mamy tu więc ułamki, planimetrię, czyli trójkąty, prostokąty, m.in. twierdzenia: Pitagorasa i cosinusów - wylicza. - To także wzory skróconego mnożenia, funkcja kwadratowa. Stereometria to jest połączenie tych wszystkich działów. Wiemy dobrze, że jeżeli w matematyce nie umiemy jednego działu, to potem jak domino wszystko leci w dół. Dlatego wszystko po kolei trzeba przerobić i nadrobić zaległości.
Miłosz Głowacki zachęca do rozrysowywania figur na maturze i wyprowadzania wzorów i wyliczania zmiennych. - Za to, przykładowo, na cztery możliwe do zdobycia punkty możemy otrzymać np. dwa - zaznacza.
Jak zdać maturę z matmy? Karta wzorów pomoże
Na maturze dostępna jest legalna ściąga, jaką jest karta wzorów. Rozmówca Marty Hoppe podkreśla, że warto się z nią wcześniej zapoznać. - Wzorów nie trzeba się nauczyć, po prostu należy zrozumieć, jak one działają - tłumaczy. - Trzeba wiedzieć, w jakich wypadkach się ich używa. Warto przećwiczyć je na zadaniach. Wszystkie wzory matematyczne oraz tablice maturalne wydane są w formie broszury. Przed rozpoczęciem egzaminu są rozdawane każdemu maturzyście.
Są jednak wzory, które w broszurze nie występują. - W tym wypadku polecam dowiedzieć się, jaki jest wzór na funkcję liniową. Sprawdzić, co to jest:
- oś odciętych
- miejsce zerowe
- dziedzina
- zbiór wartości
- wylicza gość Czwórki. - Jeżeli zapamiętamy te parę wzorów, to pozwoli nam to o wiele szybciej zrobić zadania na maturze.
Co będzie na maturze z matematyki?
Według Miłosza Głowackiego maturalne pewniaki to:
- optymalizacja
- równania i nierówności
- funkcje - liniowa i kwadratowa
- Jeśli to opanujemy, zdobędziemy minimum 40 proc. Jeżeli dołożymy do tego ciągi, to już mamy 50 proc. - zaznacza gość audycji. - Czyli otrzymujemy pół matury za pomocą tych działów.
Sprawdź też: MATURA Z CZWÓRKĄ >>>
Matura - czy będzie zadanie za sześć punktów?
W tym roku mają się pojawić w arkuszu pytania PRAWDA i FAŁSZ, które można będzie wyliczyć, albo "strzelać". Za to ma nie być zadania za sześć punktów. - To są zmiany, które zostały wprowadzone w trakcie COVID-u. Czyli one już trwają od trzech lat - zauważa Miłosz Głowacki. - Według mnie to jest bardzo dobre, bo mamy prostsze zadania. Łatwiej będzie nam je rozwiązać. Tamte były dość skomplikowane i rozwiązywał je niewielki odsetek maturzystów. Cieszmy się więc, że jest więcej zadań za mniej punktów.
16:00 CZWORKA/czwórka do piątej - Matura_Matma 19.03.2024.mp3 Miłosz Głowacki podpowiada, jak przygotować się do matury z matematyki (Czwórka do piątej/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Miłosz Głowacki (autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", autor serwisu "Matematyka z Głową")
Data emisji: 19.03.2024
Godzina emisji: 14.15
aw/mpkor