Zwierzęta mają świetną pamięć. Badania to potwierdzają

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 10:40
Badania mózgu zwierząt są przedmiotem eksperymentów naukowców z całego świata. W Czwórce sprawdzamy, które zwierzęta mają dobrą pamięć i jak z niej korzystają.
Okazuje się, że zwierzęta mają bardzo dobrą pamięć. Psy pamiętają dobre, ale i złe chwile.
Okazuje się, że zwierzęta mają bardzo dobrą pamięć. Psy pamiętają dobre, ale i złe chwile. Foto: shutterstock/Bandysavchenko
  • W Czwórce mówimy o badaniach dotyczących pamięci zwierząt. 
  • Naszym przewodnikiem po meandrach psychologii zwierzęcej jest Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

- Badania dotyczące pamięci, zresztą jak wiele badań behawioralnych, mają olbrzymią dynamikę i rozwijają się w sposób nieprawdopodobny - mówi Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Uważam, że badania zwierząt są bardzo potrzebne, bo one rzucają światło także na rozumienie człowieka.


Zwierzęta - czy korzystają z pamięci długotrwałej?

Funkcjonowanie mózgu zwierząt i ich zachowania są od lat przedmiotem badań naukowców. Jednym z obszarów jest analiza pamięci. Rozróżniamy jej dwa rodzaje: pamięć krótkotrwałą, która odpowiada za chwilowe kojarzenie codziennych wydarzeń, i długotrwałą, która łączy wspomnienia z emocjami. Okazuje się, że ta druga dobrze funkcjonuje u psów.

- Są badania, które pokazują, że pies, który widział drugiego psa albo swojego poprzedniego właściciela, po 10 latach rozpoznawał ich. My interpretujemy, że pamiętał. I to już nie jest prosta sprawa - tłumaczy specjalista. - Bo co on musi pamiętać? Nie tylko epizod, nie tylko jakieś szczególne okoliczności, ale musi jeszcze to umieścić na osi czasu.

Sprawdź także:

Krukowate i gołębie - te to mają pamięć

Wiele można powiedzieć o pamięci psów, jednak badania nad pamięcią ptaków mogą zaskakiwać. One również świetnie wypadają w testach.

- Mamy badania na moich ulubionych ptakach, czyli na krukowatych. One wiedzą i zapamiętują, kto jest kim w stadzie. Są takie ptaki jak sóweczka albo srokorz, które tworzą spiżarnię i wiedzą, jak długo która ofiara jest w tej spiżarni - zwraca uwagę rozmówca Szymona Majchrzaka. - Po kolei wyciągają więc zapasy z zamrażarki. Na początek biorąc te najstarsze, a później najnowsze zdobycze.

Można by powiedzieć, że inteligencja krukowatych jest już legendarna, jednak gołębie nie zostają wcale w tyle. - O gołębiach wiemy, że mają pamięć do wzorów, czyli kompletnie abstrakcyjnych tworów, co zresztą się testuje do interpretacji elektrokardiogramów - opowiada Piotr Tryjanowski. - Są to też ptaki, które potrafią zapamiętać sztucznie odtworzoną muzykę rockową. Gołębie rozpoznają także swoje odbicie w lustrze.


Posłuchaj
03:12 CZWORKA/Czwórka do piątej - zwierzęta pamięć (mp3) 2024_03_29-15-31-55.mp3 Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiada o pamięci zwierząt (Czwórka do piątej/Czwórka)-

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 29.03.2024

Godzina emisji: 15.31

aw/wmkor

Czytaj także

"Playlista neurobiologów". Jaką muzykę lubi nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 16:40
Bez muzyki, życie byłoby nudne i smutne, bo jak twierdzą naukowcy, nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona piosenka. Pytanie tylko, czy nasze upodobania idzie w parze z upodobaniami mózgu. Bo jak się okazuje, on też ma swoje ulubione melodie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Traszki już migrują. Patrzmy pod nogi i koła, by im nie zagrażać

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 15:36
Przyroda budzi się po śnie zimowym, a wraz z nią świat płazów - traszki już migrują. Czyha na nie jednak wiele zagrożeń, wśród nich takie, które powodujemy my - ludzie. Studenci poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego chcą chronić te zwierzęta - powraca ich akcja #PatrzPodNogi. 
rozwiń zwiń