Rabat za świadectwo z paskiem? Nie tędy droga!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 19:00
W piątek - ostatni dzień roku szkolnego.  O paskach, nagrodach i rabatach porozmawiamy z "nieprzeciętnym pedagogiem" Jakubem Tylmanem. 
Czy i jak nagradzać dzieci za dobre wyniki w nauce?
Czy i jak nagradzać dzieci za dobre wyniki w nauce? Foto: Inside Creative House/ Shutterstock

Jak zwykle z końcem roku szkolnego  wraca temat nagród za zdobycie świadectwa z czerwonym paskiem. Do rodziców, którzy nagradzają dzieci za dobre wyniki w nauce, dołączyły także… sklepy.  Pojawiły się kampanie reklamowe, które zakładają m.in. obniżkę odpowiadającą ocenie ucznia na koniec roku (np. 5 zł za piątkę). Czy to ma sens? Przeciwnicy mówią o naruszeniu praw konsumenckich. Nauczyciele pytają o sens nauki. 

Po godz. 15.00 nasze studio odwiedzi Jakub Tylman - nauczyciel, laureat Plebiscytu Nieprzeciętni oraz pomysłodawca akcji "Kolorowe Świadectwa".  Chodzi o to, aby uczniowie tego dnia poczuli, że każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. - Przecież każdy włożył dużo wysiłku, aby ukończyć klasę, zaliczyć kolejny rok w szkole, niezależnie od tego jakie oceny zdobył - zauważa gość audycji. - Chcemy wypuścić ich w świat z przekonaniem, że każdy z nich jest wyjątkowy i ważny. Nawet jeśli nie otrzymują świadectwa z czerwonym paskiem, to nie oznacza, że są gorsi. Oni po prostu mają swoje umiejętności i predyspozycje skierowane często na coś zupełnie innego. Kiedy umniejszają sobie i mówią o sobie, że są głupi, my chcemy walczyć z tym i pokazywać jak są ważni i potrzebni. 

W pierwszej godzinie audycji opowiemy o firmach społecznych. Firmy czy przedsiębiorstwa społeczne to  takie, które robią biznes z ludźmi i dla ludzi. Zatrudniają osoby, które potrzebują szansy (mamy wracające po długich przerwach do pracy, osoby w kryzysie psychicznym, bezdomnych, niepełnosprawnych). Zazwyczaj celem takich firm jest rozwiązywanie różnego rodzaju społecznych problemów jak np. brak miejsc opieki nad małymi dziećmi, porządek i czystość w okolicy. Najczęściej zaś - zapewnienie legalnej i godnej pracy osobom, które mają ogromne problemy z zatrudnieniem a chcą pracować (np. osoby z zespołem Downa). Naszymi gośćmi będą: Stanisława Retmaniak - ekspertka ds rozwoju lokalnego i ekonomii społeczne, Stowarzyszenie BORIS, Małgorzata Wakuluk - prezeska Stowarzyszenia Polish Women Photographers oraz Konrad Major - prezes spółdzielni socjalnej Margines.

Po godz. 16.00 w cyklu "Rzecznicy Nauki" Paweł Jedynak opowie, jakie ciekawe substancje z owadów udało się zaprząc do pracy na rzecz człowieka.

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w piątek (21.06) o 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar


Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja
Czytaj także

Staż płatny, bezpłatny i gdzie go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 14:20
Już nie tylko parzenie kawy i kopiowanie dokumentów - dziś staże studenckie to doskonała okazja, by poznać tajniki przyszłego zawodu i zdobyć doświadczenie. Ale czy także - by zarobić pieniądze?
rozwiń zwiń