Wakacje na drogach. Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 19:40
Latem, gdy na drogi wyjeżdża więcej pojazdów, a pogoda sprzyja szybszej jeździe, ryzyko wypadków znacząco wzrasta. Żeby temu zapobiec, Instytut Transportu Samochodowego przygotował zestaw porad dla pieszych, rowerzystów, kierowców i motocyklistów.
O czym należy pamiętać, aby wakacyjne podróże były bezpieczne?
O czym należy pamiętać, aby wakacyjne podróże były bezpieczne?Foto: Shutterstock.com
  • 30 proc. wszystkich wypadków drogowych w Polce ma miejsce w wakacje. 
  • Szybszej jeździe sprzyja słoneczna pogodna. W takich warunkach łatwiej nacisnąć mocniej na pedał gazu.
  • W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg Instytut Transportu Samochodowego przygotował porady dla pieszych, rowerzystów, kierowców i motocyklistów.

Urlop zacznij przed wyjazdem

Zamiast wraz z początkiem wakacji zwolnić tempo, część z nas przyśpiesza… żeby odpocząć. - Wypadamy z auta i spoceni wbiegamy na plażę. W ten sposób rezygnujemy z przyjemności, jaką daje podróżowanie. A przy okazji tracimy czujność na drodze - przekonuje dr Ewa Odachowska-Rogalska z Instytutu Transportu Samochodowego. - Warto więc przyjąć zasadę, że nasz urlop zaczyna się już wtedy, kiedy wyruszamy w drogę.  

Zdejmij nogę z gazu, zwłaszcza gdy świeci słońce

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych. Większe ryzyko tragicznych zdarzeń dotyczy zwłaszcza czerwca, lipca oraz sierpnia.

- To miesiące newralgiczne dla ruchu drogowego. Nie tylko dlatego, że przybywa uczestników ruchu drogowego, ale także, a może przede wszystkim, z powodu słonecznej pogody, która wydaje się być bardzo bezpieczną aurą - tłumaczy ekspertka. - W takich warunkach łatwiej nacisnąć mocniej na pedał gazu, ale ja tę "cegłę" proponuję odłożyć na bok. Zwłaszcza że często podróżujemy autem pełnym ważnych dla nas ludzi.  

Sprawdź też:

Auto oddaj do przeglądu, o dobrostan zadbaj sam

Z myślą o wakacjach Instytut Transportu Samochodowego przygotował porady dla pieszych, rowerzystów, kierowców i motocyklistów.

- W podróż wybieramy się wypoczęci, nieprzejedzeni, nawodnieni i przygotowani do jazdy, bo to my jesteśmy głównym "narzędziem", które za kierownicą dokonuje wyboru, podejmuje decyzje i odpowiada za bezpieczeństwo - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe. - To, w jakim stanie jest nasze auto, powinniśmy przed wyjazdem sprawdzić u mechanika, ale o swój dobrostan musimy zadbać sami.

Posłuchaj
25:29 CZWÓRKA Czwórka do piatej transport 26.06.2024.mp3 Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Wakacyjny dekalog Instytut Transportu Samochodowego

Rady dla kierowców:

  • przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny samochodu, ważność przeglądu i polisy ubezpieczeniowej
  • oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, pakujemy do pojazdu kamizelki odblaskowe, które są wymagane w niektórych krajach Europy
  • warto wozić ze sobą oświadczenie na wypadek zdarzenia drogowego, także w wersji angielskojęzycznej - gdy wybieramy się za granicę
  • w podróż zabieramy wodę - przyda się nie tylko do picia, ale również w przypadku awarii układu chłodzenia
  • przed jazdą kierowca powinien być wypoczęty, a w jej trakcie robić kilkuminutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie czuje się zmęczony
  • optymalna temperatura w pojeździe to 20-22°C

Rady dla rowerzystów:

  • rowerzyści powinni nosić kaski oraz ochraniacze
  • rower musi być w dobrym stanie technicznym - niezbędne wyposażenie to białe światło z przodu i czerwone światło z tyłu (mogą być migające), sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek)
  • rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów - nie może jeździć po chodniku, chyba że szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

Rady dla pieszych:

  • używamy chodnika lub drogi dla pieszych, a jeśli ich nie ma, korzystamy z pobocza
  • korzystając z pobocza lub jezdni, idziemy gęsiego po lewej stronie drogi, patrząc w kierunku nadjeżdżających pojazdów
  • osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (jeśli nie są na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku) muszą nosić elementy odblaskowe i jaskrawe ubrania

Jak bezpiecznie wrócić do domu?

- W trakcie powrotów z wakacji pamiętajmy, by zachować czujność do samego końca podróży. Do wypadków po długiej trasie najczęściej dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania - podkreśla dr Ewa Odachowska-Rogalska. - Z jednej strony czujemy się wyczerpani, z drugiej rozluźnieni. Wtedy jesteśmy w stanie popełnić najbardziej kuriozalny błąd.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Ewa Odachowska-Rogalska (psycholog transportu, Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 14.13

kul/Instytut Transportu Samochodowego/wmkor

Czytaj także

Jazda na pamięć - do czego może doprowadzić?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:00
Jeżdżąc „na pamięć” zdarza się, że omijamy coś, co może zdecydować o naszym bezpieczeństwie na drodze. Nowo postawiony znak, zmiana pierwszeństwa ruchu, automatyczne omijanie przeszkód – jak zabezpieczyć się przed wpadnięciem w rutynę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:00
Okulary słoneczne i krem z filtrem to podstawa wakacyjnego ekwipunku. - Do bagażu warto też dorzucić ładowarkę i przejściówkę, a przed wyjazdem zrobić porządek w telefonie - podpowiada specjalistka od cyberbezpieczeństwa, Joanna Wziątek.
rozwiń zwiń