Tydzień Noblowski 2023 - mówimy o tym w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 16:56
W dniach 2-6 października 2023 r. w audycji "Czwórka do piątej" będziemy łączyć się z Centrum Prasowym Tygodnia Noblowskiego 2023 i wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będziemy i śledzić transmisje ze Sztokholmu i Oslo. Startujemy już w poniedziałek.
W Sztokholmie i w Oslo odbędą się ceremonie wręczenia Nagród Nobla
W Sztokholmie i w Oslo odbędą się ceremonie wręczenia Nagród NoblaFoto: Shutterstock/Paramonov Alexander

Już od lat Czwórka jest tam, gdzie dzieje się wiele. W dniach 2-6 października nie może nas zabraknąć na wydarzeniu "Tydzień Noblowski". Codziennie od 2 do 6 października w audycji "Czwórka do piątej" będziemy łączyć się z Centrum Prasowym Tygodnia Noblowskiego 2023 i wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będziemy i śledzić transmisje ze Sztokholmu i Oslo, podczas których poznamy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla. W 2023 roku jako pierwsi zostaną ogłoszeni laureaci (lub laureat) Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

W audycji porozmawiamy też z Karoliną Lesyng, Dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o tym, czym jest Ścieżka Smart i na czym ona polega. Przedstawimy przykładowe działania możliwe w ramach modułów. Kto może ubiegać się o wsparcie i jakie są terminy naborów?

Naszym gościem będzie też Wiktoria Chocjan, która jest studentką prawa, a o swoim kierunku chętnie opowiada na instagramowym profilu Chocjanka. Zajęła się miedzy innymi kwestią prawną wykorzystania Chatu GPT na studiach, odbyła staż w Europarlamencie, mówi o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy. W studiu porozmawiamy o tym na ile poprawek, warunków i dopytek powinni być gotowi przyszli studenci prawa, jak wybrać aplikację i co daje staż w Brukseli.

Po 15.00 też odwiedzą nas goście - studenci, wicemistrzowie w konkursie Jamesa Dysona. Grupa studentów z Politechniki Krakowskiej (Julia Radwan-Pragłowska, Łukasz Janus, Aleksandra Sierakowska i Julita Śmietana) stworzyła innowacyjne materiały do regeneracji kości.  To projekt bioaktywnych materiałów do regeneracji kości z wykorzystaniem nowatorskich membran, które mogą mieć szerokie zastosowanie w stomatologii. Innowacyjna technologia wytwarzania nowatorskich membran pozwoli na zwiększenie skuteczności zabiegów odbudowy kości w stomatologii i przyniesie korzyści zarówno o charakterze społecznym w postaci zwiększenia przeżywalności implantów stomatologicznych przekładając się na wzrost komfortu i jakości życia społeczeństwa, jak i środowiskowym, gdyż biomateriały są w100% biodegradowalne. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w poniedziałek (2.10) po godz. 14.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

pj



Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytety Europejskie - jak działają, kogo kształcą?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 20:30
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wraz z sześcioma uczelniami partnerskimi, reprezentującymi różne konsorcja Uniwersytetów Europejskich, rozpoczęła realizację projektu EUC-VOICES. Na co mogą liczyć studenci?
rozwiń zwiń