"Gap year" - jak dobrze go zorganizować?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 17:45
Nie wszyscy maturzyści wiedzą, co chcą studiować i czy w ogóle studia są ich drogą. Część z nich decyduje się na gap year, około roczną przerwę, podczas której podróżują, zarabiają za granicą, rozwijają swoje pasje, poznają ludzi. W Czwórce wraz z Martyną Płonką, podróżniczką, podpowiemy, jak ten rok dobrze spędzić. 
Moda na gap year dotarła także do Polski
Moda na gap year dotarła także do PolskiFoto: Shutterstock

Gap year staje się coraz bardziej popularny. W Stanach i na Zachodzie młodzi ludzie chętnie z tego korzystają. Tak też coraz częściej dzieje się w Polsce. Nie każdy po maturze jest zdecydowany na studia. Niektórzy nie wiedzą, który kierunek wybrać, albo czy w ogóle chcą studiować. Dają sobie więc czas na przemyślenia, podróże, dorywczą pracę albo staże. Na gap year decydują się też studenci, którzy proszą dziekanów o urlop. Gap year można sobie zrobić w dowolnym momencie. 

W Czwórce naszym gościem będzie Martyna Płonka, podróżniczka, która podpowie, jak to zorganizować, gdzie się zatrudnić i jak wyjechać budżetowo. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 14.00.

W dalszej części audycji zaprosimy na "Wianki w Turnickim", festiwal artystyczno-przygodowy, którego finał odbędzie się 22 czerwca 2024 roku w Rybotyczach na Pogórzu Przemyskim. Wianki zaczynają się 17 czerwca plenerem artystycznym. To trzecia edycja festiwalu, który został zainicjowany w 2022 roku przez Kwitnącą Otulinę, lokalny ruch wolontaryjny. Otulina działa na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Pogórza Przemyskiego oraz rozwoju zrównoważonej turystyki. Tak jak w poprzednich edycjach, Festiwal Wianki 2024 będzie spotkaniem pasjonatów przyrody, sportu, dobrej muzyki oraz sztuki. O programie wydarzenia opowie po godzinie 15.00 Marcin Mystkowski, pomysłodawca projektu Niewidzialny Turnicki Park Narodowy.

W audycji także zaprosimy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 15 czerwca 2024 na PGE Narodowym. To miejsce, gdzie można będzie zobaczyć niezwykłe doświadczenia, zaskakujące pokazy naukowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W wydarzeniu weźmie udział blisko stu wystawców. Wśród nich będą przedstawiciele Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tuż po godzinie 16.00 w Czwórce pojawi się Agata Kuziak, z którą porozmawiamy o naszych telefonach. Sprawdzimy, co na nich żyje. Dowiemy się także, czy jest jakieś życie na innych przedmiotach codziennego użytku. Nasz gość również opowie o aktywnościach, jakie Katedra Mikrobiologii UJ przygotowała na piknik. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w piątek (14.06) o 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Studia w Danii - ekologia i współpraca z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 10:00
Duńscy studenci jeżdżą na rowerach i segregują śmieci. Podczas zajęć ściśle współpracują z firmami i przygotowują dla nich biznesplany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń