Jak skutecznie pomagać ludziom dotkniętym powodzią?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 19:00
Od dwóch dni wiele miejsc na południu Polski jest dotkniętych powodzią, która zalała mnóstwo domów i budynków użyteczności publicznej powodując ogromne straty. O tym jak można pomóc ludziom dotkniętym tą katastrofą opowiedzieli goście "Popołudniówy". 
Budowanie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu.
Budowanie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu.Foto: PAP/ Maciej Kulczyński

W sieci pojawiło się wiele informacji na temat różnych zrzutek, których celem jest pomoc ludziom i zwierzętom pokrzywdzonym przez powódź. Kamil Jasieński razem ze swoimi gośćmi w audycji "Popołudniówa" pomaga słuchaczom Czwórki znaleźć właściwy sposób na wsparci potrzebujących. 


Posłuchaj
22:21 CZWORKA - Popołudniówa - powódź (mp3) 2024_09_16-14-08-58.mp3 O sposobach pomocy ludziom dotkniętym powodziom mówili goście "Popołudniówy" (Popołudniówa/Czwórka)

 

Aktywny udział w działaniach ratunkowych w południowej Polsce, gdzie powódź pustoszy kolejne miejscowości, bierze Polski Czerwony Krzyż. Gościem "Popołudniówy" był Michał Mikołajczyk, czyli członek zarządu głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, który opowiedział jaka pomoc jest najbardziej potrzebna. 

- Prosimy wpłacajcie pieniądze na sprawdzone i wiarygodne organizacje, które dają gwarancję, że dotrą do potrzebujących szybko - apeluje Michał Mikołajczyk. - Przekazywanie pieniędzy jest najlepszym wsparciem dla organizacji pomocowych, ponieważ dzięki nim możemy błyskawicznie odbudować nasze zasoby, żeby jak najszybciej móc je dowieźć tam, gdzie są potrzebne, bez marnowania czasu na logistykę transportu zasobów z różnych miejsc.

Najbardziej potrzebne zasoby

Najlepszą pomocą jest wpłacenie pieniędzy przelwem lub BLIKIEM na sprawdzone organizacje, między innymi Polski Czerowny Krzyż, na których stronie znajdziecie najważniejsze informacje o tym, na co pójdą pieniądze ze zbiórki i jakie działania będą wykonywane. - Reagujemy na potrzeby „tu i teraz”, a potrzeby się różnią nawet na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów - tłumaczy gość Czwórki. - Wszędzie jednak jest potrzebna pitna woda i żywność, zwłaszcza taka, którą można szybko podać, jednocześnie jest wysokowartościowa energetycznie, ma długi termin przydatności oraz jest wygodna w transporcie, czyli np. lepsze są konserwy niż wszelkie słoiki, które się podczas przewozu mogą nie sprawdzić. Aktualnie nie jest nam potrzebna żadna odzież, więc nie zalecamy przynosić jej do nas, ale za to przydatne są środki higieniczne i środki czystości.

Zbiórki internetowe

Oprócz Polskiego Czerwonego Krzyża jest wiele innych zbiórek. Duża część z nich pojawiła się w ciągu ostatnich dwóch dni w serwisie Fundacji pomagam.pl, której prezeska i dyrektorka zarządzająca opowiedziała na antenie Czwórki o rozwiązaniach, które wprowadzili u siebie na stronie. 

- Żeby pomóc się odnaleźć w wielu różnych zbiórkach, założyliśmy zbiórkę główną, prowadzoną bezpośrednio przez naszą fundacje, z której potem będziemy rozdzielać nazbierane środki między działające lokalnie organizacje - opowiada Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji pomagam.pl. - Jesteśmy w stanie wypłacać im pieniądze od ręki. 

Zbiórka ma tytuł SOS Powódź, znajdziecie ją na stronie fundacji. 

- Uruchamiamy też podstronę ze zbiórkami na pomoc zwierzętom w miejscach dotkniętych powodzią i podstronę zaadresowaną do firm, gdzie każda firma będzie mogła założyć zbiórkę, ale będzie miała ona formę „wirtualnej puszki”, z której nie będzie musiała sama wypłacać pieniędzy, co jest problematyczne dla wielu przedsiębiorstw, a pieniądze będą trafiać bezpośrednio przez naszą fundację do potrzebujących - mówi dyrektorka zarządzająca serwisu Fundacji pomagam.pl. 

Pomoc w Lądku-Zdrój

Jedną z miejscowości dotkniętych powodziom jest Lądek-Zdrój, w którym znajdował się rozmówca Kamila Jasieńskiego w audycji "Popołudniówa" Maciej Sokołowski, czyli szef Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdrój, który zorganizował zbiórkę wspierającą ofiary powodzi.

- W Lądku-Zdrój prawie nigdzie nie ma zasięgu, bo wszystkie sieci zostały zerwane, w części miasta nie ma prądu ani gazu - opowiada Maciej wokołowski. - Sytuacja jest bardzo trudna, sklepy są puste albo zamknięte, nie ma w nich zaopatrzenia, więc rozdajemy ludziom to, co mamy, czyli wodę, batony i zupki chińskie. 

Festiwalowi Górskiemu w Lądku-Zdrój udało się zebrać w dobę ponad 300 tys. zł na pomoc dla powodzian. 

Inne rodzaje pomocy

W internecie powstaje wiele inicjatyw, które mają pomóc ofiarom powodzi. - Prowadzone jest mnóstwo mniejszych zbiórek, przeznaczonych na konkretne sytuacje i dramaty ludzkie - mówi Weronika Puszkar. - Oprócz tego zbiórki prowadzą małe społeczności, takie jak uczelnie. 

Zobacz też:

Jedną z takich uczelni jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego rzecznik prasowy, Sebastian Nowak, opowiedział słuchaczom Czwórki na czym ich zbiórka polega. - Zbiórka znajduje się w głównym kampusie UKW w Bydgoszczy i tam zbieramy wszystkie potrzebne rzeczy dla powodzian typu koce i żywność - mówi Sebastian Nowak.

Jeśli możesz wesprzeć którąś z tych organizacji, to pomóż, bo każdy grosz się liczy przy pomocy pokrzywdzonym przez powódź. 

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Dobrosława Gogłoza, Maciej Sokołowski, Sebastian Nowak

Data emisji: 16.09.2024

Godzina emisji: 14.09

gV

Czytaj także

Czwórka mówi o powodzi i pomocy dla powodzian

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 14:23
Południowa Polska walczy z powodziami - woda zalewa kolejne miasta, pokonuje kolejne bariery, które miały nas chronić. Dziś nikt wobec tej klęski nie jest obojętny. W Czwórce podpowiadamy, jak pomagać powodzianom, opowiadamy, jak wygląda walka z żywiołem. 
rozwiń zwiń