O co chodzi z tą dezinformacją? Cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 06:00
Radiowa Czwórka na tropie fake newsów! Zapraszamy na nowy cykl audycji i podcastów "O co chodzi z tą dezinformacją?". Od 9 do 20 grudnia na naszej antenie i platformie podcastowej Czwórki pojawia się dziesięcioodcinkowa seria o tym kto, jak i dlaczego produkuje fake newsy, jak odróżniać prawdę od fałszu, do czego może doprowadzić dezinformacja. Zaprasza Mateusz Demski. 
Autorem cyklu O co chodzi z tą dezinformacją? jest Mateusz Demski
Autorem cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją?" jest Mateusz DemskiFoto: mat.prom.

Mateusz Demski rozpoczyna współpracę z radiową Czwórką właśnie cyklem "O co chodzi z tą dezinformacją?". Dziennikarz wcześniej związany był m.in. z Off Radiem Kraków i Noizz.pl.  

- Grupa docelowa Czwórki to młodzi ludzie, którzy każdego dnia skrollują dziesiątki, a może nawet setki wiadomości w internecie. Nasz cykl "O co chodzi z tą dezinformacją?" będzie dla nich idealnym przewodnikiem po świecie fake’ów i podpowiedzią jak nie dać się nabrać na zmyślone treści. Szykujemy dezinformacyjny must have dla młodych - zapowiada Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki.

Kolejna audycja z cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją" już w czwartek (12.12) podczas "Popołudniówy" (14.00-16.00). 


Poprzednio mówiliśmy o:

Gdzie szukać pierwszych oznak dezinformacji? Jak to zjawisko nasiliło się na przestrzeni wieków? Kiedy dezinformacja najczęściej pojawia się w naszym życiu? Jak wpływa na nasze opinie, poglądy, przekonania?

Naszą gościnią była Katarzyna Bąkowicz - adiunktka i wykładowczyni na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu SWPS. Naukowo zajmuje się dezinformacją oraz analizą skutków społecznych manipulacji medialnych.

Niektóre badania wskazują, że 50-60 procent informacji, które widzimy w sieci (głównie w mediach społecznościowych), są fałszywe. Naukowcy nie są już w stanie się doliczyć i oszacować, jak wiele fake newsów i sprzecznych informacji, powstaje w ciągu minuty.

Stawiamy pytanie: komu i czemu mamy zaufać, jeśli nawet źródła, które mogą wydawać się pewne i niepodważalne, są podszyte fałszem? Dziś Wikipedia ma osobną podstronę, gdzie archiwizowane są sfałszowane hasła - opowiedzieliśmy o nich - zarówno tych, które nie zostały wykryte przez 19 lat, jak i tych, które zostały zdemaskowane po kilku minutach. Pamiętacie legendarną mistyfikację z początków polskiego internetu - Henryka Batutę?

Gościnią Mateusza Demskiego była Weronika Gęsicka - artystka wizualna, której projekty dotyczą tematów związanych z pamięcią oraz mechanizmów jej działania. Interesują ją kulturowe zjawiska, które wpływają na współczesną rzeczywistość i które dają możliwość manipulowania tą rzeczywistością. Posługuje się również sztuczną inteligencją.

Teorie spiskowe były popularne już w czasach starożytnych. Nie sposób wszystkich ich tu opisać. Sprawdzimy w jakie teorie spiskowe wierzą dziś Polacy i jak wygląda spiskowa historia Polski. 

W kolejnych odsłonach cyklu m.in.:

Kilka tygodni temu hiszpańskie przedsiębiorstwo odzieżowe stworzyła pierwszą modową kampanię produktową w całości stworzoną przez sztuczną inteligencję. Rok temu artystka Nicola Bergamaschi z udziałem sztucznej inteligencji stworzył sesję okładkową wakacyjnego wydania "Vogue Polska". Ten trend rośnie w siłę. Forbes zwraca uwagę, że influencerki AI są źródłem dezinformacji, przez którą możemy mieć problem z rozróżnieniem prawdziwych i fałszywych treści w sieci. 


Jeśli to mało, to dorzucamy również:

Bądźcie z nami i wspólnie tropmy fake news'y w "Popołudniówie" od poniedziałku (9.12) - słuchajcie też cyklu "Co z tą dezinformacją?" w naszym serwisie podcastowym. 

***

Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, filmoznawca. Publikował m.in. w "Przekroju", "Przeglądzie", a także w portalach Dwutygodnik, Onet.pl, NOIZZ.pl, newonce.net i Mint Magazine. Ponadto gościnnie pisze na łamach "Gazety Wyborczej", miesięcznika "Kino", czasopisma "Ekrany" i wielu innych tytułów. Do sierpnia tego roku prowadził cotygodniową audycję w OFF Radiu Kraków.

Autor kilkuset rozmów i wywiadów z nagradzanymi na światowych festiwalach twórczyniami i twórcami filmowymi, m.in. z Jonathanem Glazerem ("Strefa interesów") Laurą Poitras ("Całe to piękno i krew"), Bong Joon-ho ("Parasite"), duetem Daniels ("Wszystko wszędzie naraz") i Arim Asterem ("Bo się boi").

mat.pras./pj/kajz

Czytaj także

Media społecznościowe. Sprawdź informacje, zanim je podasz dalej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 20:00
W warunkach wojennych informacje stają się równie skuteczną bronią, co karabiny czy czołgi. Media społecznościowe pełne są fake newsów. Zanim klikniemy "udostępnij" czy "lubię to" - warto sprawdzić źródło wiadomości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop dezinformacji. Co z wielkim pająkiem w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 15:28
"Wielki pająk zauważony w Warszawie" to kampania społeczna grupy 99, która miała zwrócić uwagę na szkodliwy wpływ dezinformacji w przestrzeni medialnej. Fake news o wielkiej tarantuli nad Wisłą i w centrum stolicy wywołał lawinę komentarzy. 
rozwiń zwiń