Rekonstrukcje historyczne i LARP-y. Jak przenieść się w inną rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 09:47
Rekonstrukcje historyczne i LARP-y to wydarzenia, które przenoszą uczestników i widzów w realia minionych epok. Ich nieodłącznym elementem jest całkowite wejście w rzeczywistość danych czasów - od strojów, przez organizację obozu, aż po kuchnię i potrawy. W audycji "Popołudniówa" Bartosz Janiczek opowiada czym dokładnie są, czym się od siebie różnią oraz jak rozpocząć działalność w takich inicjatywach.
Jak wziąć udział w rekonstrukcji historycznej?
Jak wziąć udział w rekonstrukcji historycznej?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff
  • LARP-y to wydarzenia polegające na odgrywaniu ról wraz z innymi graczami w realnym świecie.
  • Rekonstrukcje historyczne to kilkudniowe wydarzenia, w których uczestnicy przenoszą się w czasy przeszłości.
  • - Ludzie, którzy tworzą rekonstrukcje spędzają tysiące godzin w wszelkiego rodzaju źródłach - tłumaczy Bartosz Janiczek w audycji "Popołudniówa".

- Najbardziej popularny jest cały okres średniowiecza i XX wiek. To są również działy rekonstrukcji, które powstały jako pierwsze. Jednak coraz większą popularność zyskuje rekonstrukcja antycznego Rzymu, okresu neolitu, ale również husarii i czasów szlacheckich - wymienia Bartosz Janiczek, fotograf i uczestnik rekonstrukcji historycznych. - Odtwórstwo historyczne zyskało bardzo duże zainteresowanie, przede wszystkim ze względu na swoją widowiskowość.

- Działania wojenne nie muszą być obrazowane za pomocą bitew. Mogą być ukazywane losy zwykłych ludzi czy żołnierzy, który nie walczyli na pierwszej linii - dodaje.


Posłuchaj
22:34 czwórka popołudniówa 28 sierpnia 2024 15.17.mp3 Bartosz Janiczek opowiada o swoich doświadczeniach z rekonstrukcjami historycznymi oraz LARP-ami (Popołudniówa/Czwórka)

 

Nie tylko rekonstrukcja bitew 

- Rekonstrukcja to nie są jedynie stroje i kostiumy. To też budowa całego obozu oraz naśladowanie życia tamtych czasów - tłumaczy Bartosz Janiczek. - Ludzie, którzy tworzą rekonstrukcje spędzają tysiące godzin we wszelkiego rodzaju źródłach. To między innymi kuchnia wyjęta rodem z tamtego okresu, również te same naczynia oraz określony sposób budowy i organizacji obozu. Na wydarzeniach odbywają się też pokazy różnego rodzaju rzemiosła - kowalstwa, farbowania tkanin czy gotowania.

- Na każdym wydarzeniu historycznym, które pasuje do odtwarzanej przeze mnie epoki, zawsze chodzę w odpowiednim stroju. Muszę też wybrać pomiędzy fotografowaniem lub wzięciem udziału w bitwie. Jeśli na festiwalu są trzy bitwy, to na jednej robię zdjęcia, a na dwóch bawię się jako odtwórca - wyjaśnia gość audycji.

YouTube: GRUNWALD Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem - nagrana w 2022r./ Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Skaryszew

- Zaczęło się od zainteresowania historią, nie tylko średniowiecza. Później zostałem fotografem i udało się to połączyć z historią. Finalnie trafiłem do świata LARP-ów, ale tylko jako fotograf - opowiada Janiczek. - Fotografowanie rekonstrukcji historycznych jest zarazem łatwe, jak i trudne. Dzieje się wtedy naprawdę dużo, więc cały czas można robić zdjęcia. Jednak przy takiej skali nie wiadomo na co zwrócić uwagę.

Czym jest LARP?

- LARP-y to nie tylko świat fantasy; mogą być również historyczne i współczesne, a nawet osadzone w przyszłości. Najważniejszym w LARP-ach jest odgrywanie ról, przeżywanie emocji i wcielenie się w swoją postać. LARP w dużej mierze jest teatrem improwizowanym. Gracz ma pewną swoją historię, określone relacje z innymi postaciami oraz wybrane cele, które chce osiągnąć. Następnie na LARP-ie, gracze - ich historia, relacje i cele - "zderzają się" ze sobą. Tworzy się wtedy realny świat, który jest odgrywany w nierealnej rzeczywistości - tłumaczy Bartosz Janiczek.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rekografia (@rekografia)

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Bartosz Janiczek (fotograf, uczestnik rekonstrukcji historycznych)

Data emisji: 28.08.2024

Godzina emisji: 15.17

kajz

Czytaj także

Historia - jak zainteresować wydarzeniami z przeszłości innych?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 15:05
1 września to data, która jest ważna w dziejach Polski i całego świata. Rocznice jak ta, skłaniają do opowiadania o historii i wydarzeniach minionych dni. Jak jednak to robić w sposób interesujący sposób? To sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Prawda i mity [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2024 05:47
Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której 614. rocznica mija 15 lipca 2024 roku. Są one związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także realiów średniowiecza w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Obraz był pierwszą polską powojenną superprodukcją. Widziała go wówczas większość Polek i Polaków.
rozwiń zwiń