Sierpień miesiącem szerzenia świadomości o łuszczycy. Wystartowała kampania "Daj się odkryć"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 12:35
- Chcemy, żeby łuszczyca przestała być tematem tabu, żeby mówić o niej otwarcie, obalać mity i ją pokazywać - mówią Dominika Jeżewska i Anna Tajkiewicz, inicjatorki kampanii "Daj się odkryć".
Daj się odkryć to kampania, która ma oswoić łuszczycę. Coraz więcej celebrytek mówi o niej publicznie, jedną z nich jest aktorka i modelka Cara Delevingne
"Daj się odkryć" to kampania, która ma oswoić łuszczycę. Coraz więcej celebrytek mówi o niej publicznie, jedną z nich jest aktorka i modelka Cara DelevingneFoto: Eas News/ANGELA WEISS
  • W sierpniu wystartowała kampania "Daj się odkryć", której celem jest oswajanie łuszczycy i obalanie tabu z nią związanych.
  • Kampania ma pokazać osoby chore na łuszczycę, a także to, z czym zmagają się na co dzień.
  • Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą autoimmunologiczną, objawiającą się zmianami chorobowymi występującymi na powierzchni skóry.
  • W zależności od jej przebiegu i nasilenia może zajmować różne obszary i partie ciała.
  • O chorobie i kampanii mówią Dominika Jeżewska, znana w social mediach jako Pani Łuska, Anna Tajkiewicz, fotografka i psycholożka, oraz Rafał Gach, uczestnik kampanii "Daj się odkryć".

W sierpniu wystartowała kampania "Daj się odkryć" dla osób chorych na łuszczycę. To idealna okazja, żeby osoby nią dotknięte "dały się odkryć" i pokazały, z czym zmagają się na co dzień. Akcja jest organizowana z inicjatywy dwóch kobiet: Dominiki Jeżewskiej, znanej w social mediach jako Pani Łuska, edukatorki, która aktywnie działa na rzecz chorych pomagając im zaakceptować siebie, oraz Anny Tajkiewicz, fotografki i psycholożki, która także zmaga się z tą chorobą. 

Otwarcie o łuszczycy 

W ramach kampanii Dominika i Anna zorganizowały sesję zdjęciową, do której zaprosiły osoby chore na łuszczycę oraz osoby zdrowe. Jednym z jej celów było przełamanie wielu mitów związanych z tą chorobą, m.in. że łuszczycą można się zarazić. A dlaczego warto się odkryć? - Dlatego, żeby łuszczyca przestała być tematem tabu. Chcemy, żeby o tej chorobie było głośno. Naszą kampanią namawiamy nie tylko do tego, żeby pokazywać tę chorobę i się odkryć. Także do tego, żeby otwarcie mówić o tym, że choruje się na łuszczycę, a kiedy potrzeba, szukać różnych grup wsparcia - mówi Pani Łuska. - Więc to odkrycie ma szerokie znaczenie. Wiemy, że nie jest łatwo się przełamać i od razu pokazać chorobę, ale warto zaczynać to robić małymi krokami.



Łuszczyca nie zaraża

- Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób i pokazać, że łuszczycą nie można się zarazić. Każdy ma prawo do równego traktowania, a ukrywanie choroby pod warstwą ubrań prowadzi do kompleksów, stanów lękowych czy nawet depresji - tłumaczy Anna Tajkiewicz. - Celem kampanii jest poszerzanie świadomości na temat łuszczycy, tego, jak wygląda i z czym mierzą się osoby nią dotknięte. Chcemy też pokazać, że dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

 



Łuszczyca choroba ciała, duszy i głowy

W kampanii wziął udział Rafał Gach, który pierwsze objawy łuszczycy zauważył w klasie maturalnej. - Miałem wtedy sporo stresu, uważam, że jest to choroba ciała, ale też duszy i głowy - mówi. Jak wskazują goście Czwórki, zaawansowane stadium choroby może prowadzić do izolacji społecznej, co powoduje, że wiele osób chorujących na łuszczycę mierzy się z depresją. 



- Często lekarz dermatolog mówi, że to straszna choroba skóry, którą będzie się miało do końca życia. Ludzie nie zawsze mają silny charakter i są w stanie sobie z tym poradzić. Wiele osób także cierpi fizycznie, bo piecze, swędzi, robią się rany, tak że choroba może dawać się we znaki osobom chorującym, a wszystko zależy od jej nasilenia - opowiada Pani Łuska. - Wiele osób też ma jej objawy w miejscach intymnych. Ta choroba sprawia więc dyskomfort i wpływa na psychikę, na to, że się ludzie izolują, unikają wyjść i spotkań ze znajomymi, nie mówiąc w ogóle o wyjściu do środowiska, którego się nie zna. Łuszczyca u wielu powoduje skrępowanie, dlatego tak ważne jest otwarcie i szukanie pomocy, także w grupach wsparciach. Istotną rzeczą jest jej oswajanie i głośne mówienie o niej w przestrzeni publicznej.


Posłuchaj
43:03 CZWORKA/Bez tabu - łuszczyca kampania "Daj się odkryć" 09.08.2024.mp3 O łuszczycy i kampanii "Daj się odkryć" opowiadają Dominika Jeżewska (Pani Łuska), Anna Tajkiewicz (fotograf) i Rafał Gach (uczestnik kampanii) (Bez tabu/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Dominika Jeżewska - Pani Łuska (edukatorka na temat łuszczycy), Anna Tajkiewicz (fotografka, psycholożka), Rafał Gach ( uczestnik kampanii "Daj się odkryć".

Data emisji: 08.08.2024

Godzina emisji: 21.15

aw