Zaginięcia w Polsce. Jak reagować? Jakie wsparcie dostają bliscy osób, które nie wróciły do domów?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 10:53
Coraz częściej słyszymy o zaginięciach ludzi w Polsce. Jakie dostają wsparcie ludzie, którzy czekają na zaginionych? Jak często zaginieni ludzi się znajdują? O tym i o wielu innych rzeczach Jakub Jamrozek porozmawiał z prezeską Fundacji Itaka - Anną Jurkiewicz. 
Według statystyk policyjnych w ubiegłym roku było ok. 13 tysięcy zgłoszeń osób zaginionych, 80 tych spraw wyjaśnia siędo trzech tygodni. W tej chwili w Polsce jest 4 tys. osób trwale zaginionych - mówi prezeska fundacji Itaka.
Według statystyk policyjnych w ubiegłym roku było ok. 13 tysięcy zgłoszeń osób zaginionych, 80% tych spraw wyjaśnia się do trzech tygodni. W tej chwili w Polsce jest 4 tys. osób trwale zaginionych - mówi prezeska fundacji Itaka.Foto: Shutterstock
  • W Polsce aktualnie mamy 4 tysiące osób stale zaginionych.
  • W ubiegłym roku Fundacja Itaka otrzymała 13 tysięcy zgłoszeń zaginięcia.
  • Jak podkreślają eksperci, w sezonie wakacyjnym odnotowuje się wzrost zaginięć, w szczególności dzieci, a zwłaszcza nastolatków.
  • 16 000 to numer telefonu w sprawie zaginionego dziecka lub nastolatka. Infolinia jest czynna całą dobę. 
  • 995 to numer telefonu systemu Child Alert.

Coraz częściej słyszymy o zaginięciach osób w Polsce, z tego powodu powstają różne stowarzyszenia i fundacje, jedną z nich jest Fundacja Itaka, której założycielka Anna Jurkiewicz była gościnią audycji "Bez tabu". 

Statystyki

- Według statystyk policyjnych w ubiegłym roku było ok. 13 tysięcy zgłoszeń osób zaginionych, 80% tych spraw wyjaśnia się do trzech tygodni - zdradza prezeska Fundacji Itaka. - W tej chwili w Polsce jest 4 tysięcy osób trwale zaginionych.


liczba osób zaginionych w polsce liczba osób zaginionych w Polsce

Nieznalezieni

Niektóre osoby są w bazie zaginionych Fundacji Itaka od ponad 20 lat i nadal nie wiadomo, co się z nimi stało. - Po 10 latach prawnie można uznać osobę zaginioną za zmarłą, rodziny organizują pogrzeb, ale proszą nas w fundacji, żeby zdjęcie tej osoby pozostało na stronie, bo liczą, że mogą się jeszcze czegoś dowiedzieć o zaginionym - mówi Anna Jurkiewicz. - Często uznaje się osobę zaginioną za zmarłą z praktycznych względów, np. spadkowych.


Posłuchaj
43:32 CZWORKA bez tabu - zaginięcia (mp3) 2024_08_15-21-04-47.mp3 Według statystyk policyjnych w ubiegłym roku było ok. 13 tys. zgłoszeń osób zaginionych, 80% tych spraw wyjaśnia się do trzech tygodni. W tej chwili w Polsce jest 4 tys. osób trwale zaginionych - mówi prezeska Fundacji Itaka.

 

Nadzieja na powrót

Zdarzają się sytuacje, że zaginieni znajdują się nawet po wielu latach i nie chcą już wracać do swojego "starego życia". - Czasami ludzie uznani za zaginionych dzwonią do nas, mając pretensję, że publikujemy ich zdjęcia na stronie, bo nie chcą wracać do starego życia - tłumaczy założycielka Fundacji Itaka. - Możemy szukać tylko zaginionych, którzy są poszukiwanych przez policję. Wtedy mamy prawo publikować wizerunek takiej osoby na stronie fundacji - powiedziała w Czwórce. 

Zgłoszenie do Fundacji Itaka

Fundacja Itaka jest otwarta na zgłoszenia, informacje na temat jej działania można znaleźć na jej stronie internetowej. - Można zgłosić zaginięcie do nas mailowo i telefonicznie, pracujemy 24 godziny na dobę, mamy całodobową linię wsparcia dla rodzin osób zaginionych i telefon w sprawie zaginionego dziecka lub nastolatka - 16 000 - opowiada prezeska zarządu fundacji. - Warunkiem koniecznym zgłoszenia jest wcześniejsze zgłoszenie na policję - zaznaczyła.

Co ważne, fundacja współpracuje również z psychologami i prawnikami gotowymi pomóc rodzinom osób zaginionych.


Czytaj także:

Rodziny zaginionych

W przypadku zaginionych osób istotnym problemem jest wsparcie dla rodzin, które próbują odnaleźć swoich bliskich. - Ludzie na siłę szukają logicznego wytłumaczenia sytuacji, przez co zmagamy się z ciągłym niezrozumieniem ze strony społeczeństwa - mówią Agnieszka i Daniel Dymińscy, którzy są rodzicami zaginionego Krzysztofa, po którego zaginięciu zdecydowali się stworzyć kampanię społeczną "Gdzie jesteś?”". - Mierzymy się z ocenami i domysłami ze strony różnych ludzi, które są krzywdzące - przyznali. 

Child Alert

W przypadku poważniejszych zaginięć między innymi w Polsce działa system Child Alert, który natychmiastowo rozpowszechnia wizerunek zaginionego dziecka. W naszym kraju był uruchamiany sześciokrotnie i zawsze skutecznie - zaginione dziecko za każdym razem udawało się odnaleźć.

Anna Jurkiewicz zauważyła, że niektóre sytuacje z przeszłości można by było rozwiązać dzięki portalowi Child Alert. Warto zaznaczyć, że osoby, które chcą otrzymywać wiadomość o ogłoszeniu Child Alert, mogą wypełnić formularz rejestracyjny. W przypadku ogłoszenia alarmu zostaną one poinformowane SMS-owo. 

Zobacz także:

Co zrobić w przypadku zaginięcia?

  • Jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji (nie ma i nigdy nie było prawa w Polsce, które mówiłoby, że trzeba odczekać 12, 24 ani 48 godzin od zaginięcia, należy reagować od razu);
  • Przekaż policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej;
  • Dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają lub pracują w pobliżu;
  • Sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych;
  • Warto aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach, rozdzielić zadania między rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Anna Jurkiewicz (Fundacja Itaka)

Data emisji: 15.08.2024

Godzina emisji: 21.15

gV/wmkor

Czytaj także

Zaginięcia dzieci w wakacje. "Rodzice powinni być czujni"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 17:11
W sezonie wakacyjnym odnotowuje się wzrost zaginięć, w szczególności dzieci, a zwłaszcza nastolatków - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 mec. Agnieszka Gaj, adwokat, ekspert ds. prawa rodzinnego. Przestrzegła, że w okresie letniego wypoczynku rodzice powinni zachować szczególną czujność.
rozwiń zwiń