- Czym jest pustostan? Definicje są różne.
- Według statystyk w samej Warszawie jest około 100 tysięcy niezamieszkanych lokali.
- Powodów, przez które mieszkanie stoi puste, może być wiele. To zarówno kwestie prawne, jak i sposób na zabezpieczenie kapitału przez zamożne osoby.
Polskie przepisy nie uwzględniają definicji pustostanu. Instytucje i organizacje interpretują więc to pojęcie na różne sposoby. I tak Główny Urząd Statystyczny przyjmuje, że to mieszkania niezamieszkane. Ale już na przykład niektóre fundacje uznają, że to mieszkanie, budynek lub lokal nieużywany przez co najmniej 12 miesięcy.
Ile pustostanów jest w Polsce?
Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. - Według danych GUS z 2021 roku, takich pustych mieszkań w Polsce było aż 1,8 miliona. W samej Warszawie 200 tysięcy. Nowsze dane dla stolicy z 2023 roku sugerują, że jest to jednak bliżej 100 tysięcy pustych mieszkań - tlumaczy analityk Jarosław Sadowski.
Ważna jest jednak metodologia. - Jeżeli osoba na przykład mieszka w Lublinie a pracuje w Warszawie, i przynajmniej dwa razy w miesiącu przyjeżdża na weekend, wówczas wpisuje w danych miejsce, w którym aktualnie mieszka. Inaczej mówiąc ta osoba mogła wynajmować mieszkanie w Warszawie, ale jej dane spisowe były w domu rodzinnym w Lublinie - dr Krzysztof Markowski, ekonomista i dyrektor GUS w Lublinie.
Przyczyn jest więcej. Jak wymienia ekspert, mieszkanie może oczekiwać na zasiedlenie. Inne opcje to trwające postępowanie sądowe lub egzekucyjne, bądź lokal jest złego stanu technicznego - do tego zaliczamy też sytuacje, w których obiekt czeka na remont lub rozbiórkę. - Według naszych badań, jeżeli chodzi o rok 2022, w Polsce tego typu mieszkań było 146201 - tłumaczy ekonomista.
Czytaj także
Mieszkań brakuje, ale wiele lokali stoi pustych
Wiele pustostanów znajduje się w rękach prywatnych. Specjalista ds. przekształceń pustostanów dr Mateusz Piezga wyjaśnia, że to ok. 80 proc. niezamieszkanych budynków. - Wcale nie jest tak, że większość z nich potrzebuje generalnego remontu. Spora część z nas traktuje mieszkania jako sposób na zabezpieczenie kapitału. Stąd trendem dzisiaj jest to, że zamożne osoby kupują mieszkania po to, by stały puste - tłumaczy ekspert.
Problem dotyczy również mieszkań komunalnych. Tu często na drodze do oddania lokalu stają kwestie prawne. - Po prostu latami toczą się różne spory, które powodują, że właściciel części danej nieruchomości nie jest w stanie nic z nią zrobić - wyjaśnia dr Mateusz Piezga.
04:02 PR3 2024_07_18-06-38-08.mp3 Pustostany - problem powszechny na rynku mieszkań w całej Polsce (Zapraszamy do Trójki)
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 18.07.2024
Godzina emisji: 6.38
qch