Internet kontra weterynarz? "Koci faszyzm" i szkodliwe trendy w opiece nad zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 16:26
Kiedy coś nam dolega, porad szukamy zwykle w sieci. Niestety coraz częściej postępujemy w ten sam sposób, gdy chodzi o zdrowie naszych zwierząt. W obu przypadkach nie jest to właściwa droga, a weterynarze podkreślają, że każde zwierzę musi być przebadane przez lekarza - te same objawy nie zawsze oznaczają to samo schorzenie.  
Wizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarzaFoto: Shutterstock/Africa Studio

Opiekunowie zwierząt coraz częściej skłonni są wierzyć anonimowym poradom z internetu zamiast lekarzom weterynarii - wynika z raportu kampanii społecznej Royal Canin "Wyjdź z neta, idź do weta". Aż 97 procent klientów lekarzy weterynarii przychodzi do nich z gotową diagnozą, z czego aż w 88 procent ta autodiagnoza oparta jest na wiedzy zaczerpniętej z internetu. Kampania społeczna "Wyjdź z neta, idź do weta", zainicjowana przez Royal Canin pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, zwraca uwagę na problem i zagrożenia związane z poszukiwaniem diagnoz w internecie przez opiekunów zwierząt". Dlaczego wierzmy opiniom z neta, a nie lekarzom? Jak radykalizacja poglądów w internecie negatywnie wpływa na pracę weterynarzy?


Posłuchaj
67:16 PR4_19.02.2025_Bez_tabu 20.13.02 21.35.07.mp3 Dlaczego pomocy dla naszego pupila powinniśmy szukać w gabinecie weterynarza a nie w sieci? (Bez tabu/Czwórka)

 


Czwórkowi goście: dr Olga Lasek, specjalistka żywienia psów i kotów, Uniwersytet Rolniczy i Katedra Żywienia Zwierząt i Rybactwa w Krakowie, Grzegorz Linda, licencjonowany trener sportowy psich zaprzęgów i maszer, dr n. wet. Katarzyna Jodkowska, przewodnicząca sekcji stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt i Daria Kulińska, dyrektorka komunikacji Royal Canin, są zgodni - dziś dużo trudniej pracuje się z opiekunami zwierząt niż z samymi zwierzętami. Lekarki weterynarii zdradzają, że wielokrotnie zdarza się tak, że opiekun, przychodząc na wizytę z pupilem, prosi już o konkretne leki - bo taki zostały mu polecone w sieci. 

Eksperci w studiu przestrzegają przed diagnozowaniem kotów czy psów w internecie, na podstawie przykładów, które sprawdziły się u innych osób. Zwracają uwagę, na indywidualne podejście do każdego pacjenta.  


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Olga Lasek (specjalistka żywienia psów i kotów, Uniwersytet Rolniczy i Katedra Żywienia Zwierząt i Rybactwa w Krakowie), Grzegorz Linda (licencjonowany trener sportowy psich zaprzęgów i maszer), dr n. wet. Katarzyna Jodkowska (przewodnicząca sekcji Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt), Daria Kulińska (dyrektorka komunikacji Royal Canin)

Data emisji: 19.02.2025

Godzina emisji: 20.05

pj

Czytaj także

Petsitter czy hotel dla pupila? Co zrobić ze zwierzakiem, gdy jedziemy na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 21:13
Czas urlopu to dla nas czas relaksu. Mniej przyjemnie jest to wydarzenie dla naszych pupili, które zostają w domu same, pod opieką "dochodzącą" lub spędzają ten czas w hotelu dla zwierząt. Jak wyjechać na urlop i zostawić psa lub kota pod najlepszą możliwą opieką podpowiadają w Czwórce catsitterka i właścicielka hotelu dla psów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co mówi nasz kot? Jak odczytywać kocie ruchy?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 11:12
W Polsce 40 proc. gospodarstw domowych ma kota. Nie wszystkie koty to urocze mruczki, z niektórymi bywają problemy - wtedy warto umieć odczytywać ich zachowania. 
rozwiń zwiń