Niepełnosprawność - to nie powód do wstydu. A może?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2025 15:03
5 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W Czwórce podczas audycji "Bez tabu" rozmawialiśmy o towarzyszeniu w życiu osobom z przeróżnymi dysfunkcjami.
Czy wciąż uważamy, że niepełnosprawność intelektualna to coś wstydliwego?
Czy wciąż uważamy, że niepełnosprawność intelektualna to coś wstydliwego?Foto: Ground Picture/Shutterstock

Życie osoby z niepełnosprawnością nie jest usłane różami, wsparcie oferowane przez instytucje państwowe wielokrotnie jest niewystarczające, najbliższa okolica zamieszkania często niedostosowana do potrzeb osób z przeróżnymi dysfunkcjami, a biurokracja wciąż rzuca kłody pod nogi.

Jeszcze trudniej jest w przypadku osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną - dysfunkcja wielokrotnie uniemożliwia im zmierzenie się z wyzwaniami zwykłego codziennego życia. Ich rzecznikami stają się zatem najbliżsi - najczęściej rodzice i rodzeństwo. 


Posłuchaj audycji "Bez tabu" z opiekunami osób z niepełnosprawnościami


- Chciałabym, żeby tak zwane społeczeństwo zaakceptowało to, że osoby z niepełnosprawnością są po prostu inne i inaczej funkcjonują. Sama niepełnosprawność intelektualna nie definiuje tej osoby - mówi Olga Ślepowrońska. - Jesteśmy tak przyzwyczajeni w naszej rzeczywistości do tego, że intelekt jest tak niesamowicie ważny. Człowiek nie jest tylko intelektem - dodaje.


Czytaj również:


Bliskim osób z niepełnosprawnością intelektualną nikt nie daje gotowych instrukcji jak dbać o godność takiej osoby, oddawać obszary sprawczości tam, gdzie jest to możliwe, widzieć (i pomagać w pokazaniu światu) tych cech i kompetencji, które mogą ogromnie wzbogacić rzeczywistość. Rodzice, rodzeństwo, opiekunowie często działają "na czuja", kierując się swoją empatią. 



- Każdy przypadek jest indywidualny. Choroba towarzysząca w przypadku mojego brata to epilepsja lekooporna - przynajmniej to jest zdiagnozowane. Czy coś jeszcze? Do końca nie wiadomo - twierdzi Michał Daniluk.

- Niepełnosprawności intelektualnej nie da się łatwo scharakteryzować. To nie jest osoba niewidoma, niesłysząca czy jeżdżąca na wózku, tylko w tej niepełnosprawności intelektualnej jest dużo niuansów, które ją determinują - wyjaśnia Katarzyna Paszkowska.


Zobacz też:


Sytuacji nie ułatwia fakt, że wciąż w Polsce niepełnosprawność intelektualna postrzegana jest jako coś wstydliwego, czego nie powinniśmy "pokazywać" światu, a strać się ukryć. Zupełnie innego zdania są rodziny i ludzie wspierający osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nauczyciele, terapeuci, działacze przeróżnych fundacji. Ci wskazują na potrzebę otwarcia społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnościami. I choć dziś nikogo nie dziwią podjazdy dla wózków inwalidzkich, napisy alfabetem Braille'a, komunikaty głosowe na przystankach to nieszablonowe zachowanie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w przestrzeni publicznej często jest komentowane, zauważane, wytykane. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Michał Daniluk (dziennikarz, brat osoby z niepełnosprawnością intelektualną), Olga Ślepowrońska (psycholożka ze Stowarzyszenia Mudita), Katarzyna Paszkowska (pedagożka, edukatorka, siostra Asi, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadząca warsztaty Stowarzyszenia "Bardziej Kochani" dla rodzeństwa osób z niepełnosprawnościami)  

Data emisji: 5.05.2025

Godzina emisji: 20.14

pj/kajz

Czytaj także

Rynek pracy i osoby z niepełnosprawnością. "Jeszcze wiele jest do zrobienia"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:10
Zgodnie z zapowiedziami, będzie wzrost dofinansowań wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością. W Czwórce sprawdzamy, czy pracodawcy są otwarci na ich zatrudnianie i jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka dostępności. "Dostępność to sprawa nas wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2024 07:30
Dostępność to nie tylko kwestia praw oraz równości osób z niepełnosprawnościami. To również wyraz szacunku i dążenia do integracji społecznej, niezależnie od warunków i fizycznych ograniczeń. 
rozwiń zwiń