Czy łatwo być w Polsce freelancerem?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 17:21
Praca na własny rachunek kusi wiele osób. Organizacja czasu według własnych potrzeb, brak zwierzchników - to tylko niektóre zalety bycia freelancerem. Ale czy ten tryb pracy ma również wady.
W Czwórce będziemy mówić o freelancerach i projekcie ozusowania umów o dzieło i umów-zleceń.
W Czwórce będziemy mówić o freelancerach i projekcie ozusowania umów o dzieło i umów-zleceń.Foto: LStockStudio/Shutterstock

- Nie chcę, żeby mnie rząd uszczęśliwiał na siłę - tak o objęciu zarobków freelancerów obowiązkowymi składkami ZUS z irytacją mówi Edyta, architekt krajobrazu, która z wyboru jako wolny strzelec pracuje na umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Dla takich freelancerów jak Edyta owo uszczęśliwianie na siłę będzie oznaczać pensję niższą co miesiąc o prawie tysiąc złotych. Rewolucji na rynku pracy przeciwni są też przedsiębiorcy. - To dalsze rzucanie kłód pod nogi małym i średnim firmom, z których wiele boryka się już z bardzo trudną sytuacją. Pełne ozusowanie, przyniesie wzrost bezrobocia, a duża część umów będzie rozliczana w szarej strefie. Także polska gospodarka utraci bardzo ważny element innowacyjności i konkurencyjności - biją na alarm organizacje zrzeszające pracodawców. Jakie są wady i zalety bycia freelancerem? Kiedy warto przejść na swoje, a kiedy nie?

Na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć we wtorkowym wydaniu audycji "Bez tabu". Gośćmi Czwórki będą Dorota Doris Maklewska, trenerka wolontariuszka Pokojowego Patrolu, podróżniczka, żeglarka, improwizatorka, Michał Barczak z trener freelancerów Geekwork.pl, a także Agnieszka Skupieńska, autorka książki "Freelancer 2.0".

Zobacz także: 

***

Na audycje z cyklu "Bez tabu" we wtorek (17.09) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.