Czy łatwo być w Polsce freelancerem? Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 17:30
Praca na własny rachunek kusi wiele osób. Organizacja czasu według własnych potrzeb, brak zwierzchników - to tylko niektóre zalety bycia freelancerem. W Czwórce rozmawialiśmy o tym, jak działają freelancerzy i czy każdy może nim zostać.
W Czwórce będziemy mówić o freelancerach i projekcie ozusowania umów o dzieło i umów-zleceń.
W Czwórce będziemy mówić o freelancerach i projekcie ozusowania umów o dzieło i umów-zleceń.Foto: LStockStudio/Shutterstock

W kolejnej odsłonie audycji "Bez tabu" mówimy o freelancerach. Pretekstem do dyskusji jest fakt, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace m.in. nad nałożeniem obowiązku opłacania składek ZUS od umów cywilnoprawnych, niezależnie od uzyskanych dochodów. Przepisy miałyby najprawdopodobniej obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

We wtorkowy wieczór gośćmi Kuby Jamrozka byli:

  • Dorota Doris Maklewska, trenerka, wolontariuszka Pokojowego Patrolu, podróżniczka, żeglarka, improwizatorka,
  • Agnieszka Skupieńska, autorka książki "Freelancer 2.0",
  • Michał Barczak z Geekwork.pl - Trener Freelancerów.

Posłuchaj
78:59 CZWORKA/(Bez tabu/ - freelancer 16.09.2024.mp3 W Czwórce rozmawiamy o freelancerach (Bez tabu/Czwórka)

 

- W byciu freelancerem kluczowe jest to, że nie mamy jednego szefa i jednego pracodawcy, ale wielu klientów, z którymi współpracujemy na krótszy lub dłuższy czas - mówiła Agnieszka Skupieńska. - Rozliczamy się też w różny sposób, bo istnieje wiele możliwości. Możemy mieć umowy cywilnoprawne, ale z mojego doświadczenia wynika, że wielu freelancerów, jeżeli to jest dla kogoś podstawowe źródło utrzymania, jednak idzie w formalizację, a nie w umowę cywilnoprawną. Posiadanie własnej działalności jest na dłuższą metę wygodne dla obu stron. Często istotne jest, żeby po zakończeniu zlecenia była faktura.


Freelancer - na własnych zasadach, ale czy łatwiej?

Jak przyznają goście Czwórki, mimo że bycie freelancerem ze względu na niezależność kusi, jest formą, w której nie każdy może się odnaleźć. - Wydaje mi się, że każdy musi określić, co mu będzie bardziej odpowiadało. Są osoby, którym będzie bardziej pasował freelance, ale są też takie, które we freelansie się nie będą odnajdywały - mówi Dorota Doris Maklewska. - Dlatego, że wolą mieć na przykład jasny zakres obowiązków. Wolą mieć pracę w określonych godzinach i kogoś, kto im te obowiązki zorganizuje.

Freelancer musi się sam postarać o pracę i o klientów. Są także cechy osobowości, które w tym pomagają. To są m.in. sumienność, terminowość, komunikatywność i sztuka negocjacji. To także cierpliwość, która się przydaje w poszukiwaniu zleceń i klientów.


Zobacz także: 

Freelancer - jakie są możliwości?

Goście Kuby Jamrozka zwracają uwagę, że w niektórych sektorach łatwiej być freelancerem. Należą do nich osoby m.in. związane z branżą kreatywną, tacy jak copywriterzy, fotografowie, graficy, designerzy, specjaliści związani z mediami społecznościowymi, ale też programiści czy osoby zajmujące się szkoleniami. Z roku na rok i wraz z rozwojem technologii ilość możliwości rośnie.

W opinii gości audycji freelancer to także przedsiębiorca, więc powinien potrafić zarządzać finansami. - Są lepsze i gorsze okresy. W niektórych branżach mamy sezonowość. Mamy więc takie miesiące, kiedy mamy bardzo dużo pracy, ale też takie, w których pracy nie mamy prawie wcale. Tutaj więc przydaje się umiejętność zarządzania finansami - podkreśla Agnieszka Skupieńska. - Jednak najważniejsze we freelansie jest to, żeby mieć konkretne umiejętności, które możemy sprzedać, które są pożądane na rynku i za które ktoś chciałby zapłacić. To jest kluczowe, bo bez konkretnych umiejętności jednak tych zleceń nie znajdziemy.

Zobacz także:

Michał Barczak zaznacza, że wiele osób także decyduje się na częściowe bycie freelancerem. - Część z nich pracuje na etatach i ma dodatkowe "fuchy" - tłumaczy. - Z mojego doświadczenia wynika, że to jest ogromna pula ludzi, którzy potrzebują dodatkowych dochodów i osiągają je, świadcząc usługi przez internet. Dla tej grupy osób, które działają na umowy cywilnoprawne, planowane regulacje jednak mogą być niekorzystne.


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 17.09.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/wmkor