W poniedziałek, 14 października, zaczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji, a 17 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Celem tej inicjatywy jest spopularyzowanie idei mediacji jako narzędzia rozwiązywania konfliktów. Z tej okazji na antenie Czwórki w audycji "Bez tabu" Jakub Jamrozek wraz z gośćmi rozmawiali o tym, czym dokładnie jest mediacja i jak za jej pomocą rozwiązywać konflikty.
82:04 CZWORKA Bez tabu 2024_10_14-20-05-13.mp3 Czym jest mediacja? Kim jest mediator? Czy z każdym można się dogadać? (Bez tabu/ Czwórka)
Z audycji dowiedzieliśmy się: czym różni się mediacja od negocjacji, czym są mediacje rówieśnicze, czy mediacja jest dobrowolna, kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści osobom w niej uczestniczącym oraz jakich spraw dotyczą mediacje i na jakich zasadach przebiegają.
Zasada wzajemności
Praca mediatora to ciężka i często wyczerpująca psychicznie praca, w której próbując opanować emocje stron konfliktu, często zapomina się o swoich. - Kiedy szkolę mediatorów oraz strony na temat mediacji, zawsze im mówię, że nieważne, czego ty chcesz, posłuchaj, czego druga strona chce, bo jeśli będziesz w stanie dać jej chociaż trochę, to ona też ci coś da. Zasada wzajemności obowiązuje, ale trzeba wyciągnąć rękę. Możemy się bardzo ładnie kłócić - zdradza dr Jerzy Książek, współzałożyciel Polskiego Centrum Mediacji.
Mediacje rówieśnicze
Ważnym rodzajem mediacji są mediacje rówieśnicze, które mają miejsce w szkołach i są rozstrzygane przez ucznia mediatora. Taką mediatorką jest Zofia Łakomy. - Mediacje w szkole odbywają się wszędzie, czy to w salach, czy na korytarzach. Mediator nie jest od tego, żeby powiedzieć, jakie jest rozwiązanie problemu, tylko dać przestrzeń osobom kłócącym się, żeby same go rozwiązały - mówi uczennica.
Zobacz też:
- Gdzie ludzie, tam konflikt, a z konfliktami trzeba sobie radzić i dlatego uważam, że szkoła to świetne miejsce na mediacje. W mojej szkole mediacje mają miejsce od wielu lat, angażujemy się w pośredniczeniu w sporach. Dotyczą codziennych spraw w życiu uczniów - opowiada o mediacji w swojej szkole Alina Siudzińska, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Czy z każdym można się dogadać?
Nad tym pytaniem pewnie zastanawiają się wszyscy mediatorzy. - Z każdym można się dogadać i ta myśl przyświeca mi w codziennej pracy. Nikt nie jest samotną wyspą. Nie możemy też traktować języka mówionego jako jedynej formy komunikacji. Jak pomyślimy sobie o konflikcie, to wiemy, że jest to góra lodowa i pytanie tylko, czy jesteśmy już w stanie w danym momencie złapać kontakt z drugą stroną, czy ten kontakt wymaga jeszcze czasu i pracy - odpowiedziała na to pytanie Maria Janeczka-Janicka, mediatorka z Poznania.
Żeby zgłębić ten temat, zachęcamy do wysłuchania całej audycji "Bez tabu".