Czy Polacy mają czas na kulturę? I co ona nam daje?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 09:47
Kino, teatr, literatura, sztuka, muzyka - korzystamy z tego chętnie, choć nie zawsze mamy na to czas. W pędzie życia to właśnie z tego aspektu najczęściej rezygnujemy, nie zdając sobie sprawy, że to również on wpływa na nasz dobrobyt i zadowolenie z życia. 
Osoby korzystające z kultury deklarują lepsze samopoczucie
Osoby korzystające z kultury deklarują lepsze samopoczucieFoto: Shutterstock/Salvador Maniquiz

Wstępne wyniki pracy badawczej dr Joanny Sanetry-Szeligi z krakowskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że kontakt z szeroko rozumianą kulturą powiązany jest z naszym dobrobytem, m.in. oceną zadowolenia z życia, stanu zdrowia, poczucia sensu i samotności.


Posłuchaj
93:39 czwórka bez tabu 13.11.2024 kultura 20.06.mp3 Czy kultura jest nam potrzebna? Co nam daje w codziennym życiu? (Bez tabu/Czwórka)

 

- Te wstępne badania pokazują, że jest jakiś rodzaj korelacji między tym, na ile korzysta się z kultury i co się robi, a poczuciem dobrostanu. Mamy dane statystyczne potwierdzające tę tezę - mówi dr Joanna Sanetra-Szeliga. - Oczywiście to nie jest tak, że po przeczytaniu książki czy obejrzeniu filmu zawsze czujemy się lepiej, bo są przecież fabuły, które mogą nas zasmucić, dają do myślenia. Szersze badania pokazują, że chodzi tu o uczestnictwo w kulturze, o poczucie niebycia samemu. 

Ekspertka zaznacza, że ludzie, którzy czytają, chodzą do kina, mają artystyczne hobby (albo inne), czują się mniej samotni i to przyczynia się do ich lepszego samopoczucia, są zadowoleni z życia, spędzania wolnego czasu, lepiej rozumieją rzeczywistość, czują, że nie są sami. Czwórkowa gościni przywołuje też wnioski płynące z ekonomii doświadczeń - kupując bilet na koncert czy do teatru - kupujemy pewien rodzaj doświadczeń, wspólne spędzanie czasu. 

Czytaj także:

Z wynikami wstępnych badań dr Joanny Sanetry-Szeligi zgadzają się również pozostali goście Jakuba Jamrozka: Bartosz Klonowski z Fundacji SLOW, dr Maya Baczyńska, muzyk, pedagog specjalny, arteterapeutka, reżyserka, poetka, i dr Marta Błaszkowska-Nawrocka, literaturoznawczyni, groznawczyni, kulturoznawczyni, narratolożka. Kultura jest częścią życia i pracy każdego z nich, często sprawia, że czują się lepiej. 

W audycji przywołano również słowa jednego z ekonomistów kultury, który mówi: kultura nie jest nam potrzebna do życia, żeby przetrwać, ale jest niezbędna, by poczuć się człowiekiem. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Joanna Sanetra-Szeliga (konsultantka Urzędu Statystycznego w Krakowie, adiunktka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie), Bartosz Klonowski (Fundacja SLOW), dr Maya Baczyńska (muzyk, pedagog specjalny, arteterapeutka, reżyserka, poetka), Nela Mańkowska (Culturomaniaczka), dr Marta Błaszkowska-Nawrocka (literaturoznawczyni, groznawczyni, kulturoznawczyni, narratolożka)

Data emisji: 13.11.2024

Godzina emisji: 20.06

pj/wmk

Czytaj także

"Nie jesteśmy sobie obcy". Czwórka i Onet Audio - podcast na żywo [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 07:03
Czwórka i Onet Audio połączyły siły w Pokoju na Lato - dziennikarze mediów publicznych i komercyjnych wspólnie zaprosili na Podcast na żywo, by rozmawiać o obcym-nieobcym. Ich gośćmi byli Khedi Alieva z Fundacji Kobiet Wędrownych, Ignacio Mateja Cabello, autor popularnego na Instagramie profilu @hiszpan_uczy, oraz Marta Sawicka-Danielak, autorka książki "Ostatni Białystoker".
rozwiń zwiń