Śledzik wigilijny - błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 10:50
Przyszedł już czas na "pracowego śledzika". Dlaczego dla niektórych "pracowa wigilia" to wydarzenie stresujące? Czy jest sposób, by na takim spotkaniu każdy z pracowników, ale też szef dobrze się czuł?
Czy śledzik z szefem i współpracownikami to zawsze miłe spotkanie?
Czy "śledzik" z szefem i współpracownikami to zawsze miłe spotkanie?Foto: Shutterstock/Harbucks

Grudzień to w wielu domach czas przygotowań do świąt. Ta aura udziela się wszystkim, obecna też jest w naszych miejscach pracy. Nasi pracodawcy, szefowie często decydują się, by zaprosić podwładnych na "pracowego śledzika". A z tym spotkaniem nierzadko łączą się bardzo różne emocje - nie dla wszystkich bywa to spotkanie przyjemne.

Posłuchaj
92:25 PR4_09.12.2024_20.06_Bez_tabu 20.06.02 21.50.42.mp3 Czy spotkania świąteczne w pracy to niepotrzebny stres a może wspaniała integracja? (Bez tabu/Czwórka)

 

Czwórkowymi gośćmi w poniedziałkowy wieczór byli: 

  • Piotr Wojciechowski, adwokat z Kancelarii Paprocki i Wojciechowski,
  • prof. Tomasz Sobierajski, socjolog, zdrowolog, metodolog, wakcynolog społeczny
  • Artur Sójka, Prezes Biznes Klub Polska, trener, moderator sesji networkingowych,
  • Aleksandra Lemańska, PCM Leadership Mentor & Speaker.

Głosy naszych ekspertów w sprawie przedświątecznych spotkań firmowych są podzielone. Profesor Tomasz Sobierajski wskazuję na potrzebę klarownego podziału sfery prywatnej i strefy pracy. Zwraca też uwagę na wkradający się aspekt religijny, który w sferze służbowej wydaje się być nie na miejscu. Piotr Wojciechowski widzi jednak pozytywny aspekt "pracowych śledzików" - mówi, jak może wpłynąć ono na integrację i późniejsze relacje w zespole. 

Te dwie strony może pogodzić zdanie psycholog Aleksandry Lemańskiej, która organizatorom "śledzików" podpowiada, by kierowali się przede wszystkim dobrem swoich podwładnych, tym czego potrzebują i próbowali zdjąć presję obowiązku uczestnictwa w takim spotkaniu - co dziś jest bardzo niepopularne. 

Czytaj także:

W naszej rozmowie wybrzmiały również bardziej szczegółowe pytania: Czy adwokat podający rękę prokuratorowi poza salą obrad to wyjątek czy reguła? Jak tworzyć wspólnotę akademicką z kimś, kto wydaje się nam kompletnie obcy? Jak łączyć prawdziwość, szczerość z pielęgnowaniem kontaktów i dobrymi relacji? Jak budować swoją bazę kontaktów, będąc przy tym prawdziwym?

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Piotr Wojciechowski (adwokat z Kancelarii Paprocki i Wojciechowski), prof. Tomasz Sobierajski (socjolog, zdrowolog, metodolog, wakcynolog społeczny), Artur Sójka (Prezes Biznes Klub Polska, trener, moderator sesji networkingowych), Aleksandra Lemańska (psycholog, PCM Leadership Mentor & Speaker)

Data emisji: 09.12.2024

Godzina emisji: 20.06

pj/kajz

Czytaj także

Czym jest "niewidzialna praca" kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 08:00
Jak podają statystyki, kobiety w UE poświęcają 22 godziny tygodniowo na opiekę nad członkami rodziny i prace domowe, podczas gdy mężczyźni w te zadania angażują się tylko przez dziewięć godzin. Ta "niewidzialna" praca kobiet w domu nie tylko wykonywana jest nieodpłatnie, bez prawa do emerytury czy L4, ale też wypycha je z rynku pracy i - jak pokazują najnowsze badania - wpływa na ich zdrowie psychiczne. Jak dążyć do większej równowagi płci w wykonywaniu domowych obowiązków? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

To już czas na "Last Christmas"! Zagraliśmy to!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 13:00
"Last Christmas" to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek z repertuaru zespołu Wham. Jedni ją kochają - inni nienawidzą. Oznacza jedno - idą święta! Do Bożego Narodzenia jeszcze sporo dni, ale sezon na "Last Christmas" można już rozpocząć - my stawiamy na alternatywę! W "Audycji słowno-muzycznej" zagraliśmy "Last Christmas" w wersjach, które mogą Was zaskoczyć.
rozwiń zwiń