"Babskie sprawy". Dziewczyńskie spojrzenie na świat. Kobiecość zetek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 14:33
- Kobiecość to też rozmowy o polityce, negocjacjach w pracy, trudnych tematach, nie tylko makijaż i jednorożce - mówią Julia Kelsz i Zuzanna Szott o swoim podcaście "Babskie sprawy".  
Trzeba doceniać i wspierać kobiety, w rolach, które pełnić chcą. Niezależnie czy to rola matki, gospodyni domowej, prezeski czy hydrauliczki
"Trzeba doceniać i wspierać kobiety, w rolach, które pełnić chcą. Niezależnie czy to rola matki, gospodyni domowej, prezeski czy hydrauliczki"Foto: Shutterstock/Rawpixel.com
  • "Babskie sprawy" to podcast Julii Kelsz i Zuzanny Szott, przedstawicielek pokolenia Z. 
  • W swoich rozmowach poruszają wszelkie ważne dla nich kwestie, nie tylko te stereotypowo znane "babskimi". 
  • Ich rozmowy są odpowiedzią na niezrozumienie świata młodych kobiet. 


Julia Kelsz i Zuzanna Szott prowadzą podcast "Babskie sprawy", same piszą o nim tak: "nasze rozmowy, pełne zaufania i zrozumienia, w których malujemy obraz świata doświadczanego przez kobiety". 

Dziewczyńskie spojrzenie na świat

 - Wydaje mi się, że pod hasłem "świat malowany przez kobiety" kryje się dokładnie taki sam świat, jak każdy inny, malowany przez kogoś innego. Zorientowałyśmy się, że babskie sprawy to nie problemy, które w ogóle nie dotyczą innych ludzi, i mowa w nich jedynie o jednorożcach i makijażu - wyjaśnia Julia Kelsz. - Te babskie sprawy, to po prostu ludzkie sprawy, ale zdarza się, że świat nie chce o nich słuchać, gdy mówią o nich dwie, zwłaszcza młode, kobiety. 


Posłuchaj
14:06 czwórka girls talk 01.07.2024 dziewczyny 20.39.mp3 O kobiecości, dziewczyńskości i podcaście "Babskie sprawy" opowiadają Julia Kelsz i Zuzanna Szott (Girls'talk/Czwórka)

 

Zuzanna Szott zdradza, że obie z Julią miały poczucie, że ich męscy znajomi nie rozumieją ich perspektywy, że ta wymaga wielu wyjaśnień. - W popkulturze brakuje strony kobiecej. Fajnie jest pokazać, jak my o tym myślimy - mówi. - Nasze rozmowy migrowały - wyszłyśmy z bojowego nastawienia. 

Zuzanna i Julia, obie z pokolenia Z, dostrzegają też jak bardzo różnią się ich światy. W życiu Zuzy dominowała perspektywa męska, otaczała się kolegami, czytała męską literaturę. Julia zaś była wychowywana super dziewczyńsko, treści skierowane do dziewczynek zawsze do niej trafiały. W rozmowie z Martą Zinkiewicz przyznają, że żaden z tych światów nie był pełen, nie przedstawiał życia dorosłej kobiety, albo tej wchodzącej w dorosłość. - Trzeba było przełamać ten różowy stereotyp. Kobiecość to też rozmowy o polityce, negocjacjach w pracy, trudnych tematach - podkreślają. 


Czytaj także:

Gościnie Czwórki po swoich rozmowach zauważają, że żyją w pewnej, feministycznej bańce. To skłania je do wniosku, że nigdy, do końca nie poznają kobiecości, dziewczyńskości. - Jesteśmy po prostu różne - wyjaśniają. - Najważniejszym w tym jest to, żeby słuchać siebie nawzajem. Warto, żeby tego kobiecego głosu było więcej. 

Podcast "Babskie sprawy" jest ich cegiełką do rozmów o dziewczyńskich kwestiach. Podkreślają też znaczenie kobiet w życiu kobiet i mężczyzn. Julia zdradza, że w jej życiu to właśnie kobiety są emocjonalnymi filarami. Gościnie Czwórki przywołują też trend na TikToku, gdzie chłopcy opowiadają, że całej wrażliwości na świat nauczyły ich starsze siostry. Ważne, żeby taką "starszą siostrę" mieć, nawet gdy nie jest ona siostrą biologiczną - mówią. 

Czytaj także: 

Zetki i kobiece wsparcie

Dziewczyny z pokolenia Z już nie walczą o prawa wyborcze, możliwość noszenia spodni czy prawo do pracy. Julia Kelsz i Zuzanna Szott czują, ze dziś mogą mówić o kobiecości i na każdy inny temat - wykorzystują to.  Zuza szczególną uwagę zwraca na głos kobiet w polityce, gdzie panie mają dużo do powiedzenia, a towarzyszy temu unikatowa nastawiona na solidarność narracja. Julia zwraca się w stronę feminizmu socjalnego, inkluzywnego, podkreśla, że trzeba doceniać i wspierać kobiety, w rolach, które pełnić chcą. Niezależnie czy to rola matki, gospodyni domowej, prezeski czy hydrauliczki.

 

***

Tytuł audycji: "Girls'talk"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz 

Gościnie: Julia Kelsz i Zuzanna Szott (autorki podcastu "Babskie sprawy")

Data emisji: 01.07.2024

Godzina emisji: 20.39

pj

Czytaj także

Bovska: dziś kobiecość to siła, której nie da się rozkruszyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 20:00
- Kobiecość jest elementem mojej tożsamości, ale definicja, czym ona jest, ciągle u mnie ewoluuje - mówi Bovska. - To w pewnym sensie łączy mnie z postaciami dokumentu "Iskry", który nakręciliśmy razem z Filipem Skrońcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyńskie naprawy. Ta sprawczość daje siłę!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 12:11
Naprawa elektryki, hydrauliki, remonty stereotypowo kojarzą nam się z męską ekipą fachowców. Agnieszka Wiśniewska i Urszula Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota organizują warsztaty i pokazują kobietom, że każda z nich ma w sobie tę sprawczość. 
rozwiń zwiń