- Osoby atrakcyjne mają większe szanse na znalezienie pracy - tak wynika z badań naukowców z Polskiej Akademii Nauk.
- - Wygląd pomaga w wielu kwestiach - potwierdza Joanna Szulc.
- Psycholożka i ekspertka projektu "Młode Głowy" opowiada o stereotypach związanych z wyglądem i o tym, jak na to patrzy pokolenie Z.
Co daje wygląd?
Osobom atrakcyjnym jest łatwiej w życiu. Mają większe szanse na odniesienie sukcesu zawodowego i awans społeczny - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.
- Rzeczywiście, wygląd pomaga w wielu różnych kwestiach - od tego, czy dostaniemy pracę, po tak skrajne rzeczy jak wysokość wyroku za przestępstwo ścigane prawem - mówi psycholożka Joanna Szulc. - Do tego dochodzą wzorce kulturowe oraz to, jak my rozumiemy "wygląd" i co z nim kojarzymy.
Przystojny mężczyzna nadaje się na prezydenta, a ładna kobieta?
Co ciekawe, w większym stopniu dotyczy to mężczyzn niż kobiet. - Jeżeli kobieta jest atrakcyjna i to podkreśla makijażem, ubiorem i biżuterią, to może być kojarzona jako osoba "płocha", mniej skoncentrowana na pracy, nauce i na karierze, mniej merytoryczna - opowiada ekspertka. - To oczywiście stereotypy, ale nawet jeśli bardzo się staramy, to i tak ich używamy, bo większość z nas w jakiś sposób szufladkuje sobie świat.
Pokolenie Z zmienia reguły gry
Nieco inaczej do stereotypów związanych z wyglądem podchodzą przedstawiciela młodego pokolenia. Makijaż nie jest już zarezerwowany dla dziewczyn, malują się także chłopcy.
- Wiek nastoletni to czas poszukiwania swojej tożsamości i próba wyrażenia siebie. Stąd kolorowe włosy, "agresywna" biżuteria, stroje nawiązujące do różnych bohaterów popkultury. Człowiek w tym okresie jest w życiowej przymierzalni. Sprawdza, w czym czuje się dobrze - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nie zawsze chodzi o to, żeby się komuś spodobać, a bardziej o to, żeby sprawdzić, "jak mi w tym jest" i jak inni na to reagują. Rodzice nie powinni buntować się przeciwko temu, bo młody człowiek szuka akceptacji i chce, byśmy uszanowali to, co chce powiedzieć.
19:45 CZWÓRKA Girls Talk mlode glowy 05.07.2024.mp3 O tym, jaki wpływ na nasze życie ma to, jak wyglądamy, opowiada psycholożka i dziennikarka Joanna Szulc (Girls' Talk/Czwórka))
Uroda. Dlaczego nie warto jej chwalić?
- Jeśli mamy szczęście i wychowujemy się w rodzinie, w której czujemy się akceptowani i w której rozmawia się o ciele jak o czymś silnym, sprawnym i mądrym, to uwaga nie jest skupiona na tym, czy jesteśmy ładną dziewczynką czy ładnym chłopcem. Niestety dorośli robią to dzieciom, że chwaląc ich wygląd czy urodę, szybko wdrażają je w system rywalizacji - podkreśla psycholożka.
Zobacz także:
Media społecznościowe a różnorodność
Wielu ekspertów twierdzi, że to media społecznościowe potęgują presję bycia pięknym. Wygląd tworzy pierwsze wrażenie, działa natychmiast, a my dążymy do akceptacji na każdej płaszczyźnie. Joanna Szulc patrzy na ten problem z innej perspektywy. - Dziś w mediach społecznościowych króluje różnorodność, a algorytmy, które "podpowiadają" nam treści, zależą do tego, czym się interesujemy - zauważa. - Jeśli ktoś interesuje się ruchem "body positive", a nie kontentem urodowym, to ogląda różne osoby, które będą mu się podobać.
***
Tytuł audycji: "Girls' talk"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gościni: Joanna Szulc (psycholożka, dziennikarka, ekspertka projektu "Młode Głowy")
Data emisji: 5.07.2024
Godzina emisji: 19.10
kul/kormp