Jak być szczęśliwym? Bierz przykład z mieszkańców Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 20:20
- Jesienią i zimą dla Duńczyków i Norwegów ważne jest poczucie komfortu. Czasami jest to książka, czasami cynamonowe bułeczki, Coś, co ociepla zimny, ciemny i nieprzyjemny czas - mówi Kamil Chmielarz z bloga "Wzdłuż Drogi".  
Słowo friluftsliv pochodzi z języka norweskiego i oznacza sens zrozumienia zbawiennego wpływu natury na zdrowie (zdj. ilustracyjne)
Słowo "friluftsliv" pochodzi z języka norweskiego i oznacza sens zrozumienia zbawiennego wpływu natury na zdrowie (zdj. ilustracyjne)Foto: Tine Larsen tinelarsen77/Shutterstock.com
  • Każdy skandynawski kraj ma inny sposób na szczęście. Szwedzi praktykują "lagom", Norwegowie "friluftsliv", a Duńczycy "hyggują".
  • Poczucie komfortu zapewnia im m.in. celebrowanie chwil oraz przebywanie na świeżym powietrzu.
  • Duńczycy najchętniej spędzają wolny czas w lesie, w parkach i na plaży. Uwielbiają też biwaki.
  • W Danii kontaktu z naturą uczy się od najmłodszych lat. Niemowlaki leżakują na mrozie, przedszkolaki całe dnie spędzają na dworze. 

Co daje szczęście?

Skandynawowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie - wynika z raportu "World Happiness". "Hygge" obecne jest w codziennym życiu Duńczyków, "lagom" towarzyszy Szwedom, a Finowie o swoim "sisu" nie mówią, ale czują jego obecność. Norweskie słowo "friluftsliv" pierwszy raz zostało użyte w 1859 roku i oznacza stawianie na spacery na świeżym powietrzu. - Wszystkie te określenia pochodzą z języka nordyckiego i występują chyba w każdym skandynawskim kraju - opowiada współautorka bloga Klaudia Burzyńska. - Hasło "hygge" cieszy się ogromną popularnością na świecie, ale dla Duńczyków nie jest sloganem reklamowym, tylko sposobem na życie.

Sześć milionów sposobów na "hygge"

Kultura "hygge" wiąże się z pewnymi rytuałami, ale każdy Duńczyk ma swój sposób "hyggowania". - Pierwsze skojarzenie, jakie mamy, kiedy myślimy o zimie, to koc i książka. Na przykład dobry kryminał. Ale Duńczyków jest prawie sześć milionów, więc i pomysłów też będzie tyle - śmieją się goście Czwórki. - Popularny jest rytuał picia kawy. Bez pośpiechu, celebrując chwilę. Jedni robią to o poranku, inni czekają, aż wrócą z pracy. Kawa bywa eliksirem oczyszczania ze stresu.  

Posłuchaj
16:44 CZWÓRKA Czwórka do piatej - skandynawia 24.10.2023.mp3 Duński przepis na szczęście (Czwórka do piątej/Czwórka) 

W Danii "hygguje" się w szkołach i w pracy. Pracodawcy dbają o to, by zapewnić odpowiednie do tego miejsce. W czasie przerwy pracownicy spotykają się, żeby wypić razem kawę i porozmawiać. To samo dzieje się w szkołach. - Taka jest tradycja tego kraju, żeby tworzyć przestrzenie, w których pielęgnuje się międzyludzkie relacje. W takich miejscach nie rozmawia się o obowiązkach czy lekcjach, tylko celebruje wolność chwili - dodaje Klaudia Burzyńska. 

Friluftsliv - życie na świeżym powietrzu

Duńczycy korzystają także z norweskiego sposobu na życie - "friluftsliv". - Generalnie chodzi tu o przebywanie na zewnątrz zarówno w wersji łagodnej, korzystając z tzw. leśnej kąpieli, ale też ekstremalnej - na przykład jeżdżąc na rowerze górskim - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Duńczycy lubią sport i lubią przebywać na świeżym powietrzu. Częstym widokiem w tamtejszych parkach są kolorowe koce, na których wylegują się Duńczycy, łapiąc każdy promień słońca. Dzieje się tak także na cmentarzach, w ten sposób w Danii "odwiedza się" zmarłych.   

Mieszkanki Kopenhagi nie narzekają na brak uśmiechu - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni C Mieszkanki Kopenhagi często się uśmiechają - nawet wtedy, gdy temperatura w lecie nie przekracza 17 stopni C.

W Danii "friluftsliv" to również biwakowanie. - Wchodząc na stronę internetową duńskiego ministerstwa środowiska, znajdziemy mapę z miejscami, w których można przenocować za darmo. We własnym namiocie, pod tarpem albo w budynkach zwanych shelterami - wyjaśnia Kamil Chmielarz. - Duńczycy dużo czasu spędzają także na plażach. Ciekawostką jest to, że żaden z nich nie mieszka dalej niż 56 km od linii brzegowej. 

Sprawdź też:

Kultura fizyczna to coś więcej niż ćwiczenia w szkole

Obcowanie z przyrodą Duńczycy mają we krwi, a kontaktu z naturą uczy się tam od najmłodszego. - Nikogo nie dziwi widok dziecka w wózku przed domem na mrozie ani kąpiących się w morzu maluchów, także jesienią i zimą. Przedszkolaki, które większość czasu spędzają na dworze, noszą kombinezony i kalosze, a uczniowie w krótkich spodenkach ćwiczą na boisku bez względu na porę roku - mówią autorzy bloga "Wzdłuż Drogi". - Dzieci są dziećmi, a dorośli dbają o to, żeby były zahartowane. Często też sami uczestniczą w tych aktywnościach, więc dają dobry przykład.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar   

Goście: Klaudia Burzyńska i Kamil Chmielarz (autorzy bloga "Wzdłuż Drogi")

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Kolor ma moc. Jak wpływają na nas barwy ubrań, jedzenia czy ścian?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 16:54
Kolory mają niezwykłą moc. Czerwony daje energię, zielony - uspokaja, relaksuje, wycisza. Większość z nas lubi niebieski, a czarny wybieramy, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę albo się ukryć. Tajemnice barw zdradza nam Marek Borowiński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Playlista neurobiologów". Jaką muzykę lubi nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 16:40
Bez muzyki, życie byłoby nudne i smutne, bo jak twierdzą naukowcy, nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona piosenka. Pytanie tylko, czy nasze upodobania idzie w parze z upodobaniami mózgu. Bo jak się okazuje, on też ma swoje ulubione melodie.
rozwiń zwiń