- Hannah Montana, twórczość na Tumblr i Pintereście oraz sztuka - z tego połączenia powstał kolektyw artystyczny "zwykła dziewczyna".
- Jego twórczynie pokazują, że zwykłym można być tylko z nazwy; w działalności stawiają na spotkania, rozmowy i warsztaty, czy też budowanie wspólnoty.
Kolektyw artystyczny "zwykła dziewczyna" tworzą Zuza, Natalia, Łucja i Macieja. Na co dzień studiują na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Jako kolektyw z kolei organizują warsztaty i wystawy, propagują dziewczyńskie postawy oraz - jak same podkreślają na swoim instagramowym profilu - psują zabawę.
Hannah Montana i zwykła niezwykłość
Pomysł na nazwę kolektywu wyszedł od piosenki "Ordinary girl", dobrze znanej tym, którzy w przeszłości oglądali serial "Hannah Montana". - Jest to taki śmieszny twist: Hannah Montana taką zwykłą dziewczyną nie jest. Jest gwiazdą popu, ma dwie osobowości. Z tym się mocno utożsamiłyśmy ze względu na to, że wszystkie mamy podwójną osobowość: spotykamy się i robimy normalne rzeczy, ale mamy tę stronę artystyczną i dążącą do działań - opowiada Zuza. - Wszyscy jesteśmy zwykli, zwykłe, ale w sposób nienormalny. Często sobie żartujemy, że zwykła dziewczyna jest zwykła, ale na pewno nie normalna. (...) Ta zwykłość jest trochę takim nieosiągalnym aspektem - dodaje.
- To trochę taka kontra do tego powiedzenia: "nie jestem taka jak inne dziewczyny". My trochę na przekór temu mówimy, że jesteśmy właśnie takie jak inne dziewczyny. Mamy wspólne cechy, zmartwienia; ta dziewczyńskość i troski życia codziennego, które często są w naszej kulturze infantylizowane, my bardziej afirmujemy i się ich nie wstydzimy - podkreśla Natalia.
Czytaj także:
Jak tworzyć, to wspólnotę
Rozmówczynie Marty Zinkiewicz podkreślają, że w swoich działaniach stawiają na spotkania, warsztaty i rozmowy, a nie na tworzenie obiektów lub malowanie obrazów. - Jest w nas potrzeba stworzenia wspólnoty - zaznacza Zuza.
- Nasza dziewczyńskość objawia się właśnie w tych spotkaniach i gadaniu, otwartością na różne podejścia i odejściem od jakiejkolwiek instytucjonalizacji tego, o czym rozmawiamy - kontynuuje gościni Czwórki. - Bawimy się takimi kliszami, stereotypami, ale też filtrujemy to przez naszą soczewkę. Mamy w sobie dużo krytyki, feminizmu. Staramy się też podejmować tematy niepełnosprawności czy queerowości - dodaje Natalia.
Postawy dziewczyńskie, czyli jakie?
Kolektyw "zwykła dziewczyna" chce promować dziewczyńskie postawy. Jak wyjaśniają jego założycielki, to między innymi działania inkluzywne i feministyczne. Kierujące się zasadą troski i dbania o innych. - Taka dziewczyna wie, co chce powiedzieć, albo szuka różnych sposobów na to, żeby trochę lepiej nam się żyło w tym niezbyt fajnym świecie - wymienia Natalia.
- Przede wszystkim, myślę, to nacisk na spędzanie wspólnie czasu i wspólne rozwiązywanie problemów. Myślę, że dobrym przykładem tego, co robimy w ramach dziewczyńskich postaw, jest koło czytelnicze, które rozpoczęłyśmy w zeszłym roku. Generalnie spotykałyśmy się i czytałyśmy teksty, głównie teoretyczne, odnośnie do teorii studiów nad niepełnosprawnością, queerowością i feminizmem. To były superspotkania - wynikało z nich poczucie bycia razem, ale czytanie było wyjęte z tego aspektu akademickiego - podkreśla Zuza.
29:51 CZWORKA (mp3) 2024_08_06-20-12-09.mp3 Kolektyw artystyczny "zwykła dziewczyna" - zabawa kliszami i poszukiwanie zwykłości (Girls' talk/Czwórka)
***
Tytuł audycji: "Girls' talk"
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Goście: Zuzanna Andruszko, Natalia Zawadzka (kolektyw artystyczny "zwykła dziewczyna")
Data emisji: 6.08.2024
Godzina emisji: 20.12
qch/kmp