Aplikacje zwiększające bezpieczeństwo kobiet. Test Sylwii Błach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 11:27
W piątkowej audycji “Girls' talk” usłyszeliśmy o technologii, która ma wychodzić naprzeciw potrzebom kobiet. Sylwia Błach, pisarka i dziennikarka, która opowiedziała słuchaczom Czwórki o aplikacjach zwiększających bezpieczeństwo dziewczyn.
Rafał Pikuła ocenia, że jest możliwe zwycięstwo w walce z wielkimi koncernami technologicznymi w zakresie praw autorskich
Rafał Pikuła ocenia, że jest możliwe zwycięstwo w walce z wielkimi koncernami technologicznymi w zakresie praw autorskichFoto: Nopparat Khokthong/Shutterstock
  • Coraz popularniejsze stają się technologie FemTech, które są przeznaczone dla kobiet
  • Sylwia Błach przetestowała kilkadziesiąt aplikacji, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kobiet
  • Według Sylwi Błach, na szczególną uwagę zasługują aplikacje Avon Alert i Niebieski kalendarz 
  • W wielu tego typu aplikacjach pojawia się przycisk SOS

Moda na bezpieczeństwo

FemTech to technologie aplikacje i projekty przeznaczone na kobiet. Są to między innymi aplikacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pań. Sylwia Błach, pisarka, dziennikarka i blogerka, zrobiła test wielu z tych aplikacji. - Takich aplikacji jest w tym momencie setki, jeśli nie tysiące, ponieważ FemTech jest dziedziną bardzo modną, na której zarabia dobre pieniądze - opowiada. - Wiele z tych aplikacji wykorzystują tę modę, a nie działają tak jak powinny albo za każdą funkcjonalność chcą pieniędzy, a przecież nie o to chodzi, jak mówimy o produkcie, który ma dbać o nasze bezpieczeństwo. 

Pisarka testowała kilkadziesiąt aplikacji, z czego wybrała kilka dobrze działających i opisała je w artykule na portalu, w którym pracuje. - Te kilka aplikacji mogę z czystym sercem polecić - mówi. 

Posłuchaj
12:08 CZWORKA girls talk - aplikacje dla bezpieczeństwa kobiet (mp3) 2024_08_09-20-04-26.mp3 W piątkowej audycji “Girls talk” usłyszeliśmy o technologii, która ma wychodzić naprzeciw potrzebom kobiet. Sylwia Błach, pisarka i dziennikarka, która opowiedziała słuchaczom Czwórki o aplikacjach zwiększających bezpieczeństwo dziewczyn. (Czwórka/Girls' talk)

Avon Alert

Wśród wielu testowanych przez Sylwię Błach aplikacji znalazła się między innymi apka Avon Alert. - Avon alert to aplikacja, która powstała we współpracy z fundacją Feminoteka i jej zadaniem jest pomoc kobietom doświadczającym przemocy - opowiada dziennikarka. -Informuje na czym polegają różne formy przemocy, pozwala zrobić test sprawdzający czy my tego doświadczamy i udostępnia różne funkcje kontaktu z fundacją.

Niebieski Kalendarz

- Istnieją aplikacje, które umożliwiają prowadzenie utajnionego dzienniczka w telefonie, czyli pod nic nie mówiącą ikonką znajduję się pamiętniczek, także do zapisów dotyczących przemocy domowej, żeby oprawce nie mógł się do tego dostać przeglądając nasz telefon - mówi Sylwia Błach. 

Jedna z takich aplikacji została wyprodukowana w Polsce i nazywa się Niebieski Kalendarz.



Inne polecane aplikacje

Oprócz dwóch wyżej wymienionych Sylwia Błach opowiedziała też o innych, które warto sprawdzić. 

- Polecam też aplikacje E- Ratunek, Moja Komenda i I’m safe, która ma bardzo fajna opcję sztucznej rozmowy, czyli ustawiamy, że zaraz ma ktoś do nas zadzwonić, co czasami pomaga uniknąć niechcianej interakcji - wymienia pisarka. - Warto też korzystać z pomocnych w dbaniu o bezpieczeństwo funkcji w aplikacjach, które już mamy na swoich smartphone’ach np. nauczyć się udostępniać swoją lokalizację przez Google Maps.

Przycisk SOS

W rozmowie na antenie Czwórki pojawił się wątek funkcji, które przewijają się w wielu tego typu aplikacjach.
Często występuje przycisk SOS, która umożliwia szybkie wysłanie pomocowej wiadomości do swoich bliskich, czasami razem z lokalizacją, albo zdjęciem.

Przed instalacją

Przy wielu zaletach tego typu programach pojawiają się pewne zagrożenia, dlatego należy zawsze sprawdzać co się instaluje na swoim telefonie. - Warto zwracać uwagę na regulamin, politykę prywatności i na to kto będzie miał dostęp do naszych danych, zwłaszcza, że chodzi o nasze bezpieczeństwo - radzi Sylwia Błach. - Powinniśmy się też zastanowić, czy taka aplikacja rzeczywiście nam pomoże, a nie dodatkowo stresuje, bo nie umiemy z niej korzystać.

Pisarka podkreśla też, że wszystkie aplikacje należy dobierać pod swoje potrzeby.

WenDo

W piątkowej audycji "Girls' talk", poświęconej bezpieczeństwu kobiet, prowadząca Marta Zienkiewicz porozmawiała również z Agnieszką Magrytą - trenerką WenDo.

WenDo to warsztaty asertywności i samoobrony psychicznej i fizycznej dla kobiet i osób identyfikujących się jako kobieta. Na warsztatach, oprócz pracy nad wyznaczaniem granic w formie komunikacji, kobiety uczą się również technik obronnych w konfrontacjach fizycznych. 

Posłuchaj
20:59 CZWORKA girls talk - wendo (mp3) 2024_08_09-20-29-22.mp3 WenDo to warsztaty asertywności i samoobrony psychicznej i fizycznej dla kobiet (Czwórka/Girls' talk)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Sylwia Błach

Data emisji: 09.08.2024

Godzina emisji: 20.05

gV

Czytaj także

Pigułki gwałtu na imprezach. Jak na nie reagować radzi Kolektyw Chemia.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 11:20
Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w piątkowej audycji "Girls’ talk", poświęconej bezpieczeństwu kobiet. 
rozwiń zwiń