Sztuka współczesna kobiet. Trudna droga do swobodnego wyrazu artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 12:13
Kobiety mają coraz większy wpływ na kształt sztuki współczesnej. Historycznie w sztuce dominowali mężczyźni, jednak w ciągu ostatnich dekad kobiety zredefiniowały granice wyrazu artystycznego. Twórczynie oraz ich dzieła zdobywają coraz większą popularność i znaczenie w artystycznym świecie.
Artystki przez sztukę ukazują swoje życie
Artystki przez sztukę ukazują swoje życieFoto: Shutterstock/Kostiantyn Voitenko
  • Na przestrzeni lat twórczynie były marginalizowane, zarówno przez samych artystów, jak i krytyków.
  • DESA Unicum, największy dom aukcyjny w Polsce, promuje dzieła artystek.
  • - Jest bardzo dużo artystek, które przez swoją odważną sztukę pokazują to, co mają do powiedzenia - zauważyła Katarzyna Żebrowska w audycji "Girls' talk".

"Męska" historia sztuki

Historia sztuki przez wieki była zdominowana przez mężczyzn. Na przestrzeni całej historii twórczynie były marginalizowane, zarówno przez samych artystów, jak i krytyków. - O historii sztuki opowiadały konkretne osoby. Jak otwiera się książki o historii sztuki, to można odnieść wrażenie, że tych kobiet wcale tam nie było. W rzeczywistości jest to zupełną nieprawdą. Książki o sztuce były zazwyczaj pisane przez mężczyzn, często przez bardzo konkretne osoby, które kobiety pomijały celowo - mówi Agata Matusielańska z DESA Unicum.


Posłuchaj
31:39 czwórka girls' talk 26 sierpnia 2024 19.10.mp3 Katarzyna Żebrowska i Agata Matusielańska o kobietach w sztuce współczesnej (Girls' talk/Czwórka)

 

Historia kobiet w sztuce

- Towarzystwo artystyczne było męskie. Kobiety musiały więcej pracować, bardziej się starać czy mierzyć się z zainteresowaniem mężczyzn na akademiach. Temu kobiety musiały stawiać czoła - opowiada Żebrowska. - Chociażby w czasach PRL-u ta równość niby istniała, ale nie były to równe szanse. Aby móc tworzyć lub współtworzyć trzeba było dobrze wyjść za mąż - dodaje Matusielańska.

Jednak w ostatnim stuleciu postrzeganie kobiet w sztuce zmieniło się diametralnie. - Obecnie jesteśmy na etapie doceniania sztuki kobiet. - Jest bardzo dużo artystek, które przez swoją odważną sztukę pokazują to, co mają do powiedzenia. Mężczyźni obecnie schodzą na dalszy plan, a kobiety przez sztukę ukazują swoje życie - komentuje Katarzyna Żebrowska.


Otwarta Zachęta: Katarzyna Kozyra - wersja krótka/Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki


Sztuka dla kobiet

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w promocji i kuratorstwie sztuki. - W DESA Unicum staramy się wpierać różne projekty. Mamy aukcję feministyczną, wspieramy projekt "Herstory" oraz przeprowadzamy akcje promowania różnych inicjatyw - mówi Matusielańska. - Warto przytoczyć imię jednej kolekcjonerki, czyli Grażyny Kulczyk. Otworzyła ona wspaniałe muzeum w Szwajcarii, poświęcone w zupełności kobietom. To naprawdę niesamowite, że taka postać, która robiła tak wiele na rzecz kobiet, zdecydowała się otworzyć piękną instytucję w pełni poświęconą twórczości kobiet - dodaje rozmówczyni Czwórki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez DESA Unicum (@desa_unicum)


- Jest coraz więcej kolekcjonerek. Wiemy, kto kupuje na aukcjach i jak te kolekcje się budują. Klienci pytają się o te dziewczyny, bo one są naprawdę zauważalne - mówi Żebrowska. - Jest dużo osób, które chciałby przeformułować swoje kolekcje i włączyć w nie prace twórczyń.

***

Tytuł audycji: Girls' talk

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Katarzyna Żebrowska, Agata Matusielańska (specjalistki departamentu projektów aukcyjnych domu aukcyjnego DESA Unicum)

Data emisji: 26.08.2024

Godzina emisji: 19.10

kajz/wmkor

Czytaj także

Sztuka zarabiania pieniędzy. Czy artysta musi być biedny?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 18:00
W Polsce przez długi czas funkcjonował mit biednego artysty - idealisty, którego świat jest w stanie docenić dopiero po śmierci. - Dziś to się zmienia, rozmawiamy o pieniądzach, a rynek sztuki jest transparentny. W sztuce współczesnej nie ma limitów, jeśli chodzi o progi finansowe - mówi Piotr Czajkowski, artysta i wykładowca akademicki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 08:15
- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
rozwiń zwiń