Operacje plastyczne. Jak nie wpaść w pułapkę poprawiania, ale rozprawić się z kompleksem?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 14:12
Do kin wszedł film "Substancja", z Demi Moore w jednej z głównych ról, poruszający problem upiększania swojego ciała metodami, które pozostawiają wiele do życzenia. A jak to wygląda w realnym świecie - o tym w "Girls' talk" opowiadają Magda Mieśnik, autorka książki "Poprawione", i dr Marta Markowska, chirurżka plastyczna. 
- Operacja plastyczna może świetnie zadziałać na pacjenta - pozbędzie się on swojego kompleksu. Ale nie zadziała to na każdego - mówi Magda Mieśnik
- Operacja plastyczna może świetnie zadziałać na pacjenta - pozbędzie się on swojego kompleksu. Ale nie zadziała to na każdego - mówi Magda MieśnikFoto: RomarioIen/shutterstock

Operacje plastyczne, medycyna estetyczna, upiększanie, odmładzanie, odsysanie to tematy, które nie tylko pojawiają się w kinie, ale poruszane są chętnie w kobiecych, i nie tylko kobiecych, gronach. O poprawianiu wyglądu rozmawiamy z przyjaciółkami, mamami, dyskutujemy na forach i grupach na Facebooku. Czwórkowe gościnie podkreślają, że najważniejsza powinna być tu konsultacja ze sprawdzonym lekarzem


Posłuchaj
30:03 czwórka girls talk 20.09.2024 operacje plastyczne 19.12.mp3 O operacjach plastycznych - o tym, co mogą nam dać, ale i czego na pewno nie dadzą, opowiadają Magda Mieśnik, autorka książki "Poprawione", i dr Marta Markowska, chirurżka plastyczna (Girls'talk/Czwórka)

 

Operacja plastyczna - na kompleksy

Magda Mieśnik napisała książkę "Poprawione", w której siebie uczyniła jedną z bohaterek. - Zdecydowałam się opowiedzieć, z jakimi kompleksami się mierzyłam. W moim przypadku chodziło o odstające uszy. W szkole podstawowej i średniej bardzo mi z tego powodu dokuczano - mówiono na mnie "Dumbo" - opowiada gościni Weroniki Puszkar. - Te doświadczenia były dla mnie bardzo trudne. Szybko zacząłem zbierać pieniądze na operację korekcyjną uszu. Gdy ją zrobiłam, to zaszła we mnie ogromna zmiana: zniknęły kompleksy, stałam się bardziej pewna siebie, przebojowa - przyznaje.  

Dziś Magda Mieśnik wie jedno - zawsze warto skonsultować się z chirurgiem, nie trzeba od razu decydować się na operacje. Zdarza się tak, że sama rozmowa ze specjalistą sprawia, iż wychodzimy z gabinetu odmienione. 

Czego nie da operacja klastyczna?

- Operacja plastyczna może świetnie zadziałać na pacjenta - pozbędzie się on swojego kompleksu. Ale nie zadziała to na każdego - mówi gościni Czwórki. - Jeśli do chirurga pójdzie osoba z zaburzeniem zwanym dysmorfofobią, to ona nigdy nie będzie zadowolona ze swojego wyglądu. Na początku zoperuje "za duży" nos, potem "za wysokie" czoło i wciąż będzie szukała kolejnych cech do poprawy, ale żadna operacja jej nie pomoże, bo tu niezbędna jest pomoc psychiatryczna. 

Zabieg chirurgiczny odmienia nasze ciało, może poprawić nasze poczucie wartości, ale nie da nam lepszej pracy czy nie znajdzie nam partnera, co podkreśla Magda Mieśnik. - Operacja plastyczna pomogła nie tylko mnie. Dziewczyny, z którymi rozmawiałam, opowiadały mi, że defekty, które widziały w swoich twarzach, maskowały makijażem, małe piersi powiększały odpowiednimi biustonoszami, ubraniem. To na dłuższą metę nie pomagało. Ten kompleks był w nas, w naszej głowie - mówi. 

Zobacz także:

Zdarzają się osoby, które uzależniają się od zabiegów. Coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na ten problem i przed operacją plastyczną prosi o konsultacje psychiatryczne. 

Magda Mieśnik opowiada o pakiecie operacji modelujących twarz zgodnie z wizerunkiem Barbie, o dziewczynach jadących na te zabiegi do Turcji. - To trend, moda. Ofiary tych zabiegów już trafiają do chirurgów w Polsce - zdradza. - Niestety, niektóre osoby są w stanie zrobić wiele dla operacji plastycznej - zadłużają się, nie płacą rachunków, decydują opłacić zabieg w ratach. 


Chirurg plastyczny to przede wszystkim lekarz

Doktor Marta Markowska, chirurżka plastyczna, operacje plastyczne wykonuje od lat. Przyznaje, że dziewczyny najczęściej poprawiają piersi. - Tych zabiegów robi się ogrom na całym świecie - mówi. - Ale rośnie też liczba operacji zmniejszających biust. Przychodzą do mnie młode dziewczyny, którym duży biust przeszkadza. Mocno obciąża kręgosłup, a dla wielu jest też obciążeniem psychicznym - wskazuje. 

Gościni Czwórki podkreśla, że jest przede wszystkim lekarzem, dobro pacjenta jest dla niej najważniejsze, dlatego też zdarza jej się odmówić wykonania operacji. We współpracy z pacjentem stawia na zaufanie, informacje i kompetentne podejście. 


***

Tytuł audycji: Girls' talk

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościnie: Magda Mieśnik (autorka książki "Poprawione") i dr Marta Markowska (chirurżka plastyczna)

Data emisji: 20.09.2024

Godzina emisji: 19.13

pj/wmkor

Czytaj także

Kobiety w sporcie. Jaka jest ich sytuacja?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 16:25
Według statystyk wśród ogółu polskich zawodników kobiet jest zaledwie 11% kobiet. Jedynie w 4 spośród 69 polskich związków sportowych rolę prezesa pełni kobieta. Czy w światowym sporcie te proporcje są inne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w pracy. Działając ramię w ramię, możemy zmienić rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 14:23
Kobiety i mężczyźni różnią się w pracy. Socjolożka Dorota Peretiatkowicz podkreśla, że wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi i działając ramię w ramię, możemy zmieniać rynek. Zwraca uwagę na kobiece atuty, podkreśla inne podejście do rywalizacji i niezwykły plus mieszanych zespołów. 
rozwiń zwiń