"Róż się" i poznaj swoje piersi!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 16:12
- Dzięki obecnej wiedzy wiemy, że jeżeli rak piersi spotka młodą osobę, to on jest przeważnie bardziej agresywny niż wtedy, gdy zachoruje na niego kobieta w średnim i późniejszym wieku. Dlatego naszym celem jest edukacja młodego pokolenia dziewczyn - mówi o kampanii "Dotykam=Wygrywam" Iza Sakutova. Akcja ta ma na celu edukować młode kobiety, jak kompleksowo dbać o zdrowie piersi w dwóch krokach: wykonując samobadanie i nosząc dobrze dopasowany biustonosz.
Emilia Dankwa i Vanessa Rojewska opowiadają o kampanii Dotykam=Wygrywam
Emilia Dankwa i Vanessa Rojewska opowiadają o kampanii "Dotykam=Wygrywam"Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

W Polsce tylko 41% pacjentek otrzymuje diagnozę raka piersi na wczesnym etapie, podczas gdy średnia EU to 51%. W grupie kobiet między 20. a 44. rokiem życia ta choroba jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności jak i umieralności a w grupie kobiet powyżej 50. roku życia stanowi aż 80% zachorowań. Dzieje się tak ponieważ mimo wieloletnich działań profilaktycznych w Polsce, niewiele kobiet regularnie wykonuje samobadanie piersi. Czas to zmienić! 

Właśnie trwa Różowy Październik, czyli Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To dobry czas aby pochylić się nad własnym zdrowiem. 

Temat profilaktyki raka piersi powinien być poruszany jak najwcześniej, czyli wtedy kiedy piersi się kształtują i dziewczyna zaczyna dojrzewać. Czas, byśmy zyskały kontrolę nad naszym zdrowiem! - apelują ambasadorki 13. edycja kampanii "Dotykam=Wygrywam" organizowanej przez Fundację Wsparcie na Starcie.

Posłuchaj
34:04 Girls' talk 18.10.2024 Różowy Październik godz. 18.05.mp3 Iza Sekutova, Emilia Dankwa i Vanessa Rojewska opowiadają o kampanii "Dotykam=Wygrywam" (Girls' talk/Czwórka)

Choroba dotyczyć może każdej z nas. Rak nie zna wieku

36 proc. Polek w wieku 18-35 lat nigdy nie wykonało USG piersi. Młode dziewczyny też bagatelizują konieczność wykonywania samobadania piersi. Uważają, że problem ich nie dotyczy, że są za młode na raka, boją się badań albo po prostu wstydzą się rozmawiać na ten temat. Tymczasem wizyta u lekarza i codzienna profilaktyka może być największą wygraną w naszym życiu, ponieważ gdy nowotwór zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium, szansa na przeżycie wynosi niemal sto procent. Dlatego tak ważne jest aby wśród młodych dziewczyn i kobiet przełamywać barierę krępacji dot. rozmów na ten temat. 

- Myślę, że dalej bardzo ciężko jest przełamać barierę wstydu dotyczącą rozmów na temat dotyczący profilaktyki raka piersi. Wciąż jesteśmy trochę zagubione w tych tematach. Dlatego jestem szczęśliwa, że jako młoda dziewczyna mogę głośno mówić na tak ogromnych platformach, jakim jest Instagram i TikTok o tym, jak ważne jest regularne badanie swoich piersi oraz prowadzenie higienicznego trybu życia. Obserwuje nas naprawdę bardzo wiele młodych dziewczyn i kobiet. Dlatego uważam, że to jest najlepszy trend, jaki mogłyśmy stworzyć. Dostałam wiele wiadomości i wiele komentarzy mówiących o tym, jak bardzo to jest ważne i jak wielka jest potrzeba poruszenia tego tematu z taką swobodą i otwartością - mówi abasadorka akcji Vanessa Rojewska. 


Zobacz także:

 

Dotykam=Wygrywam!

"Róż się i poznaj swoje piersi!". Tak brzmi motto tegorocznej edycji kampanii "Dotykam=Wygrywam", której celem w tym roku jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Promowanie regularnego samobadania i dbania o zdrowie piersi na różne sposoby to - jak podkreślają gościnie audycji - profilaktyka zalecana wszystkim kobietom niezależnie od wieku. Każda kobieta już od 20 roku życia powinna wykonywać raz w miesiącu takie samobadanie. Najlepiej robić to pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu, czyli wtedy, kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

70% zmian jest wykrywalnych przez samobadanie piersi. Lekarze onkolodzy rekomendują wykonywać je comiesięczne. Jest to najlepsza profilaktyka pomiędzy badaniami USG, bo w ciągu roku może wykształcić się zmiana nawet do dwóch centymetrów  – mówi Iza Sakutova, organizatorka kampanii ”Dotykam= Wygrywam”.



Oddaj stary stanik do reCYClingu! 

Jednym z elementów akcji "Dotykam = Wygrywam" jest zbiórka w salonach bieliźnianych na terenie całej Polski używanych, źle dopasowanych biustonoszy, które zostaną przekazane do "reCYClingu", a uzyskane środki przekazane zostaną na na zakup BIUSTObusa – mobilnego centrum edukacyjnego, który wyruszy w trasę po Polsce po to, żeby inspirować nastolatki i kobiety do troski o zdrowe piersi. 

- Nasz bus będzie jeździł z tym naszym ratującym życie przesłaniem do młodych kobiet po festiwalach muzycznych, po szkołach, po eventach sportowych i różnych innych popularnych miejscach. Dzięki niemu z dużą łatwością będzie można sięgnąć po wszystkie odpowiedzi - mówi Iza Sakutova. 



***

Tytuł audycji: Girls' talk

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościnie: Iza Sakutova (organizatorka kampanii Dotykam=Wygrywam) oraz Emilia Dankwa i Vanessa Rojewska (ambasadorki akcji)

Data emisji: 17.10.2024

Godzina emisji: 18.05

AGJ

Czytaj także

Dziewczyno uciekaj przed rakiem i sama badaj swoje piersi!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:10
Coraz młodsze dziewczyny zmagają się z rakiem piersi, dlatego ważne jest, żeby jak najwcześniej wyrobić sobie nawyk samobadania piersi. samobadania piersi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 10:05
Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polki nie robią USG piersi. "Uważają, że są za młode na raka"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 18:45
- Część osób uważa, że problem ich nie dotyczy, że są za młode na raka, a tym samym po prostu tracą czujność i wręcz często bagatelizują pierwsze objawy, a jeszcze inne osoby sądzą, że lepiej nie wiedzieć - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Żuchniewicz z Fundacji Onkologicznej Rakiety.
rozwiń zwiń