"Cały ten rap" - wrażenia i komentarze po premierze dokumentu o polskim hip-hopie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 21:45
- Ogląda się to dobrze. Jest tam wykorzystana masa archiwaliów, jest mnóstwo rozmów i rzeczywiście ta praca, którą poświęcili autorzy, jest wyczuwalna od razu - mówi Andrzej Cała, dziennikarz muzyczny. - Jednak paru wątków i kilku postaci polskiego hip-hopu twórcy serialu nie ujęli. Co spotyka się z krytyką środowiska i fanów.
Zdjęcie promujące serial Cały ten rap
Zdjęcie promujące serial "Cały ten rap"Foto: Netflix/mat. prasowe
  • "Cały ten rap" to dokument poświęcony polskiemu rapowi, który zgłębia historię i rozwój tego gatunku muzycznego w Polsce.
  • Na serial składa się 6 odcinków, które mają przybliżyć widzom kulisy powstawania polskiej sceny rapowej oraz jej wpływ na kulturę i społeczeństwo. 
  • Premiera dokumentu przyniosła jednak wiele kontrowersji zarówno w branży, jak i wśród fanów.
  • W dokumencie także wypowiadał się Andrzej Cała, dziennikarz muzyczny, który przez 15 lat przyglądał się z bliska scenie hip-hopowej. 
  • W Czwórce opowiada o swoich wrażeniach po obejrzeniu dokumentu oraz scenie hip-hopowej. 

"Cały ten rap" - kto jest twórcą serialu dokumentalnego?

"Cały ten rap" to seria dokumentalna składająca się z sześciu odcinków, która opowiedzieć ma historię rozwoju najpopularniejszego obecnie gatunku muzycznego w Polsce, związanej z nim kultury i ogromnej społeczności. To dokument poświęcony polskiemu rapowi, który zgłębia historię i rozwój tego gatunku muzycznego w Polsce. Film w założeniu jej twórców ma przybliżać widzom kulisy powstawania polskiej sceny rapowej oraz jej wpływ na kulturę i społeczeństwo.

Za realizację serialu odpowiadają Michał Grzywna, Piotr Szubstarski i Michał Salwa. W nagraniach do serialu udział wzięli artyści, którzy polską scenę rap tworzyli od jej początków (Bilon, Vienio, Numer Raz, Gural, Ten Typ Mes, Bogna Świątkowska czy Sokół), ale też przedstawiciele nowej fali (m.in. OKI, Miły ATZ, Sobel, Żabson, Young Leosia).


"Cały ten rap" i fala krytyki

Wyczekiwana zarówno przez fanów muzyki, jak i osoby zainteresowane rodzimą kulturą hip-hopową premiera dokumentu miała miejsce 31 lipca 2024, a po niej rozpętała się burza.



- Wielu raperów też, wielu fanów muzyki hip-hopowej, wielu recenzentów oskarża twórców między innymi o to, że jednak to nie jest "cały ten rap", tylko rap bez kilku znaczących postaci - mówi prowadzący audycję Jeremi Angowski. - Dość powiedzieć, że w tym dokumencie nie ma wypowiedzi takich raperów jak Mata czy Quebonafide albo Taco Hemingway. Takie są m.in. oskarżenia wobec tego dokumentu.


Posłuchaj
34:31 CZWORKA/lato z kanapy - caly ten rap 08.08.2024.mp3 O serialu dokumentalnym "Cały ten rap" i polskiej scenie hip-hopowej opowiada Andrzej Cała, dziennikarz muzyczny (Lato z kanapy/Czwórka)

 

W dokumencie, oprócz samych artystów, wypowiadają się osoby związane ze środowiskiem, między innymi gość Czwórki, Andrzej Cała, który, jako dziennikarz muzyczny, przez 15 lat zajmował się hip-hopem. - Pierwszych kilka minut wystarczy, żeby zrozumieć, jak dużo zostało tam włożonej pracy. Jak dużo czasu zostało poświęconego, żeby zebrać tych wszystkich gości. I to byłaby taka właśnie antologia polskiego hip-hopu - tłumaczy gość Czwórki. - Natomiast gdy już spojrzeć tak od strony czysto merytorycznej, paru rzeczy mi tam brakuje. Parę rzeczy z kolei jest dla mnie nie do końca zrozumiałych (...). Został gdzieś pominięty m.in. cały okres, kiedy hip-hop zszedł do podziemia, co miało miejsce w połowie lat dwutysięcznych, kiedy zaczęło się DIY. I tam już wtedy coraz mocniej działały wydawnictwa niezależne, wytwórnie tworzone przez samych raperów, przez ich znajomych, przez ludzi, którzy z tego środowiska wyrastali.


***

Tytuł audycji: Lato z kanapy

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Andrzej Cała (dziennikarz muzyczny, promotor wydawnictwa Agora Digital Music)

Data emisji: 08.08.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/wmkor

Czytaj także

Nostalgia w kinie. Dlaczego tęsknimy za starymi filmami?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 13:40
- Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że transformery i żółwie Ninja to nie są filmy, z którymi możemy się utożsamić, zatęskniliśmy za prawdziwymi historiami, dobrymi scenariuszami i grą aktorską. Powrót do kina artystycznego jest tego wyrazem - mówi dziennikarz filmowy Dawid Muszyński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prosta sprawa" - o czym jest serial na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 16:10
Już można oglądać serial o sprawiedliwym mścicielu, który staje po stronie pokrzywdzonych i słabszych. "Prosta sprawa" to produkcja, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza. O pracy nad serialem opowiada Mateusz Kmiecik, aktor wcielający się w postać Czachy.
rozwiń zwiń