- Jak upały wpływają na system elektroenergetyczny.
- W ciepłe dni rośnie zapotrzebowanie na moc. Włączamy klimatyzatory, które są wysoko energochłonne.
- Wody w rzekach jest mniej, jest ona cieplejsza. Zasoby wody do chłodzenia elektrowni są więc mniejsze.
- Kolejnym skutkiem fal upałów względem energetyki jest ich wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych - w gorące dni wydajność spada.
- Czym jest blackout? W 2015 roku byliśmy bardzo blisko tej awarii.
- Dziś, 8 lat później, jest dużo lepiej. Wprowadzono liczne zmiany by do blackoutu nie dopuścić.
- Polsce potrzebna jest transformacja energetyczna. Zmiany są już wprowadzane, widać postęp.
W ostatnich latach w letnie miesiące nierzadko spotkamy się z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Te upały wpływają na źródła energii na politykę energetyczną, nie omijają nikogo z nas.
Pogoda wpływa na energetykę
- Pogoda może wpływać na elektroenergetykę bardzo różnie - mówi Jakub Wiech, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny Energetyka24, a także twórca podcastu Elektryfikacja. - Fale upałów wpływają na energetykę. Mam tu na myśli pewne zagrożenia stojące za wysoka temperaturą dla systemu energetycznego, jest ich cała masa - zaznacza.
Jakub Wiech zwraca uwagę na zwiększone zapotrzebowanie na moc, podczas upalnych dni. - Potrzebujemy wtedy klimatyzacji, włączamy klimatyzatory, które są urządzeniami bardzo energochłonnymi i w skali takiego kraju jak Polska zaczynają generować duże obciążenie - wyjaśnia. - Mówimy tu nie tylko o klimatyzatorach domowych, ale też przemysłowych, włączanych w centrach handlowych.
13:51 czwórka pierwsze słyszę 16.08.2023 jakub.mp3 O upałach i energetyce, blackotach i transformacji energetycznej opowiada Jakub Wiech (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Gdy wzrasta zapotrzebowanie na moc potrzebujemy więcej energii. Tymczasem, jak zdradza ekspert, Polska od kilku lat dotknięta jest takim zjawiskiem, które nazywamy deficytem mocy zainstalowanej. To znaczy, że mamy coraz mniej elektrowni względem naszych potrzeb. - Wysokie temperatury utrzymujące się przez dłuższy czas oznaczają m.in. spadek poziomu wody np. w rzekach. A w Polsce wiele elektrowni węglowych chłodzimy właśnie wodą rzeczną. Gdy jest jej mniej, jest ona ciepła (nagrzana słońcem) to spada wydajność chłodzenia - tłumaczy gość Kamila Jasieńskiego. - Rośnie zapotrzebowanie na moc, a spada możliwość produkowania energii.
Upały nie służą panelom fotowoltaicznym
Kolejnym skutkiem fal upałów względem energetyki jest ich wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych. - One w wysokich temperaturach produkują mniej energii niż w średnich - mówi specjalista. - To jest związane z fizyką efektu fotowoltaicznego, który zachodzi w płytkach paneli, w ich ogniwach. Dziś dużo zapotrzebowania na energię w Polsce zaspokajamy fotowoltaiką - dodaje.
Blackout - co to jest?
Blackout to nagła i poważna awaria systemu elektroenergetycznego, polegająca na tym, że nagle w setkach mieszkań nie ma prądu. - To zjawisko jest na stałe wkomponowane jako zagrożenie w funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego - tłumaczy Jakub Wiech. - System elektroenergetyczny to urządzenie, jak każde inne - jest podatne na awarie. Blackout jest ciężką awarią tego urządzenia.
Gość Czwórki przypomina, że w Polsce najbliżej blackoutu byliśmy w sierpniu 2015 roku. Fala upałów spowodowała, że elektrownie węglowe miały małe zasoby wody do chłodzenia, do tego dołączyły się awarie, a także przestoje remontowe w niektórych elektrowniach. - Wtedy spadła gwałtownie podaż mocy w systemie. Wprowadzono ograniczenia w poborze energii dla niektórych grup odbiorców. Wtedy dotknęło to przemysłu. Była to uciążliwość dla przedsiębiorców i niektórych zakładów, ale ustrzegła nas przed blackoutem.
Sprawdź także:
Czy dziś grozi nam blackout?
Dziś jesteśmy w lepsze sytuacji niż w 2015 roku. Mamy duże zasoby mocy w fotowoltaice. - Postawiliśmy w ciągu ostatnich 10 lat około 12-13 gigawatów mocy w tej technologii. To bardzo dużo - ocenia Jakub Wiech. - Dokonaliśmy też korekt jeśli chodzi o funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego. Lato przestało być tradycyjnym okresem przestojów remontowych w polskich elektrowniach. Remonty przesunięto na inne okresy w roku.
Ocieplenie klimatu a system elektroenergetyczny
W młodych pokoleniach raczeni nie znajdziemy wielu osób, które kwestionują zjawisko ocieplenia klimatu, denaliści klimatyczni zdarzają się w starszych grupach Polaków. To zasługa tego, że do głosu dopuszczono klimatologów, którzy zaczęli proces edukacji. - Dostrzeżono potrzebę transformacji energetycznej naszego kraju - zauważa ekspert.
Zobacz także:
W ostatnich latach coraz częściej mówimy o walce z kryzysem klimatycznym, w tym kontekście pojawia się też temat elektromobilności. Gość Czwórki podkreśla, że elektromobilność nie jest wolna od wad, bo ślad węglowy samochodów energetycznych jest zależy od składu miksu energetycznego w danym państwie. - W takich krajach jak Szwecja, Francja czy Słowacja nie ma z tym problemu. W Polsce mamy wiele do zrobienia. Jesteśmy spóźnieni jeśli chodzi o infrastrukturę. Mamy tylko 2700 stacji ładujących, tymczasem w Holandii jest ich 70 tysięcy.
Jakub Wiech podkreśla jednak, że elektromobilność nie jest naszym największym problemem, a zmieniać naszą elektroenergetykę. - To się powoli zaczyna dziać. Niestety idzie to powoli, ale zmiany widać. Pod koniec tej dekady Polska będzie zupełnie innym krajem niż obecnie - podkreśla.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Jakub Wiech (dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny Energetyka24, a także twórca podcastu Elektryfikacja)
Data emisji: 16.08.2023
Godzina emisji: 08.16
pj