- Niewiele wiemy o kryptowalutach. Wiedza jednak jest niezbędna, by inwestując w nie, chronić się przed stratą.
- Najstarszą kryptowalutą jest bitcoin. Powstał w 2009 roku.
- Pomysły na kryptowaluty narodziły się już w latach 80. XX wieku.
- Aby inwestować w kryptowaluty, niezbędna jest wiedza i wolna gotówka.
Nasza wiedza o kryptowalutach jest niewielka, co potwierdzają Czwórkowi goście - Marcelina Gładysiak, autorka książki "Przestań się bać! Kryptowaluty są dla Ciebie", i Arkadiusz Budzichowski, konsultant merytoryczny publikacji. W większości źródła, z których pozyskujemy wiedzę na ich temat, są mało merytoryczne, zawierają błędy. Specjaliści zalecają sięgnąć po sprawdzone informacje.
Jaką kryptowalutą na początek?
- By mieć pełną wiedzę o kryptowalutach należy szukać, zgłębiać i wiele czytać - zalecają. - Często zdarza się, że wiemy, że kryptowaluty istnieją, więc i my kupujemy - mówi Marcelina Gładysiak. - Brakuje nam wiedzy, czym to jest, na czym to polega, jak działa. Należy pamiętać, że kryptowaluty to spektakularne wzrosty, ale też duże spadki. Straty i zyski.
29:08 czwórka świat 4.0. 21.08.2024 kryptowaluty 17.14.mp3 Czym są kryptowaluty - wyjaśniają eksperci (Świat 4.0/Czwórka)
Najważniejszą zasadą przy inwestowaniu w kryptowaluty jest pozyskanie wiedzy na ich temat.
Historia kryptowalut - skąd się wzięły kryptowaluty?
Kryptowaluty istnieją już kilkanaście lat. Pierwszą z nich był bitcoin. - On narodził się w 2009 roku, choć w pierwszej dekadzie swojego działania nie był zbyt popularny. Został stworzony przez anonimowego twórcę lub grupę twórców. Wiemy, że jest to Satoshi Nakamoto, ale tożsamość tej osoby, lub grupy osób kryjących się pod tym pseudonimem, pozostaje zagadką - mówi gościni Czwórki.
Arkadiusz Budzichowski przypomina, że pierwsze próby stworzenia kryptowalut datowane są na lata 80. XX wieku. Wtedy zakiełkowały pierwsze pomysły. Naukowcy, profesorowie kryptologii wolnomyśliciele, wywrotowcy już wtedy upatrywali zagrożenia w walutach cyfrowych, w cyfryzowaniu tradycyjnych walut. - Bitcoin jest kryptowalutą bezpaństwową, niezależną od państwa - wyjaśnia. - Bitcoin jest fenomenem, bo nie podlega żadnemu państwu, jest mocno zabezpieczony przez system szyfrów.
Drugim popularnym cyfrowym pieniądzem jest ethereum, ale warto wiedzieć, że od 2009 roku powstało już 10 różnych tysięcy kryptowalut.
Jak inwestować w kryptowaluty?
Jeśli już wyposażymy się w wiedzę dotyczącą inwestowania w kryptowaluty, powinniśmy się przyjrzeć swoim finansom. - Wszystko zależy od tego, ile mamy wolnej gotówki, którą możemy przeznaczyć na inwestycje - podpowiada ekspert. - Musimy pamiętać, że istnieje ryzyko straty, ale zysku również.
- Jeśli zainwestujemy w bitcoina, poczytamy na jego temat, to jest szansa, że będziemy szczęśliwi - zdradza Marcelina Gładysiak. - W przypadku innych kryptowalut bywa różnie. Bitcoiny kupujemy na giełdzie kryptowalut. Możemy zainwestować nawet 100 czy 200 złotych. My polecamy chronić swój kapitał przed stratą, przed nietrafną inwestycją - czyli mieć wiedzę.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Marcelina Gładysiak, autorka książki "Przestań się bać! Kryptowaluty są dla Ciebie", i Arkadiusz Budzichowski, konsultant merytoryczny publikacji
Data emisji: 21.08.2024
Godzina emisji: 17.14
pj/wmkor