Przepełnione miasta. Protesty mieszkańców przeciwko turystyce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 22:06
W obecnych czasach świat jest bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Łatwiej przemierzać kontynenty, a turyści mogą sobie pozwolić na coraz bardziej rozmaite podróże. Mieszkańcy najchętniej odwiedzanych miast zaczynają protestować przed napływającymi masami podróżnych. W audycji "Świat 4.0" Wiktoria Pielak opowiedziała o trudnej sytuacji lokalnej ludności w najbardziej turystycznych miastach.
Najpopularniejsze ulice Barcelony przepełnione są turystami z całego świata
Najpopularniejsze ulice Barcelony przepełnione są turystami z całego świataFoto: Shutterstock/muratart

Gigantyczne ilości turystów

Jednym z miast, którego mieszkańcy najgłośniej protestują przeciwko turystom to Barcelona. Stolica Katalonii przepełniona jest odwiedzającymi, którzy praktycznie zalewają najpopularniejsze ulice metropolii. - W Barcelonie jest ogromna ilość turystów. Często nie zachowują oni kultury, jest mało miejsc w komunikacji miejskiej, przez co lokalsi zaczynają mieć o nich złe zdanie. Hotele oczywiście zacierają ręce, to dla nich pieniądze - mówi Wiktoria Pielak z Międzywydziałowego Koła Naukowego Turystyki SGGW.


Posłuchaj
35:08 czwórka świat 4.0 4.10.24 16.10.mp3 W jakich miastach jest najwięcej turystów? Odpowiada Wiktoria Pielak

 

Innymi krajami, które masowo przyjmują turystów to Włochy, Malta, Nowa Zelandia czy Stany Zjednoczone. Jak mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz, odwiedzający chcą doświadczyć pobytu w najpopularniejszych miejscach na świecie.

Mieszkańcy protestują, hotele zyskują

Mieszkańcy chętnie odwiedzanych miast znajdują się między młotem a kowadłem. Z jednej strony są niechciani przez nich turyści, a z drugiej przedsiębiorstwa i władza, którzy zarabiają na podróżnych. - W niektórych miastach zaczyna być więcej turystów niż mieszkańców. Rządom, hotelom i restauracjom te masy odwiedzających są bardzo na rękę, to dla nich większy zysk. W tym wszystkim pomija się mieszkańców, których ta sytuacja przytłacza - stwierdza gościni audycji.

- W tym roku hotele i biura podróży podniosły się po pandemii. Teraz, kiedy najcięższe chwile są parę lat za nami, ludzie wrócili do podróżowania. Efekt jest spotęgowany nadal żywym wspomnieniem lockdownu. Obecnie są realizowane plany, które zostały storpedowane przez wybuch pandemii - wyjaśnia Wiktoria Pielak.

Czytaj także:

Najpopularniejsze podróżne trendy

Bardzo mało może powstrzymać turystów przed podróżowaniem. W dobie mediów społecznościowych bardzo popularne jest uczestnictwo w najróżniejszych turystycznych trendach. Jak mówi Wiktoria Pielak, jedynym z nich są wycieczki śladami seriali. W Wielkiej Brytanii organizowane są specjalne wycieczki, które przedstawią turystom najważniejsze miejsca nagrań światowych hitów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Go Türkiye (@goturkiye)

Niektóre kierunki znane są z moralnie wątpliwych korzyści. Jednym z takich krajów jest Turcja, gdzie bazarowy handel podrobionymi artykułami jest znany praktycznie na całym świecie. - Dużo osób wyjeżdża do takich krajów jak Turcja, gdzie kupują podróbki produktów ekskluzywnych marek. Problemem jest potem wwiezienie ich do swojego kraju, co może wiązać się z karami - zaznacza Wiktoria Pielak.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Wiktoria Pielak (Międzywydziałowe Koło Naukowe Turystyki SGGW)

Data emisji: 04.10.2024

Godzina emisji: 16.10

kajz

Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolskie Badanie Podróżników. Jaki jest polski podróżnik?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 09:06
Soliści Adventure Club szukają wzorcowego polskiego podróżnika i zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Podróżników. Chcą odpowiedzieć na pytanie: jaki jest polski podróżnik? 
rozwiń zwiń