Interdyscyplinarność kluczem do sukcesu na rynku pracy przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 20:02
- Musimy przede wszystkim być otwarci na ryzyko. Na kwestionowanie status quo, bo na tym polega m.in. rozwój nauki - mówi Martyna Łuszczek. Ta innowatorka i naukowczyni znalazła się na liście 50 najlepszych studentów na świecie. Teraz zachęca młode dziewczyny do tego, by nie bały się realizować zawodowo w świecie nowych technologii.  
Martyna Łuszczek w audycji Świat 4.0 opowiada o branży green tech
Martyna Łuszczek w audycji "Świat 4.0" opowiada o branży green techFoto: Michał Piwowarek/Czwórka Polskie Radio

Martyna Łuszczek mimo tego, że sama wciąż jeszcze jest studentką, ma już w swoim CV imponującą listę osiągnięć. Jest m.in. jedną z twórczyń Aquacollectora - przenośnego urządzenia przeznaczonego do zbierania i utylizacji mikroplastiku ze zbiorników wodnych - i pomysłodawczynią rozwiązania "Visible Gestures" opartego na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do komunikacji z osobami głuchoniewidomymi. Dzięki swoim innowacyjnym projektom znalazła się na sporządzanej corocznie przez Chegg oraz Varkey Foundation liście 50 najlepszych studentów na świecie, a fundacja Perspektywy umieściła ją w zestawieniu "Top 100 Women in AI".

Już niebawem - 25 października - naukowczyni weźmie udział w konferencji online Masters&Robots Youth. Celem jej wystąpienia jest zainspirowanie młodych dziewczyn do tego, by nie bały się wiązać swojej kariery z branżą nowych technologii.

- Dziewczyny coraz liczniej zaczynają się przebijać na tym rynku. W tym momencie mam całe grono przyjaciółek i koleżanek, które robią świetne rzeczy w tej branży - mówi Martyna Łuszczek, a za przykład podaje właśnie Aquacollector, którego powstanie zawdzięczamy grupie młodych badaczek.


Posłuchaj
38:39 Świat 4.0 18.10.2024 Martyna Łuszczek 19.10.2024.mp3 Martyna Łuszczek opowiada o przyszłości rynku nowych technologii (Świat 4.0/Czwórka)

Przyszłość nowych technologii dzieje się teraz

Gościni audycji nigdy nie czuła się dyskryminowana z powodu swojej płci. Jak mówi, większą przeszkodą w jej środowisku jest wiek, a konkretnie zdobycie przez młodych naukowców dofinansowania na realizację ich pomysłów.   

- Nie chcemy, by nasze projekty były wyłącznie przedmiotem dyskusji kolejnych konwentów, które mało co zmienią w realnym świecie. W przeciwieństwie do starszego pokolenia naukowców zależy nam na tym, by nasze wynalazki jak najszybciej znalazły praktyczne zastosowania. Młodzi naukowcy swoich pomysłów nie chcą trzymać tylko w swoich szufladach. Uważamy, że należy je implementować jak najszybciej, ponieważ mamy świadomość tego, że nasza praca ma praktyczne znaczenie dla zmian w obecnym świecie. Dlatego potrzebujemy działań "tu i teraz" - mówi naukowczyni.



Interdyscyplinarność receptą na sukces


Prelegentka konferencji Masters&Robots Youth została spytana przez Martę Hoppe, jakie umiejętności i kompetencje jej zdaniem będą najważniejsze na rynku pracy w najbliższej przyszłości. W opinii Martyny Łuszczek największym atutem będzie interdyscyplinarność. Dlatego gościni audycji sama obecnie studiuje aż na trzech kierunkach:

- W Polsce studiuję ekonomię i prawo. Natomiast na MIT w Bostonie jest to kierunek Applied Data Science, czyli połączenie nauki o danych ze sztuczną inteligencją. Każdy z tych kierunków daje mi trochę inną perspektywę patrzenia na to, jak kształtują się technologie, jak można je implementować i w którym kierunku powinna iść też nauka w momencie, kiedy AI zaczyna coraz częściej wyprzedzać młodych naukowców - mówi badaczka. - Moim zdaniem warto też, żebyśmy ćwiczyli swoje miękkie umiejętności, żebyśmy potrafili kreatywnie i krytycznie myśleć. Musimy przede wszystkim być też otwarci na ryzyko, nkwestionowanie status quo, bo na tym polega m.in. rozwój nauki.


Zobacz także:


W audycji Martyna Łuszczek opowiada też m.in. o tym, jakie praktyczne zastosowanie mają tworzone przez nią projekty, i na przykładzie własnej ścieżki kariery namawia młode dziewczyny do tego, by nie czekały z realizacją swoich naukowych ambicji. Wskazuje, że wiek nigdy nie powinien być przeszkoda w spełnianiu marzeń. Z drugiej strony nie chce jednak, jak dodaje, zaszczepiać w młodych ludziach presji:

- Nie zachęcam absolutnie do wyścigu szczurów. Mam młodsze siostry i cały czas im powtarzam, żeby realizowały się na swoich płaszczyznach w czasie, który będzie dla nich okej. Często światowi innowatorzy późno zaczynali prowadzić swoje biznesy. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i być świadom tego, że po drodze do realizacji i sukcesu będzie czekać nas często wiele porażek.



Masters&Robots Youth

Konferencja Masters&Robots Youth odbywać się będzie w formule online. Jest to bezpłatne wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którego celem jest przygotowanie młodzieży na dynamiczne zmiany na rynku pracy. Podczas odbywających się w jej trakcie licznych prelekcji eksperci i ekspertki z różnych branż podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i cennymi wskazówki, które mogą być pomocne w rozwoju kariery w danej dziedzinie. Czwórka jest patronem medialnym tego wydarzenia. 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Martyna Łuszczek (innowatorka i naukowczyni)

Data emisji: 18.10.2024

Godzina emisji: 16

AGJ/wmkor


Czytaj także

Inżynierki 4.0. Za nami finał tegorocznej odsłony programu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 17:00
Niedawno odbył się szósty już finał programu edukacyjnego dla studentek uczelni technicznych. Inżynierki 4.0 pomagają wejść w świat innowacji, technologii i biznesu. - To były dwa bardzo intensywne dni, wypełnione ciekawym programem i spotkaniami - mówią w Czwórce uczestniczki wydarzenia Martyna Popiołek i Karolina Skalska z Politechniki Warszawskiej. - To dla nas impuls do działania, ale przede wszystkim duża inspiracja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy i spotkanie z robotem jak z "Gwiezdnych wojen"  

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:45
Wielkimi krokami zbliża się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Jedną z gwiazd wydarzenia stanie się z pewnością robot niczym z "Gwiezdnych wojen", którego będzie można podziwiać z bliska. Za jego wykonaniem stoją studenci z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jak działa PJAKTUŚ, jak go czule nazywają? O tym opowiada Maciej Maciejewski.
rozwiń zwiń