Explory 2024. Zaskakujące projekty młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 22:00
- Gdynia Explory Week to ukoronowanie całego roku pracy i podsumowanie prawie roku pracy nad projektami. To święto młodych naukowców - mówi Dorota Braziewicz z Explorów. - Młodym przychodzą do głowy rozwiązania dla nas abstrakcyjne. Ich pomysły wynikają z obserwacji otoczenia - domu, osiedla, dzielnicy, miejscowości, kraju, świata. 
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.Foto: Piotr Hukało i Karol Stańcza

Explory łączą kreatywną młodość i doświadczone autorytety, start-upy oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. 

Explory to największa w Polsce inicjatywa, która wspiera utalentowaną młodzież, ludzi w wieku 13 - 20 lat, w realizacji różnych projektów z obszarów inżynierii, technologii, sztuki. Promuje też młodzież na arenie międzynarodowej. Czwórka jest patronem tego niezwykłego wydarzenia. 


Posłuchaj
26:03 czwórka świat 4.0 23.10.2024 explory 1 16.04.mp3 O Explorach i otwartych głowach młodych ludzi opowiada Dorota Braziewicz (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Gdynia Explory Week to ukoronowanie całego roku pracy i podsumowanie prawie roku pracy nad projektami -  mówi Dorota Braziewicz, menadżerka programu Explory. - Tu odbywa się też finał konkursu Explory, w ramach którego młodzież w wieku 13-20 lat może zgłaszać się do nas ze swoimi pomysłami, wynalazkami, projektami badawczymi, technicznymi i walczyć o nagrody w postaci stypendiów czy wyjazdów zagranicznych. To też nasze święto - spotkanie z naszą społecznością. 

Od projektu do finału Explorów

A społeczność Explorów jest dość duża, bo w 2024 roku odbywa się już 13. edycja wydarzenia. - Tu niemal wszyscy mają za sobą taką samą ścieżką - ocenia gościni Weroniki Puszkar. - Zaczyna się od tego, że my zbieramy pomysły na projekty. Zaraz będzie można swój projekt zgłosić do 14. odsłony Explorów. Projekt trzeba opisać, odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, a później poczekać na naszą odpowiedź czy nasz pomysł przechodzi dalej, czy może potrzebuje więcej pracy. 

W tym roku zgłoszono 323 projekty, niektóre z nich były rozbudowywane przez cały rok. - Ważny jest pomysł, zalążek, założenie. Projekt nie musi być zakończony - zachęca Dorota Braziewicz. - Cześć projektów przechodzi dalej - do półfinału online. Tam trafiają projekty z największym potencjałem rozwojowym. Młodzież na tym etapie spotyka się z jurorami na spotkaniach jeden na jeden. To jurorzy decydują, kto trafi do finału. 

Z zakwalifikowanych do półfinału 160 projektów do finału dotarło 35, a startuje 33. - To ogromny sukces, a dla młodych duży wkład pracy, który procentuje - mówi gościni Weroniki Puszkar. - Nam zależy też żeby młodzi ludzie uczyli się opowiadać o swojej pracy w sposób inspirujący, angażujący, bo to przyda im się w każdym aspekcie życia. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Explory (@explory_open_mind)


Zdaniem Doroty Braziewicz uczniowie cały czas mają apetyt na więcej - chcą tworzyć, rozwijać, ulepszać. - Ich pomysły są zaskakujące. Oni nie wiedzą, że czegoś "nie można", sięgają po tematy, które nam wydają się oczywiste, albo nam wydaje się, że "nie da się". Oni jeszcze pewnych rzeczy nie wiedzą, jeszcze nie doświadczyli licznych przeciwności i mają bardzo otwarte umysły - ocenia współorganizatorka Explorów. - Młodym przychodzą do głowy rozwiązania dla nas abstrakcyjne. Ich pomysły wynikają z obserwacji otoczenia - domu, osiedla, dzielnicy, miejscowości, kraju, świata. 

Przedstawicielka Explorów przypomina projekt wózka inwalidzkiego z podnośnikiem, drona do badania ziemi na polu, czy zgłoszoną w tym roku do konkursu tamę samoregulującą się. 

- Fantastycznie jest też obserwować to, co z tymi młodymi naukowcami, a często i ich projektami, dzieje się dalej. Większość z nich ma jedną cechę wspólną - są seryjnymi wynalazcami - ocenia. - U nas łapią bakcyla wynalazczości i robią kolejne fajne rzeczy. Na Explorach poznają się ze sobą i często łączą w nowe zespoły. 



Weronika Puszkar na Explorach 2024 spotkała się też z Piotrem i Pawełem Gębalami - zdobywcami III miejsca Explory 2023 i finalistami tegorocznej edycji.

Posłuchaj
11:17 czwórka świat 4.0 23.10.2024 explory 2 16.40.mp3 O projekcie ReflexOn G1 opowiadają Piotr i Paweł Gembala (Świat 4.0/Czwórka)

Katarzyna Dziadko z Explorów zdradziła nam też na czym polega projekt Explory Tour. 

Posłuchaj
07:43 czwórka świat 4.0 23.10.2024 explory dziadko 17.11.mp3 Explory Tour 2024 na czym polega Katarzyna Dziadko (Świat 4.0/Czwórka)

Swój projekt do konkursu Explory 2024 zgłosili również Dawid Świątek, Bartosz Smoleń i Jakub Kuczek. 

Posłuchaj
12:00 czwórka świat 4.0 23.10.2024 explory rescue 17.22.mp3 Dawid Świątek i Jakub Kruczek zdradzają jak działa ich projekt "Rescue Capsule Nova" (Świat 4.0/Czwórka)

Spotkaliśmy się również z Michałem Łukasikiem, dwukrotnym finalistą Explorów, twórca aplikacji pokazującej schrony w okolicy użytkowników oraz ładowarki solarnej w zegarku.


Posłuchaj
08:16 czwórka świat 4.0 23.10.2024 explory michał 17.38.mp3 Michał Łukasik opowiada o swoim, wielokrotnym, udziale w konkursie Explory (Świat 4.0/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościni: Dorota Braziewicz (menadżerka programu Explory)

Data emisji: 23.10.2024

Godzina emisji: 16.04

pj

Czytaj także

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń