Warszawa nieoczywista. Spojrzenie na miasto Aleksandra Małachowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:58
- Poprzez zdjęcia chcę pokazać, jak patrzę na świat - mówi fotograf Aleksander Małachowski. W swoich kadrach stara się uchwycić nowy punkt widzenia, ukazując codzienne miejsca w zaskakującej i inspirującej formie.
Aleksander Małachowski mówi, jak zrobić dobre zdjęcie
Aleksander Małachowski mówi, jak zrobić dobre zdjęcieFoto: Polskie Radio/Kamil Jasieński

Magia fotografii

W audycji "Świat 4.0" Aleksander Małachowski podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu inspirujących projektów fotograficznych, które eksplorują tożsamość i różnorodność w polskiej kulturze.


Posłuchaj
25:26 czwórka świat 4.0 06.11.24 16.15.mp3 Aleksander Małachowski o sztuce fotografii (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Pokazywanie miejsc codziennych, ale nietypowych jest dla o wiele ciekawsze niż fotografowanie obiektów cenionych i ogólnie znanych - wyjaśnia Aleksander Małachowski. - Lubię odkrywać nieznane wcześniej obszary, a poprzez zdjęcia chcę pokazać, jak patrzę na świat. Fotografia to nie tylko sam pomysł na kadr, ale również zadbanie o odpowiednie kolory. Istotne jest to, w jaki sposób odczuwam dane miejsce - dodaje.

Sztuka dobrania miejsca

Jak mówi gość Czwórki, etap researchu i odnajdowania dobrych miejsc zazwyczaj zajmuje mu więcej czasu niż samo zrobienie zdjęcia i jego postprodukcja. - To dla mnie taka gra miejska, która przynosi mi wiele frajdy. Mógłbym spokojnie napisać książkę o metodach poszukiwania dobrego obiektu do fotografowania - mówi Małachowski.

- Pamiętam, jak szukałem miejsca, aby przedstawić jesienną Warszawę z widokiem na Pałac Kultury i Nauki. Wiedziałem, że muszę się trochę oddalić od centrum i znaleźć dobrą perspektywę. W końcu trafiłem na ulicę Karmelicką; stojąc tam, użyłem zbliżenia i sfotografowałem Pałac Kultury, który znajdował się pośrodku kadru oraz był otoczony pięknymi drzewami - tłumaczy gość Weroniki Puszkar. - To magia teleobiektywu i szukania bardzo unikatowych widoków.

Zobacz także:

Smartfon wystarczy

Nie trzeba wydawać fortuny, aby rozpocząć przygodę z fotografią. Aleksander Małachowski zaczął od robienia zdjęć smartfonem. W rozmowie z Weroniką Puszkar powiedział, że kiedyś chodził po Warszawie, eksplorując małe uliczki i wchodząc do różnych klatek schodowych. - Nie da się przewidzieć, co się wtedy zobaczy. Zdarzało się, że ochrona mnie wyganiała z budynków - stwierdza fotograf.

Według gościa audycji fotografowanie jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Dzisiejsze telefony mają kilka obiektywów. Większość smartfonów została wyposażona w teleobiektyw i obiektyw szerokokątny. Każdy z nich powoduje inny efekt i daje zupełnie inne spojrzenie na świat.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Aleksander Małachowski

Data emisji: 06.11.2024

Godzina emisji: 16.15

kajz/wmkor

Czytaj także

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:55
185 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograficznych aparatów czar - dawna sztuka fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 12:40
Dominik Jędryka to miłośnik fotografii w starym stylu. - To moja prawdziwa pasja i hobby - mówi w Czwórce. Wraz z nim przenosimy się w czasie i sprawdzamy, jak fotografia zmieniła się na przestrzeni wieków.
rozwiń zwiń