Zabawa kamyczkowa - małe dzieła sztuki w podróży

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2024 15:00
- To są kamyczki, które służą do zabawy. Jest grupa na Facebooku, która skupia osoby, które malują kamyczki i rozkładają je w różnych miejscach - mówi Katarzyna Brózda-Piksa, która opowiada na czym polega zabawa kamyczkowa.
Zabawa kamyczkowa przeznaczona jest dla każdego. Niektóre okazy, to prawdziwe dzieła sztuki.
Zabawa kamyczkowa przeznaczona jest dla każdego. Niektóre okazy, to prawdziwe dzieła sztuki. Foto: Czwórka/Marta Hoppe
  • #kamyczki to grupa na FB, na której pojawiła się zabawa kamyczkowa.
  • Polega ona na malowaniu kamyczków i zostawianiu ich w różnych miejscach.  
  • Idea przywędrowała do nas z Czech i przeniosła się na cały świat.
  • O grupie  #kamyczki i samej zabawie opowiada Katarzyna Brózda-Piksa

Pomysłodawcami zabawy kamyczkowej są nasi sąsiedzi z Czech. - Akcja rozprzestrzeniła się nie tylko po Polsce, ale na cały świat. Kamyczki wędrują wszędzie. Ludzie piszą nam na postach, że zabierają ze sobą w swoje zagraniczne podróże na Cypr, do Holandii, do USA - tłumaczy gościni Czwórki.


Zabawa kamyczkowa - na czym polega?

Jak mówi Katarzyna Brózda-Piksa, malowanie na kamykach to możliwość wyżycia się artystycznego dla każdego. Można malować na małych i dużych okazach, których w naszym kraju można znaleźć wiele.

- To jest zabawa dla każdego, mogą malować i dzieci i starsi. Są ludzie, którzy malują naprawdę piękne rzeczy na kamyku. Na naszym porfilu #kamyczki można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Malunki to jedna strona kamyka. Z drugiej strony piszemy nazwę grupy #kamyczki, symbol FB i kod swojej miejscowości. Takie oznaczenie pomaga w identyfikacji - osoba, która znajduje kamyczek, wpisuje na grupie, gdzie go znalazła. Twórca kamyczkowego dzieła wpisując swój kod może się dowiedzieć, gdzie jego dzieło powędrowało, a jego znalazca wie skąd pochodzi.

Możliwości zdobień jest wiele, na kamyczkach można pisać różne teksty, takie jak: "Weź mnie ze sobą", "Zabierz mnie w podróż". "Zostaw mnie w innym miejscu", "Baw się razem z nami". - Chodzi o to, żeby kamyczki zabrać, ale niekoniecznie do domu, wypuszczamy je w świat dalej, zostawiając w innym miejscu - zaznacza rozmówczyni Marty Hoppe. 


Katarzyna Bruzda-Piksa opowiada o malowaniu  kamyczków. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Martą Hoppe. Katarzyna Brózda-Piksa opowiada o malowaniu kamyczków. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Martą Hoppe.

Do malowania kamyczków farby akrylowe

Jak malować kamyczki, żeby nasze dzieło zachowało się jak najdłużej? - Dobrze wybierać gładkie kamyczki najlepiej otoczaki. Przede wszystkim malujemy je farbami bądź pisakami akrylowymi. Farba akrylowa jest bardzo trwała i odporna na warunki atmosferyczne - tłumaczy Katarzyna Brózda-Piksa. - Oprócz tego, po wyschnięciu utrwalamy je bezbarwnym lakierem także akrylowym.


Posłuchaj
25:28 CZWORKA/Żabie lato - kamyczki 03.08. 2024.mp3 Katarzyna Brózda-Piksa o zabawie i grupie na Facebooku #kamyczki (Żabie lato/Czwórka)

 

Gdzie zostawiać kamyczki?

Po namalowaniu kamyka zostawiamy go w widocznym miejscu. - Najlepiej zostawi go w miejscach turystycznych, nad morzem, na szlakach górskich - w popularnych miejscach - żeby znalazł go przechodzień, zainteresował się i wypuścił w dalszą podróż - tłumaczy gościni Czwórki. - Są też już punkty wymiany kamyczków w różnych miastach, np. w kawiarence lub sklepie, gdzie możemy przyjść przynieść swoje dzieło i wziąć inne na wymianę. Radość sprawia mi, że ktoś znajdzie namalowany przeze mnie okaz, ucieszy się i wrzuci na grupę informację, że znalazł.


***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Katarzyna Brózda-Piksa

Data emisji: 03.08.2024

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overtourism. Jakich miejsc najlepiej unikać w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:58
Nadmierna liczba turystów, czyli overtourism jest od lat bolączką najsłynniejszych europejskich miast, takich jak Wenecja, Rzym, Paryż czy Barcelona. W wielu z nich wprowadzono wiele restrykcji, które mają ograniczyć ruch turystyczny. W Czwórce sprawdzamy z czym trzeba się liczyć planując wakacyjną podróż.
rozwiń zwiń