Park Akcji "Burza" w Warszawie: sposób na tereny zielone, które oddają hołd historii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 12:39
Od terenów w większości porośniętych lasem do parku, który ma szansę na nagrodę w europejskim konkursie. Tak w skrócie można opisać Park Akcji "Burza", który mieści się pod Kopcem Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie. Obiekt znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. To jedyny polski akcent wyróżniony przez jury, który wciąż ma szansę na zwycięstwo. 
Widok na Kopiec Powstania Warszawskiego ze ścieżki w Parku Akcji Burza
Widok na Kopiec Powstania Warszawskiego ze ścieżki w Parku Akcji "Burza"Foto: Mateusz Grochocki/East News
  • Kopiec Powstania Warszawskiego i zlokalizowany pod nim Park Akcji "Burza" to jedne z terenów w stolicy, gdzie znajdowały się gruzy. Od kilku lat obiekt jest parkiem nie tylko z nazwy.
  • Projekt parku przygotowany przez specjalistów z dwóch pracowni został nominowany do jednej z ważniejszych europejskich nagród.

Park Akcji "Burza", choć nie był jeszcze parkiem, otrzymał swoją nazwę w 2004 roku. Pierwotnie znajdował się tam gruz, który obrastała roślinność ruderalna. Z czasem uformował się tam las. Minęły lata, aż w końcu władze Warszawy zainteresowały się terenem pod Kopcem Powstania Warszawskiego.

W 2019 roku stołeczny Zarząd Zieleni zorganizował konkurs, który wygrał projekt przygotowany przez dwie pracownie architektoniczne. - Dla nas to miejsce było wyjątkowe; staraliśmy się dowiedzieć, czym ono właściwie jest. Oprócz tego, że tam jest ten dziwny las, zupełnie niespotykany w przyrodzie naturalnej, to również jest to miejsce bardzo ważne dla historii Warszawy - tłumaczy Magdalena Wnęk, architekt krajobrazu w jednej z dwóch pracowni, które zaprojektowały park. - Już w latach 90. na szczycie tego wzgórza, głównie z inicjatywy Eugeniusza Ajewskiego ps. "Kotwa", umieszczono znak Polski Walczącej. To była zupełnie oddolna inicjatywa; w Warszawie nie było jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta narracja o powstaniu była zupełnie wygaszona przez lata komunizmu - dodaje architekt.

Wzgórze i park zbudowane na gruzach

Gruz składowany dawniej na terenie Parku Akcji "Burza" pochodził z budynków zniszczonych podczas Powstania Warszawskiego. Na jego obrośniętej części powstało wzgórze, na którym dziś stoi symbol Polski Walczącej. - Całe to wzgórze ma 30 metrów wysokości, to autentyczny gruz z Warszawy. Na kopcu wywożono go do końca lat 70., od tamtego czasu zaczęła wchodzić spontanicznie roślinność, która dziś tam rośnie - Magdalena Wnęk.

Co ciekawe, w parku wciąż można zobaczyć pozostałości składowanego tam gruzu. Został on jednak opatrzony tabliczką z informacją, skąd on pochodzi. - Nie wywoziliśmy żadnego materiału pozyskanego podczas budowy. Wszystkie gruzy zostały wyciągnięte podczas korytowania pod nawierzchnię - tłumaczy Olga Kowalczyk, koordynatorka budowy Parku Akcji "Burza" z warszawskiego Zarządu Zieleni. - Takim pierwszym punktem jest majestatyczne lapidarium od strony ul. Bartyckiej. W nim mieści się gruz zebrany z budowy. Gruz był też wykonywany podczas budowania ścian - dodaje gościni Czwórki.

Warszawski park doceniony w Europie

Park po renowacji można przejść dwiema ścieżkami: historyczną lub edukacyjno-przyrodniczą. Pierwsza z nich prowadzi na sam szczyt Kopca Powstania Warszawskiego; druga natomiast opowiada o faunie, jaka powstała w ciągu dziesięcioleci na tym terenie. Poza tym na jego obszarze znajdziemy plac zabaw z leżakami czy wąwozy, które ułatwiają dojście na szczyt kopca.

Mokotowski park został doceniony i zdobył już kilka nagród. Teraz natomiast znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. W finale znalazło się łącznie pięć projektów. Wyniki poznamy w październiku, a najpierw twórcy warszawskiego parku muszą zaprezentować swój projekt w Barcelonie. - Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna. Ona docenia przestrzeń publiczną; nie tylko pod względem wizualnym, ale również społecznym i więziotwórczym - wyjaśnia Magdalena Wnęk. - Samo jury składa się ze specjalistów - dodaje architekt. 

Posłuchaj
27:29 CZWORKA (mp3) 2024_08_24-08-11-48.mp3 Park Akcji "Burza" w Warszawie, czyli sposób na tereny zielone, które oddają hołd historii (Żabie lato/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Olga Kowalczyk (koordynatorka projektu z Zarządu Zieleni Miejskiej), Magdalena Wnęk (architekt krajobrazu)

Data emisji: 24.08.2024

Godzina emisji: 8.11

qch

Czytaj także

Historia, którą otrzymujemy w spadku. Czwórka w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 13:28
Rocznica wybuchu powstania warszawskiego ma szczególne miejsce w sercach nie tylko Warszawiaków, ale wszystkich Polaków. Wystąpienie zbrojne z 1944 roku to historie i opowieści, które otrzymujemy w spadku od przodków. Przypomina o tym między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd 1 sierpnia Justyna Dżbik-Kluge poprowadziła specjalne wydanie "Porannej rezydencji".
rozwiń zwiń