"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd pochodzą poziomki?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 07:30
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. W "Żabim lecie" ruszamy na poziomki, a naszym przewodnikiem po języku ojczystym jest Martyna Matwiejuk. 
Warto wiedzieć, że poziomka to nazwa małopolska, która w XVIII w. przeszła z gwar tego regionu do języka ogólnego.
Warto wiedzieć, że poziomka to nazwa małopolska, która w XVIII w. przeszła z gwar tego regionu do języka ogólnego.Foto: Shutterstock/New Africa
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" tym razem sprawdzamy, skąd wzięły się "poziomki".
  • Słowa "poziom" i "poziomki" powstały od tego samego połączenia wyrazowego "po ziemi".
  • Poziomka to nazwa małopolska, która w XVIII w. przeszła z gwar tego regionu do języka ogólnego. Wcześniej w innych rejonach Polski poziomki nazywane były truskawkami. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem wraz z Martyna Matwiejuk "idziemy na poziomki".

Poziom i poziomki

Eksperci z Narodowego Centrum Kultury wyjaśniają: poziomki nie nazywają się tak dlatego, że rosną poziomo, czy też dlatego, że ich pesteczki układają się w poziome pasy. W ogóle poziomki niewiele mają wspólnego z poziomem. Choć i poziom, i poziomki powstały od tego samego połączenia wyrazowego "po ziemi": "poziom" to przecież "położenie po ziemi", czyli pierwotnie "położenie równoległe do powierzchni ziemi", później - ściślej - "położenie płaszczyzny prostopadłej w stosunku do pionu w danym miejscu".


Kiedyś poziomka była truskawką

Nazwa "poziomka" również pochodzi od wyrażenia przyimkowego "po ziemi" i wcześniej miała postać Poziemka/Pozimka, która zachowała się jeszcze w niektórych gwarach Małopolski. Poziomki rozrastają się "po ziemi" - wypuszczają długie pędy, które płożą się po ziemi, ukorzeniają i tworzą kolejne owocujące krzaczki. Warto wiedzieć, że "poziomka" to nazwa małopolska, która w XVIII w. przeszła z gwar tego regionu do języka ogólnego. Wcześniej w innych rejonach Polski poziomki nazywane były truskawkami. 


Posłuchaj
01:22 czwórka żabie lato 20.07.2024 poziomki ojczysty 8.38.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Poziomki - skąd pochodzą i czy mają coś wspólnego z poziomem? (Żabie lato/Czwórka)

 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

mat. pras./qch/pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Babie lato to stare lato? A może prawdziwa jest inna hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 09:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Próbujemy odnaleźć genezę wyrażenia "babie lato" - czy to w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Ludyczny, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem spróbowaliśmy zrozumieć, co dokładnie oznacza wyraz "ludyczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajak wymyślili Inuici!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem odkrywaliśmy pochodzenie słowa "kajak".
rozwiń zwiń