Zamość - Padwa północy. Tam poczujesz się jak w Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 10:38
Zamość nazywany jest perłą renesansu, za jego założenie architektoniczne odpowiedzialny był Bernardo Morando. Miasto, choć zaledwie 444-letnie, było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, może też pochwalić się silną herstorią. 
Zamość bywa nazywany Padwą północy i perłą renesansu
Zamość bywa nazywany Padwą północy i perłą renesansuFoto: Shutterstock/Daniel Jedzura

W tym roku w sezonie Zamość odwiedziło 252 tysiące turystów- to o 10 procent więcej niż w roku ubiegłym. W Czwórce sprawdziliśmy, co przyciąga tych wszystkich zwiedzających. Naszym przewodnikiem był Wojciech Sachejko z Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu. 

- Zamość to miasto stosunkowo młode. Ma zaledwie 444 lata, ale dzięki temu jak zostało zaprojektowane przyciąga wielu m.in. studentów architektury - mówi gość Alicji Michalskiej. - Pomysłodawcą założenia i budowy Zamościa był Jan Zamoyski, a jego architektem, realizującym idealne założenie został Włoch Bernardo Morando. Ciekawostką jest, że przed budową na terenie, które zajęło miasto nie było tu nic - płynęły tylko dwie małe rzeczki. 

Posłuchaj
23:34 czwórka city break polska 24.11.2024 wojciech suchejko 16.10.mp3 O założeniu Zamościa i jego licznych muzeach opowiada Wojciech Sachejko (City break Polska/Czwórka)

 

Jan Zamoyski pragnął stworzyć miasto piękne, funkcjonalne i bezpieczne, dlatego Zamość został zaprojektowany jako twierdza. Dziś w licznych muzeach miasta możemy tropić jego historię. 

Jak zwiedzać Zamość?

Udając się do Zamościa samochodem bez problemu znajdziemy miejsce by go zaparkować - miasto dysponuje wieloma bezpłatnymi parkingami. Możemy też skorzystać z połączenia kolejowego. Samochód do zwiedzanie nie będzie nam potrzebny, liczne atrakcje turystyczne znajdują się bardzo blisko siebie. 


Posłuchaj
31:56 czwórka city break polska 25.11.2024 dominika 17.11.mp3 O zamojskich legendach i ludziach miasta opowiada Dominika Lipska (City Break Polska/Czwórka)

 

Gościnią Alicji Michalskiej była również Dominika Lipska, osoba niezwykle kreatywna, założycielka Stowarzyszenia Turystyka z pasją, aktywnie działającego w mieście. - Polecam zwiedzać Zamość z przewodnikiem, nie wszystkie ciekawostki znajdziemy w książkach. A członkowie naszego stowarzyszenia często oprowadzają ubrani w stronach z epoki - mówi. - Ja przez długi czas nie doceniałam Zamościa, ale wyjechałam do Lublina i na jednym zajęciach mój prowadzący opowiadał o Zamościu. Wtedy spojrzałam na miasto jego oczyma, zdałam sobie sprawę jak wielu rzeczy nie doceniałam. Zaczęłam szukać, sprawdzać i angażować się. Zrobiłam kurs przewodnika i zaczęłam oprowadzanie, również w historycznych strojach. 


W opowieściach Dominiki Lipskiej nie brakuje pasji i zaangażowania. W Czwórce opowiedziała o szwedzkim stole, który wg legend powstał właśnie w Zamościu, a także o silnych kobietach tworzących jego herstorię. 

Zobacz także:

Mówi się, że Zamość ma najpiękniejszy rynek XVII-wiecznej Europy. Miasto nazywane jest też perłą renesansu i Padwą północy. 


Nie tylko historią żyje Zamość. Diana Mociąg z Zamojskiego Domu Kultury poleca zwiedzanie miasta o każdej porze roku, ale zaprasza również na liczne wydarzenia kulturalne w sezonie letnim. 


Posłuchaj
11:28 czwórka city break polska 24.11.2024 dom kult 16.40.mp3 O kulturalnej odsłonie Zamościa opowiada Diana Mociąg (City break Polska/Czwórka)

  

W 2025 roku odbędzie się jubileuszowa, 50., odsłona Zamojskiego Lata Teatralnego. Czwórkowa gości zdradza też, jak zboczyć z turystycznej trasy, by poznać miasto od podszewki. 

***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Alicja Michalska

Goście: 

Data emisji: 24.11.2024 

Godzina emisji: 16.15

pj

Czytaj także

Miasto ojca Mateusza - city break w Sandomierzu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 16:52
Sandomierz - idealny kierunek na city break. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, które zachwyca malowniczymi widokami i bogatą historią. Spacerując sandomierskimi uliczkami, można poczuć atmosferę dawnych czasów i dziedzictwo średniowiecznego miasta kupieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toruń od wieków pachnie korzenną nutą. Zachwyca historią i nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 09:30
Toruń kojarzy się z piernikami i Mikołajem Kopernikiem, ale nie są to jego jedyne atrakcje. Goście Alicji Michalskiej zachęcają, by to miasto poznać z wielu różnych stron. Koniecznie trzeba odwiedzić starówkę, ale warto też pospacerować po Mokrym czy Bydgoskim Przedmieściu, a wieczorem poznać klubową odsłonę miasta. 
rozwiń zwiń