Bohaterem audycji "City Break Polska" jest Poznań. Zaglądamy do stolicy Wielkopolski, aby przyjrzeć się bliżej tutejszej architekturze. Po mieście oprowadza nas Anna Prendke - przewodniczka, absolwentka ochrony dóbr kultury i twórczyni internetowa, która na swoim instagramowym profilu "Zabytkara" pokazuje uroki i zabytki polskich miejscowości.
Jak mówi nasza przewodniczka, Poznań to idealne miasto dla miłośników historii sztuki, posiadające pełną paletę stylów architektonicznych. - Gdzie nie spojrzymy i gdzie się nie zgubimy, to wszędzie znajdziemy jakieś architektoniczne perełki - mówi Zabytkara.
27:50 City Break Polska 8.09.2024 Fyrtle poznańskie godz. 16.04.mp3 Fyrtle, Zamek Cesarski i budnicze domki. Po architektonicznych perełkach Poznania w audycji "City Break Polska" oprowadza Anna Prendke, czyli Zabytkara
Ratusz "najpiękniejszy na północ od Alp"
Jak mówi Anna Prendke, wycieczkę po Poznaniu warto zacząć na Ostrowie Tumskim. - To jest miejsce bardzo ważne nie tylko dla Poznania, ale i dla naszego kraju. To tutaj zbudowana została pierwsza katedra na ziemiach polskich i tutaj znajduje się też pierwsza nekropolia polskich władców - tłumaczy nasza przewodniczka.
Następnym punktem wycieczki po Poznaniu powinien być Stary Rynek. To serce miasta, gdzie, jak mówi Zabytkara, możemy podziwiać "najpiękniejszy na północ od Alp" renesansowy ratusz oraz słynne kolorowe budnicze domki.
- Przy Starym Rynku znajduje się też Fara Miejska, czyli jeden z piękniejszych w Wielkopolsce kościołów barokowych. Jego wnętrze naprawdę oszałamia. Trzeba na pewno wybrać się również na plac Wolności i do Dzielnicy Cesarskiej, gdzie zachwycimy się monumentalnymi gmachami na czele z Zamkiem Cesarskim - zachęca gościni "City Break Polska".
Fyrtle - magiczne Jeżyce, Łazarz i Wilda
Kolejną obowiązkową pozycją na naszej turystycznej mapie są poznańskie osiedla, zwane w tutejszej gwarze "fyrtlami". Jak mówi Anna Prendke, każdy poznański fyrtel jest wyjątkowy i posiada indywidualną tożsamość.
- Takimi najbardziej reprezentacyjnymi fyrtlami dla Poznania, tj. najbardziej autentycznymi, posiadającymi bogatą historią i obfitującymi w zabytki, są Jeżyce, Łazarz i Wilda - tłumaczy Zabytkara. - Dzielnice te zostały przyłączone do miasta dopiero w 1900 roku. Wcześniej były osobnymi miasteczkami. Dlatego każda z nich ma własny charakter, swoje tradycje. Każdy z tych fyrtli ma swój lokalny ryneczek, który skupia mieszkańców. Warto je odwiedzić dla samego doświadczenia tego miejsca.
Wielkim walorem fyrtli są również ich niepowtarzalne kamienice, którymi - jak zapewnia gościni Alicji Michalskiej - na pewno się zachwycimy.
- Na Łazarzu spotkamy przykłady secesyjnych kamienic, które w mojej opinii są naprawdę zjawiskowe. Znajdują się na nich piękne płaskorzeźby kobiecych twarzy - opowiada Anna Prendke i zachęca do tego, by przy okazji zobaczyć kunsztowne posadzki klatek schodowych.
Wizytówki współczesnej architektury
W dalszej części rozmowy gościni audycji opowiada, jak w Poznaniu udaje się łączyć nowoczesność z historią.
- Uważam, że współczesna architektura jest super pod warunkiem, że tworzy się ją z wrażliwością i myślą o najbliższym otoczeniu - mówi Zabytkara i zachęca m.in. do zwiedzenia takich miejsc, jak galeria handlowa i miejsce sztuki Stary Browar oraz biurowiec Bałtyk, który powstał w miejscu dawnego kina.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: City Break Polska
Prowadzi: Alicja Michalska
Gość: Anna Prendke (przewodniczka, twórczyni instagramowego profilu "Zabytkara")
Data emisji: 8.09.2024
Godzina emisji: 16.04
AGJ/aw/kmp