Dzień Kultury Bałkańskiej, Blues nad Bobrem czy święto ceramiki to jedne z wielu ciekawych imprez odbywających się właśnie w Bolesławcu. To miasto słynie przede wszystkim z ceramiki, a sklepy sprzedające ją rozsiane są po całej Polsce, nie brakuje też kolekcjonerów tych zdobionych naczyń.
24:12 PR4_16.03.2025_16.13_City break Polska bolesławiec 1 16.13.37 16.37.52.mp3 O Bolesławcu opowiada Jarek Fink (City Break Polska/Czwórka)
Jarek Fink, przewodnik po Bolesławcu z More4you, rodowity bolesławianin, podkreśla, że to dolnośląskie miasto jest istną mieszanką ceramiki, świetnej architektury i ludzi. - Widać tu przeróżne wpływy kulturowe. Jest oczywiście kultura słowiańska - polska, ale i czeska, jest kultura niemiecka, ale też naleciałości francuskie i jugosłowiańskie. To fantastyczny tygiel - wymienia. - Mimo znacznej skali zniszczeń powojennych w Bolesławcu można podziwiać świetną architekturę historyczną. Gdy z Wrocławia po wojnie wywożono wagonami cały budulec, by odbudować stolicę, to z Bolesławca wyjeżdżało tego dużo mniej. Dzięki temu dziś mamy rynek z czterech stron otoczony odbudowanymi kamienicami. Mamy też ratusz z zachowaną średniowieczną wieżą - przypomina.
Bolesławic nie jest dużym miastem - Jarek Fink zdradza, że spacer ze wschodu na zachód lub z północy na południe zajmie nam około 1,5 godziny. Doskonałą propozycją na przerwę podczas takiej wędrówki jest skorzystanie z bogatej oferty gastronomicznej miasta.
Zobacz też:
Miłośnicy przyrody świetnie odnajdą się nad lokalną rzeką Bóbr, a i historycznych atrakcji tam nie zabraknie - mieści się tam 500-metrowy wiadukt w stylu neoromańskim z I połowy XIX wieku.
Na liście must-have dla zwiedzających Bolesławiec, według gościa Czwórki, znajdują się:
- ścisłe zabytkowe centrum miasta - rynek i starówka
- promenada
- sklepy z bolesławicką ceramiką.
Z Bolesławcem związany jest też Sławek Gortych, autor karkonoskich kryminałów, autor profilu zagubionywkarkonoszach. To jego rodzinne miasto, uważa je za najpiękniejsze pod słońcem.
16:19 PR4_16.03.2025_17.12_City break Polska bolesławiec 2 17.12.28 17.28.48.mp3 O swoim Bolesławcu - mieście z młodości - opowiada Sławek Gortych (City break Polska/Czwórka)
Bolesławiec zachwyca, ale nie sposób zaprzeczyć, że najczęściej trafiamy tam śladem ceramiki bolesławieckiej. Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, doskonale zna ten fenomen. - Nasza ceramika swoje początki ma w XIII wieku, ale sławą cieszy się też bardzo długo, bo już od wieku XVIII - podkreśla. - Ta sława wynika nie tylko z tego, że to świetny materiał i funkcjonalność, ale z faktu, że w wielości wzorów każdy znajdzie coś dla siebie.
14:05 PR4_16.03.2025_17.31_City break Polska 17.31.29 17.45.38.mp3 O bolesławieckiej ceramice opowiada Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (City Break Polska/Czwórka)
Ciekawostką jest, że ceramika obecna jest też w przestrzeni miejskiej, a Czwórkowa gościni ma nadzieję, że będzie jej przybywać.
***
Tytuł audycji: City Break Polska
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Goście: Jarek Fink (More4you, rodowity bolesławianin), Sławek Gortych (autor karkonoskich kryminałów, autor profilu zagubionywkarkonoszach) Anna Bober-Tubaj (dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu)
Data emisji: 16.03.2025
Godzina emisji: 16.11
pj/kor