Zimowe tropy. "Zimą czytamy las jak otwartą książkę"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 11:57
Zima, jak każda inna pora roku, jest doskonałym czasem, by odkrywać tajemnice lasu. Katarzyna Pruzińska z Leśnej Bandy zdradza, że w chłodniejsze miesiące w lesie odkryjemy to, czego latem nie doświadczymy. 
Zimą las odsłania wiele swoich tajemnic
Zimą las odsłania wiele swoich tajemnicFoto: Shutterstock

Katarzyna Pruzyńska jest trenerką i edukatorką Leśnej Bandy, która dzieci i dorosłych zabiera do lasu - by obcować z przyrodą i uczyć się jej. 

- Leśna Banda działa głównie w tygodniu. Mamy już 49 trenerów i trenerek na obszarze całego kraju. Najczęściej przychodzą do nas całe klasy, grupy przedszkolne - zdradza. - Zabieramy ich do lasu cztery razy w roku. Każde z naszych spotkań odbywa się w innej porze roku, każde ma też temat przewodni. 


Posłuchaj
36:31 PR4_16.02.2025_9.11_Szanuj zieleń 9.11.25 9.47.56.mp3 Co daje nam las zimą i co zabrać na leśną wycieczkę? (Szanuj Zieleń/Czwórka)

 

Wyprawy z Leśną Bandą nie są jednak nudnym wykładem, lecz prawdziwą przygodą. - Oczywiście mówimy o roślinach, ale staramy się, żeby była to botanika funkcjonalna - wyjaśnia gościni Czwórki. - Podpowiadamy, co w lesie można zjeść, ale też czego się wystrzegać i z jakiego powodu. Opowiadamy o leśnej apteczce. Kiedyś taką wiedzę mieliśmy wszyscy, a dziś jest ona nieco zapomniana. 

Czytaj także:

Zimą nie zawsze nam się chce wyjść do lasu, ale edukatorzy Leśnej Bandy widzą, że wtedy szczególnie warto. - Zimą czytamy las jak otwartą książkę. Wtedy nic się nie ukryje, wejdziemy niemal w każde miejsce. Gdy zejdziemy z ludzkich ścieżek, a wejdziemy na zwierzęce, to wtedy możemy się wiele dowiedzieć - mówi Katarzyna Pruzyńska. - Widzimy też korony drzew, a na nich ptaki, dostrzegamy dziuple. W błocie możemy trafić na odbicia tropów, a obok na obgryzione gałązki czy zwierzęce odchody. 

Wyprawa do lasu - jak się przygotować?

Przed każdą wyprawą do lasu warto się zastanowić, co nam będzie potrzebne i jak się ubrać. Swoim grupom Katarzyna Pruzyńska zaleca zjedzenie pożywnego śniadania, które dostarczy dużo energii. - Często zabieram ze sobą koszyk na grzyby, bo żółciaki czy płomiennice zimowe możemy zbierać zimą. Przede wszystkim mam ze sobą apteczkę, grzejki, dodatkowe rękawiczki i rozgrzewający napar dla młodych eksploratorów lasu - mówi. - Idąc w teren, którego nie znam, biorę ze sobą telefon, powerbank, ale też mapę papierową. Pobieram też mapy na telefon, by były dostępne w wersji offline. Biorę kompas, nóż, lekką plandekę. 

Nauka w lesie

Czwórkowa gościni podkreśla, że podczas zajęć Leśnej Bandy najważniejsza jest praktyka. Uczestnicy uczeni są, jak rozpalić ognisko bez pomocy zapałek, orientacji w terenie - która jest najważniejszą rzeczą potrzebną w lesie - czy używania kompasu. 

Czytaj także:

- Oczywiście spotkamy też przeróżne zwierzęta, które staramy się rozpoznawać - mówi. - Pamiętamy o tym, co daje nam przyroda i obcowanie z nią. Wciąż jesteśmy ludźmi lasu i stepu, powinniśmy dużo się ruszać i obcować z naturą. Ona nas koi. W lesie nasz mózg wchodzi w taki tryb, który jest jednocześnie relaksem i uważnością. To zupełnie wyjątkowe. 

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadząca: Marta Hoppe

Gościni: Katarzyna Pruzińska (Leśna Banda, Las Lab)

Data emisji: 16.02.2025

Godzina: 9.11

pj/kor

Czytaj także

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:23
Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 12:03
Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
rozwiń zwiń