Muzyka eksperymentalna
Jak mówi DJ Marcin Lenarczyk, muzyka eksperymentalna to gatunek, który wykracza poza możliwości kompozytora. To eksplorowanie obszarów, w których nie wiadomo, co się wydarzy. - Opanowywanie tego chaosu i budowanie z niego dźwięku jest dla mnie formą konstrukcji i kreacji muzycznej - mówi DJ Lenar. - Takie komponowanie jest sztuką dla sztuki.
45:59 czwórka studio x 7.10.24 22.03.mp3 Marcin Lenarczyk o muzyce eksperymentalnej i relacji z Eugeniuszem Rudnikiem (Studio X/Czwórka)
Scena muzyki eksperymentalnej w Polsce praktycznie nie istnieje. W audycji "Studio X" Marcin Lenarczyk wspomina festiwale organizowane przez Michała Liberę i Krzysztofa Trzewiczka. Na tych wydarzeniach konfrontowano zagranicznych gości, którzy grali na najróżniejszych instrumentach z muzykami eksperymentującymi. Gość Czwórki miał okazję grać razem z Johnem Tilburym, pianistą improwizatorem.
Znajomość z Eugeniuszem Rudnikiem
DJ Lenar niegdyś współpracował z samym Eugeniuszem Rudnikiem, który stworzył wiele utworów w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Jak przyznaje Marcin Lenarczyk, bardzo pasowała mu koncepcja muzyki Rudnika, który nie był wykształconym kompozytorem, a utwory tworzył jako inżynier dźwięku.
- Eugeniusz Rudnik lubił otwierać pozytywną stronę w muzyce eksperymentalnej. Odnosił się do prostych myśli i dodawał humorystyczną tkankę do swoich utworów - tłumaczy DJ Lenar.
Czytaj także:
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia
Marcin Lenarczyk wspomina Studio Eksperymentalne Polskiego Radia jako wyjątkowe miejsce. Było jednym z pierwszych miejsc na świecie, które dawało możliwość tworzenia zupełnie nowego gatunku muzyki. - Z dzisiejszej perspektywy taki rodzaj brzmienia jak to, które wychodziło ze Studia Eksperymentalnego, jest praktycznie nieosiągalny. Analogowe maszyny powodowały bardzo duże ograniczenia, co idealnie nadawało się do eksperymentów. Z prostych środków budowało się coś koncepcyjnego - stwierdza DJ Lenar.
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia powstało w 1957 roku. Praktycznie od początku istnienia dysponowało naprawdę zaawansowaną technologią. Czasy świetności studia przypadały również na okres komunizmu. Jak przyznaje rozmówca Norberta Borzyma, ta muzyka nie niosła treści antysystemowych, tylko czystą nowoczesność. Studio Eksperymentalne wpisywało się w ówczesną koncepcję odkrywania nieznanego, podobnie jak podbój kosmosu i lądowanie na Księżycu. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstanie rekonstrukcja słynnego Studia Eksperymentalnego. Otwarcie gmachu muzeum nastąpi już 25 października.
***
Tytuł audycji: "Studio X"
Prowadzą: Norbert "Bert" Borzym
Gość: Marcin Lenarczyk (DJ Lenar)
Data emisji: 07.10.2024
Godzina emisji: 22.03
kajz/wmkor