Astronomowie, badacze kosmosu non stop spoglądają w niebo. Sprawdzają też liczne dokumenty i prowadzą wyliczenia, dlatego doskonale wiedzą, że już w sobotę, 4 stycznia, około 18.35, Polacy, ale też część mieszkańców pozostałych krajów Europy będą mogli oglądać niezbyt częste zjawisko na naszym niebie - zaćmienie Saturna przez Księżyc w pełni. - W pewnym momencie planeta Saturn zostanie zasłonięta przez Księżyc. Na godzinę Saturn nam zniknie - będzie znajdował się za tarczą Księżyca - wyjaśnia dr Natalia Zalewska, Centrum Badań Kosmicznych PAN. - To co jest ciekawe to fakt, że to zjawisko nie zachodzi tak często - będziemy tu mieć do czynienia z pełnią Księżyca.
07:29 czwórka poranek czwórki 03.01.2025 8.43 zaćmienie.mp3 Jak oglądać zaćmienie Saturna przez Księżyc w pełni? (Poranek Czwórki/Czwórka)
Zasłonięcie Saturna przez Księżyc w pełni nie jest częstym zjawiskiem. Następnym razem będziemy mogli je obserwować dopiero w 2031 roku. - Wyjątkowość polega tu na tym, że Księżyc jest w pełni - mówi naukowczyni. - Samo zasłonięcie Saturna przez Księżyc zdarza się dość często. Ostatnio sierp Księżyca zasłonił tę planetę w sierpniu.
Jak zobaczyć zaćmienie Saturna?
Opisywane zjawisko będzie widoczne z każdego zakątka Polski, nawet w dużych rozświetlonych miastach. Musi być jednak spełniony jeden warunek - niebo nie może być zachmurzone.
- Zaćmienie Saturna zobaczymy gołym okiem - bo Saturn, tak jak Jowisz czy Wenus, jest bardzo jasną planetą - opowiada dr Natalia Zalewska. - Ja polecam mieć lornetkę, albo nawet teleskop, który umożliwi nam zobaczenie pierścieni planety. One potrafią być pięknie widoczne.
Zobacz także:
Saturn fascynuje wielu właśnie ze względu na ogromne pierścienie. To jedyna planeta naszego układu słonecznego, która je ma. - Między pierścieniami Saturna są księżyce - jest ich aż 146, a badacze wciąż odkrywają kolejne - zdradza ekspertka.
Nie tylko zaćmienie Saturna - co zobaczymy na niebie?
W sylwestrową noc w niektórych rejonach kraju mogliśmy cieszyć się pięknym zjawiskiem zorzy polarnej. Gościni Dominiki Płonki nie wyklucza, że powtórzy się ono też w najbliższym czasie. - Nie jestem ekspertem od zórz - zastrzega. - Jeśli mamy maksimum słoneczne, a teraz mamy, to zorze mogą być widoczne tak jak do tej pory się już zdarzało na terenie Polski. Aktywność słoneczna jest wzmożona i ten wiatr słoneczny dociera do naszej magnetosfery, wzbudza nasze cząsteczki i świeci nam ta atmosfera.
Dr Natalia Zalewska podkreśla, że zorze możemy zobaczyć jedynie tam, gdzie jest ciemno, a ich barwy nie są rozpraszane przez światła miast.
Naukowczyni przypomina też, mamy swojego człowieka - Sławosza Uznańskiego w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale też polscy inżynierowie zaangażowani są w misję BepiColombo, sondy która wejdzie na orbitę Merkurego jeszcze w 2025 roku, a na przełomie lat 2025/2026 uzyskamy z niej pierwsze dane.
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadziła: Dominika Płonka
Gościni: dr Natalia Zalewska (Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji: 03.01.2024
Godzina: 8.43
pj