Prima aprilis na świecie. Jakie zwyczaje praktykuje się 1 kwietnia w innych krajach?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 11:10
Prima aprilis dosłownie oznacza pierwszy dzień kwietnia. W Polsce to zwyczajowo dzień żartów i śmiechu. Obchody w innych regionach świata, a również sama nazwa święta, znacznie się od siebie różnią.
Jak obchodzi się prima aprilis na świecie?
Jak obchodzi się prima aprilis na świecie?Foto: Shutterstock

Prima aprilis na świecie

W krajach anglojęzycznych prima aprilis jest "dniem głupców", w samej zaś Szkocji jest to "dzień polowania na głupca". Odpowiednikiem prima aprilis w hiszpańskojęzycznych krajach jest przypadający na 28 grudnia "dzień niewiniątek". Litwa obchodzi "dzień kłamcy", podobnie jak w Portugalii, gdzie 1 kwietnia jest "dniem kłamania".

Francuzi i Włosi mają interesujący zwyczaj na prima aprilis. W tych krajach przykleja się do pleców papierową rybę, co ma mieć związek z powiedzeniem "dać się złapać jak ryba na wędkę".



Jednak są kraje, w których prima aprilis nie jest mile widziane. W Chinach władze apelują do obywateli, aby nie powielać zachodnich zwyczajów, które nie mają związku z chińską tradycją.


Prima aprilis w mediach

Prima aprilis najbardziej widoczny jest w mediach społecznościowych, ale nie brakuje go także w marketingu. To właśnie tego dnia można spotkać mnóstwo nieprawdziwych informacji, których celem jest wprowadzenie w błąd lub przyciągnięcie uwagi.


Zobacz także:


Choć dziś informacje można szybko zweryfikować, w przeszłości żarty i oszustwa primaaprilisowe mogły łatwiej uchodzić za prawdę. W 1989 roku nad Londynem pojawiło się UFO – jak się ostatecznie okazało, był to tylko balon na gorące powietrze w kształcie spodka, a za całą akcją stał Richard Branson. Z kolei w 1998 roku organizacja New Mexicans for Science and Reason ogłosiła, że stan Alabama zmienia wartość liczby pi na zaokrąglone 3,0.


Historia prima aprilis

Pierwsze wzmianki o żartobliwych obchodach 1 kwietnia pochodzą z Francji. Było to związane z wydarzeniem z 1564 roku, kiedy Karol IX przesunął początek roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Osoby, które wciąż świętowały nadejście nowego roku na początku wiosny, nazywano wówczas "kwietniowymi głupcami".


Posłuchaj
07:50 PR4_01_04_2025_7_40_Poranek_Czwórki.mp3 Alicja Michalska o primaaprilisowych zwyczajach na świecie (Poranek Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Dominika Płonka

Materiał: Alicja Michalska

Data emisji: 1.04.2025

Godzina: 7.40

kajz/kor

Czytaj także

"Wpadł w chorobę i umarł". Pijacki psikus magnata zakończył się tragedią

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 07:30
Karol Stanisław "Panie Kochanku" Radziwiłł słynął nie tylko z bogactwa i barwnego, hulaszczego życia, ale także z zamiłowania do mało wyrafinowanych psot. Okładanie znienacka kijem kompanów czy wylewanie im wina za kołnierz było niczym przy dowcipie, który sprawił Antoniemu Michałowi Pacowi. Szlachcic figiel swojego przyjaciela przypłacił życiem.
rozwiń zwiń