W ostatnich latach japońska manga stała się fenomenem kulturowym. Moc mangi przyciąga czytelników na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku Polski, w której manga osiągnęła popularność wśród czytelników w każdym wieku.
Manga w Muzeum Karykatury
Nic więc dziwnego, że manga trafia w różne rejony. Tym razem do Muzeum Karykatury, gdzie w piątek 27 września otwarto wystawę "Manga. Droga Wojownika”. Wydarzenie objęte jest patronatem Czwórki, nie mogło więc tam zabraknąć naszej reporterki Martyny Ogonek, która rozmawiała z organizatorami wystawy i zwiedzającymi.
04:33 CZWORKA/Podanek Czwórki - Manga wystawa Muzeum Karykatury 27.09.2024.mp3 "Manga. Droga Wojownika” - otwarcie wystawy w Muzeum Karykatury (Podanek z Czwórką/Czwórka)
- To kolejna komiksowa wystawa w dorobku naszego muzeum, które oprócz humoru, oprócz rysunku, ma także w swoim polu widzenia komiks - mówi Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. - Nie tylko komiks polski i europejski, ale postanowiliśmy zrobić wystawę o tym zjawisku, które rozpala wyobraźnię milionów czytelników, a także rynkowo zajmuje ogromny procent wśród sprzedawanych w Polsce tytułów.
Wojownik jako metafora
Wystawa "Manga. Droga wojownika" prezentuje różnorodność stylów japońskiej mangi, wyjaśnia pochodzenie oraz jej historyczne i kulturowe konteksty. Pokazuje, jak zmieniała się manga na przestrzeni lat i jaką rolę odgrywa w japońskim społeczeństwie.
W każdym pokoleniu postaci wojowników przyczyniały się do popularności japońskiej mangi za granicą. Tytułowy wojownik w pierwszej chwili nasuwa skojarzenie z postaciami samurajów z jidaigeki. Jednak to nie jest wystawa o japońskich rycerzach. Motywy walki przewijają się tu przez cały czas. Także jako metafora zmagań ze światem i życiem. Każda bohaterka jest wojowniczką. Każdy bohater jest wojownikiem.
- Bohaterami wystawy "Manga Droga Wojownika" nie są wbrew pozorom sami samurajowie czy bohaterowie pola walki. Tak naprawdę walkę toczy każdy z nas, więc tutaj mamy zarówno kobiety, które walczą o swoje miejsce w pracy. Mamy osoby, które walczą z uzależnieniami. Potraktowaliśmy temat walki bardzo szeroko, bo nawet "love is a battlefield", czyli "miłość, jest polem walki” - opowiada Radosław Bolałek, kurator wystawy. - Na ścianach możemy znaleźć bohaterów zarówno z serii dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Takie klasyki jak "Naruto", "Dragon Ball", "Czarodziejka z Księżyca". Znajdziemy też współczesne hity jak "Hanako. Duch ze szkolnej toalety” czy "Jujutsu Kaisen".
Jak zaznacza rozmówca Martyny Ogonek, na wystawie zebrano wiele różnych artefaktów. Poza oryginalnymi grafikami i gadżetami związanymi z mangą - można na niej znaleźć unikalne przedmioty cenione przez kolekcjonerów, takie jak figurki czy karty. - Ale też są rzeczy bardzo prozaiczne, jak opakowania po słodyczach czy puzzle z "Czarodziejki z Księżyca" - dodaje kurator wystawy. - Dodatkowo na dole odnajdziemy pokój geeka, gdzie każdy może rozsiąść się wygodnie na matach i poczytać mangi. Można też pograć na konsoli czy popodziwiać kamienny ogród z figurkami.
Wystawa "Manga Droga Wojownika" w Muzeum Karykatury otwarta będzie do 22 grudnia 2024 roku.
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadzący: Kasia Dydo
Materiał: Martyna Ogonek
Data emisji: 27.09.2024
Godzina: 7.45
aw/mat. pras.