Cannes, Wenecja i Berlin to trzy najważniejsze europejskie festiwale filmowe. Od 13 do 23 lutego trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy właśnie w Berlinie. Tu jednak nie liczy się czerwony dywan, a sytuacja społeczna i polityczna świata.
11:55 czwórka ferment kulturalny 15.02.2025 14.37.mp3 O Berlinale i prezentowanych tam obrazach opowiadają krytycy filmowi (Ferment kulturalny/Czwórka)
- W Berlinie bywałem wielokrotnie, większość razy właśnie na festiwalu. W tym roku to moja 13 albo 14 edycja. Każdego roku można tu zobaczyć filmy zaangażowane społecznie i politycznie. Berlin lubi taki być - mówi Miłosz Stelmach, redaktor naczelny czasopisma "Ekrany", filmoznawca Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W tym roku honorowego Złotego Niedźwiedzia otrzymała Tilda Swinton. Aktorka na pokaz specjalny wybrała film Petera Wollena "Śmierć przyjaźni" ("Friendship's death") z 1987 roku. Dotyczy on kwestii palestyńskiej i wojny na Bliskim Wschodzie. Okazało się, że nawet w postaci starego kina polityka nas dogania. I Berlin taki jest.
Stolica Niemiec jest miastem zaangażowanym społecznie, miejscem wielokulturowym, nierzadko zdarzają się tu strajki czy protesty. - Kino się z tą rzeczywistością przenika - ocenia Mateusz Demski, dziennikarz Czwórki, i zauważa, że Berlinale rozlewa się po mieście. - Festiwal jest otwarty na miasto. Berlin to nie jest wakacyjny kurort, a miasto, w którym ludzie żyją na co dzień. Festiwal stara się to odzwierciedlić. Na pokazy przychodzą zwykli widzowie. Filmy wyświetlane są w kinach w całym mieście, też na peryferiach. Berlinale wrasta w miasto.
W programie 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie znalazło się wiele wyczekiwanych filmów. Za widzami m.in. projekcja najnowszego filmu meksykańskiego reżysera Michela Franco "Dreams", który walczy o Złotego Niedźwiedzia. - Jak mówi sam reżyser, to obraz, który powstał trochę przypadkiem, ale niesamowicie wpisał się w nastroje, które panują między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.
Zobacz też:
Remigiusz Różański, dziennikarz i krytyk relacjonujący Berlinale dla "Tygodnika Powszechnego", nazywa "Dreams" pozytywnym zaskoczeniem. - Główna bohaterka i zarazem czarny charakter tego filmu, grana przez Jessicę Chastain, jest bogatą do bólu pretekstową postacią, która sprowadza się do figury zblazowanej, wiecznie samotnej kapitalistki. Jej kontrapunktem jest kochanek Fernando, który jest wrażliwym chłopakiem, nielegalnym imigrantem z Meksyku, który uwielbia taniec, balet i w nim się specjalizuje. Mamy tu sceny deportacji Meksykanów, ale nie tylko. Myślę, że ten film może rezonować z obecnymi nastrojami społecznymi w USA. Postaci imigrantów nie są tu sterylnie czyste, to zwyczajni ludzie, którzy próbują sobie ułożyć życie w Stanach, które mogą zaoferować im nieco lepszą rzeczywistość. Są to postaci, które Franco wykorzystuje do rozegrania dramatu opowiadającego o dysproporcjach w relacjach międzyludzkich, o tym, jak wielkie zagrożenie stanowi i dysproporcja kapitału, i różnice klasowe, ale też, bliższe nam na poziomie fizycznym, dysproporcje siły. O tym jest ten film - jak wiele oblicz przybiera przemoc.
Daria Sienkiewicz, relacjonująca Berlinale dla "Wysokich Obcasów", zwraca uwagę na debiut reżyserski Rebekki Lenkiewicz, współautorki oscarowej "Idy". - To kino nierówne, ale bardzo ciekawe, bo pokazuje trudną relację matki z córką - ocenia. - Młoda kobieta próbuje trochę zerwać więzy ze swoją matką, odkryć siebie na nowo. Jednocześnie chce odnaleźć odpowiedź na pytanie, co nas definiuje jako ludzi - czy biologia, czy społeczeństwo i warunki środowiskowe. Pojawia się tu też wątek queerowy. Myślę, że ten film zostanie zauważony.
Wyczekiwanym obrazem jest też najnowszy film Joon-ho Bonga - "Mickey 17" z Robertem Pattinsonem w roli głównej. - Joon-ho Bong zmienił nastawienie Ameryki do kina koreańskiego. Myślę, że będzie to bardzo ciekawy obraz. A Pattinsona zobaczymy tu w dziesiątkach różnych ról - mówi Sienkiewicz.
Berlinale rozpoczęło się 13 lutego. Potrwa do 23 lutego. Każdego dnia zaplanowane są 2-3 premiery filmowe.
***
Tytuł audycji: Ferment kulturalny
Prowadziła: Alicja Michalska
Materiał: Mateusz Demski
Data emisji: 15.02.2025
Godzina: 14.37
pj/kor