Księgarnie kameralne. Jak uratować umierający rynek?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 10:25
Jak radzą sobie niezależne księgarnie na rynku czytelniczym? Niestety muszą one stawić czoła narastającym problemom. W audycji "Ferment kulturalny" goście Alicji Michałowskiej - Paulina Bandura i Jacek Dargiewicz - opowiedzieli o rynku małych księgarń, o ich trudnościach oraz o zbliżającej się Nocy Księgarń.
W jaki sposób wspomóc działalność lokalnych księgarni?
W jaki sposób wspomóc działalność lokalnych księgarni?Foto: Shutterstock/Logan Bush

Powakacyjny okres kojarzy się ze wzmożoną sprzedażą książek. To między innymi szkolne podręczniki, świąteczne prezenty, ale również jesienne czytanie pod kocykiem. - Jesień zawsze jest momentem, kiedy wydajemy dużo książek. Pierwszym powodem są Targi Książki w Krakowie pod koniec października. Drugi powód to święta Bożego Narodzenia; znaczna część prezentów to właśnie książki. Ten czas to praktycznie pewny sukces finansowy dla branży wydawniczej - mówi Paulina Bandura, koordynatorka projektu Noc Księgarń.


Posłuchaj
23:55 czwórka ferment kulturalny 21 wrzesnia 2024 15.19.mp3 Paulina Bandura i Jacek Dargiewicz o kameralnych księgarniach (Ferment kulturalny/Czwórka)

 

Jesień - okres wzmożonego czytelnictwa

- Na jesień bardzo się cieszymy, wtedy są urodziny księgarni Cafe NOWA. Jak chodzi o sprzedaż, to niestety z każdym rokiem odczuwamy coraz większy niepokój. Okres sprzedażowy się zmienia, a księgarnie czeka duża niewiadoma - opowiada Jacek Dargiewicz, właściciel księgarni oraz członek Stowarzyszenia Księgarz Polskich.

Coraz mniej małych księgarni

Sytuacja kameralnych księgarni pogarsza się z roku na rok. Jak przyznają goście audycji, bez zmian instytucjonalnych rynek książkowy może popaść w naprawdę duże kłopoty. - Coraz mniejsza liczba księgarń jest zauważalna. W tym tygodniu dostaliśmy informację o tym, że zamyka się kolejna z nich na krakowskim Rynku. Myślę, że na razie nie zmieni się to na lepsze. Obecnie otwieranie księgarń wiąże się ze stratami finansowymi, a nie zyskami - tłumaczy rozmówczyni Alicji Michalskiej.


"Pandemia nam nie pomogła"

- Wczoraj był ostatni dzień działalności łódzkiego lokalu Do Dzieła. Pandemia nam nie pomogła, a bez wsparcia systemowego zbudowanie przyjaznego środowiska wokół księgarni jest obecnie niemożliwe. Wiele osób narzeka na to, że poziom czytelnictwa spada. Do tego przyczynia się mniejsza ilość księgarń. Książka to nie jest proszkiem do prania, który można kupić w dowolnym miejscu - dodaje Dargiewicz.

Pieniądze grają pierwsze skrzypce. Konsumenci rezygnują z zakupów w fizycznych księgarniach, wybierając zamówienia internetowe. - Wiele osób decyzję zakupową podejmuje w Internecie. Rozdźwięk cenowy między księgarniami stacjonarnymi a sklepami online jest zbyt duży. Księgarnie są z góry na przegranej pozycji. "Jednolita cena książki", która według mnie powinna się nazywać "uczciwą ceną", powinna obowiązywać każdego. Ceny hurtowe dla księgarzy są znacznie wyższe, niż dla sklepów, które są pod tym samym właścicielstwem co hurtownia - tłumaczy gość Czwórki. - Ten rynek, który dotyczy przecież dobra kultury, jest bardzo nastawiony na zysk.

Czytaj także:

Noc Księgarń

4 października odbędzie się kolejna edycja Nocy Księgarń. To okazja, dzięki której możemy doświadczyć wyjątkowego klimatu w niecodziennej scenerii. - Noc Księgarń spełnia marzenia czytelników, którzy chcą doświadczyć klimatu księgarni po zmroku. Chcieliśmy nawiązać do wydarzeń, które się już odbywały - Nocy Muzeów czy Nocy Teatrów. Wpisujemy się w ten rytm oraz przypominamy, że księgarnie to tak naprawdę instytucje kultury - mówi Paulina Bandura. - Wydarzeń związanych z Nocą Księgarń jest prawie 200. Cały program znajduje się na naszej stronie Internetowej.

- My się już nie możemy doczekać. To noc, na którą czekamy cały rok. Przygotowujemy śpiworki i na pewno będzie bardzo fajnie - zapewnia właściciel krakowskiej księgarni.

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadzący: Alicja Michalska

Gość: Paulina Bandura (koordynatorka projektu Noc Księgarń), Jacek Dargiewicz (właściciel księgarni Cafe NOWA)

Data emisji: 21.09.2024

Godzina: 15.19

kajz

Czytaj także

Big Book Festival 2024. "Tu nic nie zdarza się dwa razy"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:40
Warszawski Big Book Festival to jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Otwarty i społeczny. - U nas nic nie zdarza się dwa razy - mówi Julia Rzemek z Fundacji "Kultura nie boli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Miłosz nieoficjalny - rodzinny i prywatny. Niezwykłe archiwalne nagrania

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 08:25
113 lat - tle czasu minęło od urodzin laureata literackiego Nobla z 1980 roku, poety, prozaika i eseisty Czesława Miłosza, autora m.in. "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Pieska przydrożnego" i "Traktatu moralnego".
rozwiń zwiń