Ostatnia powieść Mario Vargasa Llosy. "To gigant literatury"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 11:16
"To dla pani ta cisza" to najnowsza książka peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. 89-letni autor zapowiada, że to ostatnia jego powieść - zanurza się w niej w Peru, kulturze, marzeniach i roztańczonej duszy Peruwiańczyków. 
To dla pani ta cisza to najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy, ogłoszona przez samego autora jako ostatnia.
"To dla pani ta cisza" to najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy, ogłoszona przez samego autora jako ostatnia.Foto: Alicja Michalska/Czwórka

Twórczości Mario Vargasa Llosy nie trzeba nikomu przedstawiać. Do najsłynniejszych jego powieści należą te napisane w latach 60. "Miasto i psy", "Zielony dom", "Rozmowa w Katedrze" ale i inne przyciągają rzesze czytelników. W 2010 roku autor został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. Ma za sobą również działalność nauczycielską, dziennikarską i polityczną (w 1990 roku startował w wyborach prezydenckich w Peru). Najnowsza jego powieść to "To dla pani ta cisza". 

Posłuchaj
40:47 PR4_18.01.2025_15.13_Ferment_kulturalny 15.13.41 15.54.28 llosa.mp3 O twórczości Mario Vargasa Llosy i jego najnowszej, ostatniej książce "To dla pani ta cisza" opowiada Tomasz Pindel (Ferment kulturalny/Czwórka)

 

Ostatnia powieść

- Słowa autora, że "To dla pani ta cisza" jest ostatnią jego powieścią, nie są elementem promocji, komunikatem działu marketingu, ale to słowa, które zapisał sam autor na końcu swojej książki, w króciutkim posłowiu - mówi Tomasz Pindel, znawca twórczości Vargasa, autor biografii i tłumacz jego książek. - Autor deklaruje, że więcej powieści nie napisze, ale planuje jeszcze jeden tom eseistyczny poświęcony postaci Sartre'a, francuskiego pisarza filozofa, bardzo ważnej postaci dla Llosy - dodaje. - Deklaracji samego autora możemy wierzyć i nie wierzyć, ale nie jest to autor poszukujący tricków, żeby zwrócić na siebie uwagę. 

Czwórkowy gość zwraca również uwagę na metrykę - Mario Vargas Llosa w marcu skończy 89 lat. Nie dziwi więc informacja, że po intensywnym życiu literackim, polityczny, bujnym życiu osobistym, być może chce odpocząć i przejść na zasłużoną emeryturę. 

Gigant literatury

- Mario Vargas Llosa jest twórcą bardzo spójnym. W jego twórczości widać wyraźnie cechy jego charakteru - ocenia Tomasz Pindel. - Zaczął publikować pod koniec lat 50. Lata 60. to jego trzy najgłośniejsze powieści "Miasto i psy", "Zielony dom", "Rozmowa w Katedrze". Powieści pisał też później, ale tworzył również eseje, sztuki teatralne. To gigant literatury peruwiańskiej, latynoamerykańskiej i światowej. 

Maria Vargas Llosa to twórca, który potrafi połączyć absolutnie wyrafinowaną literaturę, która bywa mistrzowsko precyzyjna, z bardzo atrakcyjnymi fabułami. 

Muzyka Peru - przeciw polaryzacji

Alicja Michalska zauważa, że "To dla pani ta cisza" to powieść zupełnie inna od poprzednich, pióra tego autora. Llosa koncentruje się tu wokół wątku peruwiańskiej muzyki i kultury ludowej. 

- Trudno tę powieść uznać za definiującą dla autora. W sensie formy podobna jest do tego, co Llosa tworzył w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zaskoczeniem jest tu na pewno jej tematyka, która kręci się wokół ludowej muzyki peruwiańskiej, kreolskiej - mówi tłumacz. - Llosa był i jest postrzegany jako ktoś, kto umiarkowanie interesuje się tym, co ludowe. W tej powieść bohater stawia tezę, że spoiwem narodowym jest muzyka popularna, która zaczęła się na nizinach społecznych. To ona może jednoczyć Peruwiańczyków - to zaskakujące dla tego autora. 

Uniwersalny Llosa

Akcja książki umieszczona jest w latach 80. i 90., gdy w Peru toczy się dramatyczna wojna domowa. Potworny konflikt w tym kraju toczył się aż dwie dekady. - Autor mówi - Peruwiańczycy - siostry i bracia -  mamy muzykę peruwiańską; coś, co nas połączy, nie myślmy tylko o tym, co nas dzieli. Być może to naiwne, ale też bardzo aktualne. To powieść uniwersalna dla całego współczesnego świata, gdy tak dużo mówi się o polaryzacji, mimo że autor pisze o absolutnie peruwiańskich sprawach. 

Tomasz Pindel podkreśla, że wielką siłą Maria Vargasa Llosy jest to, że o peruwiańskości umie opowiadać w sposób atrakcyjny dla czytelnika, który o Peru nie ma pojęcia. 

***

Tytuł audycji: Ferment kulturalny

Prowadziła: Alicja Michalska

Gość: Tomasz Pindel (znawca twórczości Marii Vargasa Llosy, autor biografii i tłumacz jego książek)

Data emisji: 18.01.2025

Godzina: 15.13

pj

Czytaj także

"Wydrąż mi rodzinę w serze" - literacki debiut Aleksandry Kasprzak

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 14:36
Na co dzień pracuje jako komiczka i zajmuje się memami, a w swoim literackim debiucie łączy wpływ internetu na kształtowanie młodych ludzi z pochodzeniem z małego miasteczka, wplatając w to wszystko wątek rodzinny. "Wydrąż mi rodzinę w serze" Aleksandry Kasprzak to idealna pozycja na poświąteczny okres.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegląd literackich premier 2025 roku z Kingą Sabak

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 15:29
Zeszły rok był bogaty w wyjątkowe biografie, a jakie książki przyniesie nam 2025 rok? Jak się okazuje, jest na co czekać. O literackich premierach w nadchodzących miesiącach Alicja Michalska rozmawiała z Kingą Sabak.
rozwiń zwiń