2023 roku dla świata kina był wyraźnym odbiciem po czasie pandemii, w 2024 było też lepiej, ale dużo zamieszania wprowadzi strajk scenarzystów w Hollywood. Realizacja wielu zapowiadanych produkcji została przesunięta, ale dziś możemy powiedzieć, że dzięki temu 2025 rok w kinie zapowiada się fantastycznie.
38:47 PR4_01.01.2024_18.14_Stacja_Kultura 18.14.36 18.53.24.mp3 Premiery filmowe na 2025 rok - na co warto czekać? (Stacja Kultura/Czwórka)
- Będzie dużo superprodukcji, mnóstwo filmów artystycznych - mówi Marcin Radomski, krytyk filmowy, prowadzący Czwórkową "Audycję filmową Marcina Radomskiego". - Cześć filmów będzie miała swoje kinowe premiery, cześć od razu, albo bardzo szybko trafi na platformy streamingowe. Ten system produkcji obrazów się zmienił. Nie możemy też zapominać o serialach, na które wielu czeka.
Czytaj także:
Zmiana w świecie filmu jest nieodwołalna, niektórzy widzowie już do kin nie wrócą, bo cenią sobie wygodę domowej kanapy. Marcin Radomski jest jednak przekonany, że kina nie znikną, bo niektóre obrazy koniecznie trzeba zobaczyć na dużym ekranie.
Skandale i gwiazdy
Jednym ze sposobów na sukces obrazu jest towarzyszący mu skandal. Producenci doskonale to wiedzę i nierzadko wykorzystują. - Tak było z "It end with us" - zauważa Kasia Dydo i dodaje, że do filmów przyciągają też nazwiska gwiazd takich jak Zendaya, Tom Holland czy Timothée Chalamet.
3 stycznia do kin wchodzi obraz, o którym mówi się, że to najpiękniejszy film o miłości, "Sztuka pięknego życia" z Florence Pugh. - Ona, ale też inne aktorki, mają duże szanse na to, że ten rok będzie należał do nich - wśród nich są: Anya Taylor-Joy, Sydney Sweeney, Ana de Armas czy Saoirse Ronan - mówi Marcin Radomski. - Ja czekam na film "The Outrun" z Saoirse Ronan w roli głównej. To historia o dziewczynie, która wychodzi z nałogu alkoholowego, próbuje się odnaleźć w swoim nowym życiu, ale przeszłość będzie do niej wracała.
10 stycznia to premiera "Babygirl". - To thriller erotyczny z Nicole Kidman. Gra tu dojrzała kobietę, zajmującą wysokie stanowisko. Bohaterka nawiązuje burzliwy i namiętny romans ze swoim stażystą - mówi Marcin Radomski.
Tego samego dnia swoją premierę będzie miał też najnowszy film Patryka Vegi "Putin". Gość Kasi Dydo nie spodziewa się po nim niczego dobrego. - To jednak obraz, który przy produkcji wykorzystał technologię AI. Opowiada o Putinie i wykorzystuje jego wizerunek właśnie zmieniony przez sztuczną inteligencję - wyjaśnia krytyk.
Superbohaterowie, gry wideo, Bridget Jones i Smarzowski
Wśród oczekiawanych filmów w 2025 roku nie brakuje produkcji superbohaterskich zarówno z uniwersum Marvela jak i DC. - Supermana zobaczymy już w lipcu - przypomina Marcin Radomski.
- 14 lutego powraca Bridget Jones i znów Renée Zellweger w tytułowej roli.
Producenci nie zapominają też o graczach. W ostatnich latach nie raz udowodnili, że na srebrnym ekranie z powodzeniem łączą miłośników gier wideo i fanów kina. 4 kwietnia w kinach zobaczymy "Minecraft".
Nieco trudniejszy repertuar czeka nas w listopadzie. 7 listopada będzie miał premierę najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "Dom dobry sen zły". - Tym razem Smarzowski sięgnął po temat przemocy domowej - zdradza Marcin Radomski. - Na jego filmy się czeka i nie inaczej jest w tym roku.
Wśród premier filmowych 2025 roku są też:
- "Bugonia"
- "The Brutalist"
- "Emilia Pérez"
- "Dziewczyna z igłą"
i wiele wiele innych.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Marcin Radomski
Data emisji: 01.01.2025
Godzina emisji: 18.14
pj