Bartek Makowski na co dzień pisze o historii na portalu polskieradio.pl. Jego podcast "Prawda czasu, prawda ekranu" swoją premierę miał pół roku temu. Jak przyznaje w rozmowie z Kasią Dydo, to nie tylko jego pierwszy podcast, ale też powrót przed mikrofon po dziesięciu latach przerwy. O tym, że był to powrót udany, świadczy nominacja w kategorii "Debiut" w konkursie Podcast Roku.
09:40 Stacja Kultura 07.10.2024 Bartek Makowski godz.18.33.mp3 Bartek Makowski opowiada o swoim podcaście ”Prawda czasu, prawda ekranu”
Czy oby na pewno tak było naprawdę?
Jak mówi Bartłomiej Makowski, jego podcast "Prawda czasu i prawda ekranu" zrodził się z miłości do filmów historycznych oraz… z wątpliwości, które często miał po ich obejrzeniu.
- Mamy z żoną taki zwyczaj, że po obejrzeniu jakiegoś filmu od razu siadamy do internetu i sprawdzamy, co w tym filmie było prawdą, a co fikcją. Funkcjonuje u nas od zawsze zasada ograniczonego zaufania. W internecie można znaleźć mnóstwo artykułów, które omawiają fakty i przekłamania w filmach, ale niestety nie zawsze można ufać im autorom - mówi Bartek Makowski.
Zobacz także:
Odpowiedzi na pytanie "czy tak było naprawdę?" nasz redakcyjny kolega postanowił więc poszukać u specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, co ma uzasadnienie w źródłach historycznych.
- Stwierdziłem, że warto zapytać specjalistę od tych tematów. Tak się narodził podcast "Prawda czasu i prawda ekranu". Założenie podcastu jest bardzo proste. Zapraszam historyków oraz specjalistów w danej dziedzinie i pytam ich o to, czy to, co zobaczyliśmy na ekranie, jest prawdą, czy fikcją - tłumaczy gość audycji.
O tym, że prawda czasu różni się bardzo od prawdy ekranu, Bartek Makowski przekonał się już wielokrotnie.
- Ale też czasami - co jeszcze ciekawsze - jest tak, że historyk w rozmowie potwierdza mi coś, co wydaje się absolutną bzdurą na pierwszy rzut oka. Tak było na przykład w przypadku odcinka, do którego zaprosiłem profesora Marka Węcowskiego, specjalistę od starożytnej Grecji, z którym rozmawialiśmy o filmie "300". To jest film, który wydaje się być totalną bzdurą. Jest to ekranizacja komiksu, więc zasadniczo ma prawo być bzdurą. Tymczasem pan profesor powiedział, że on ten film bardzo lubi i że ten film jest niesamowicie akuratny historycznie. No może z wyjątkiem tych skórzanych majtek i walki topless Leonidasa.
Czy Westeros to średniowieczna Anglia?
Zgodnie z przyjętą formułą gospodarz podcastu i jego goście weryfikują mity, które są często powielane w filmowych produkcjach. Zdarzają się jednak odcinki, które odbiegają od przyjętego schematu:
- Główne założenie jest takie, że trzymam się filmów historycznych i pytam ekspertów o to, czy możemy zaufać temu, co widzimy na ekranie. Czasami trochę jednak naginam zasady podcastu. Tak było na przykład, gdy pytałem profesora Roberta Suskiego o to, jakie wydarzeniach z dziejów Anglii zainspirowały George'a R.R. Martina do stworzenia powieści "Ród smoka". Z kolei najbliższy odcinek podcastu dotyczył będzie serialu "Pingwin" i jego związków z Nowym Jorkiem. Porozmawiam z Michałem Chudolińskim o tym, co filmy o Batmanie mówią nam o czasach, w których powstały - mówi Bartek Makowski.
Nie dajmy się zwariować historycznej poprawności!
Gość Kasi Dydo podkreśla w wywiadzie, że mimo swojej pasji do sprawdzania historycznych szczegółów nie skreśla filmów, które od prawdy odbiegają:
- Rzecz jasna trzeba mieć dystans do kina. Kino to jest medium, które pozwala sobie na pewne skróty. Film historyczny nie jest dokumentem. Zawsze biorę na to poprawkę i zawsze też moi goście są na to wyczuleni. A że szczegóły zwykle widzów ciekawią najbardziej, to dlatego o nie dopytuję. Mam nadzieję, że moi słuchacze po prostu mają ten sam co ja pęd do wiedzy.
Konkurs Podcast Roku
W dalszej części audycji Bartek Makowski zdradza, jak zareagował na nominację do nagrody Podcast Roku 2024. Mówi też między innymi o tym, na czym w jego opinii polega fenomen podcastów i dlaczego warto ich słuchać.
Konkurs Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Inicjatywa upamiętnia zmarłego w 2021 roku redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem Rzeszów.
Zwycięzców czwartej edycji konkursu poznamy 30 listopada podczas Gali Finałowej w Rzeszowie. Do 11 listopada można głosować na podcasty na stronie www.podcastroku.pl
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Bartłomiej Makowski (dziennikarz Polskiego Radia, autor podcastu "Prawda czasu, prawda ekranu")
Data emisji: 7.10.2024
Godzina emisji: 18.33
AGJ/wmkor